Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kodowanie i dekodowanie sygnału cyfrowego na analogowy

sq1gqp 28 Mar 2005 21:38 3319 3
  • #1 28 Mar 2005 21:38
    sq1gqp
    Poziom 23  

Witam. Buduję układ, który powinien przetworzyć dane cyfrowe w postaci mniej więcej " A123.45B123.45C360.00D120E0F0G0H0X " czyli ciąg liter i cyfr na sygnał analogowy "audio" tak, żeby dało się go wyemitować jakimś nadajnikiem np. PMR w eter a potem łatwo zdekodować z postaci "audio" do postaci cyfrowej (taki ciąg znaków).

Nie wiem na jakich układach takie coś zbudować. Wiem że są takie zintegrowane encodery i decodery. Układy te muszą dobrze współpracować z minkorkontrolerem (np. at89c2051) najlepiej, żeby można je było podłączyć bezpośrednio. Liczy się też cena.

Czy ma ktoś jakiś pomysł? Można by to najłatwiej zerobić w DTMF (trzeba by ograniczyć ilość liter - to da się zeobić) ale DTMF za długo się emituje (czas nadania takiego ciągu) i za duże ryzyko zniekształcenia/nie odrbrania całego pakietu.

Może FSK lub coś podobnego?

Czy ma ktoś pomysł?

0 3
  • #2 28 Mar 2005 22:27
    Dexter77
    Poziom 28  

Chcesz jednym slowem zrobic transmisje radiowa danych ?? Jaka odleglosc ?? Jakie pasmo ??
    Sa gotowe uklady z rdzeniem C51 z radiowym nadajnikiem. Szukaj CC1000.
    Pozdro
    Dexter

0
  • #3 29 Mar 2005 07:28
    sq1gqp
    Poziom 23  

Taak, ale chodzi mi o coś bez nadajnika. Nie chce się bawić w obwody, filtry itp. Chcę zastosować zewnętrzny nadajnik. Coś jak tinytrak do aprs`u ale to nie ma być aprs.
    http://www.republika.pl/sp6vwx/TinyTrak.htm

Oni tam to robią na pic`u i podali tylko hex`a. Ja chcę żeby atmel wysyłał dane do jakiegoś układu encodera i z niego wychodził już sygnał który podaje na wejście mikrofonowe nadajnika. Po stronie odbiorczej analogicznie.

0
  • #4 14 Sty 2006 12:22
    jacynka84
    Poziom 26  

Przerobiene synału dzwiękowego na cyfrowy za pomocą przetwornika
    A/C a dekodowanie C/A (analogowo-cyfrowy i na odwrót). a potem możesz do modułu nadajnika np. coś od telecontrolli lub chipcon.

0