Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm - kontaktrony i dobór centrali

10 Sty 2014 16:08 5088 14
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich, mam już pociągnięte kable 6x0,5 do czujek ruchu, do każdej oddzielny kabel. Chciałem dołożyć jeszcze kontaktrony wpuszczane w okno PCV. I teraz mam parę pytań:

1) Ilu żyłowy kabel muszę pociągnąć do okna jedno skrzydłowego? A ilu żyłowy do dwu skrzydłowego?
    2) Czytałem o podłączeniu takim, jak w załączniku na zdjęciu. Podobno zapobiega sabotażowi przy użyciu drugiego magnesu. Czy to jest dobre rozwiązanie i ile w tym przypadku żył do okna?
    3) Które kontaktrony firmy satel polecacie?
    4) NIe wiem jeszcze jaką centrale wybrać, myślałem o Satel, ale który?

13x czujek ruchu.
    4x okna z podwójnym skrzydłem ( czyli 2 lub 4 kontaktrony na okno)
    4x okna jedno skrzydłowe ( czyli 1 lub 2 kontaktrony na okno)
    1x drzwi wejściowe
    1x brama garażowa.
    2x manipulatory
    1x sygnalizator zewnętrzny
    2x czujki dymu ( kuchnia, kotłownia)

a może zamiast kontaktorów zamontować czujki wstrząsowe?

Dodano po 10 [minuty]:

Jeszcze jedno, jakiej firmy czujke wibracyjną (wstrząsową) byście polecili i ilu żyłowy kabel bym musiał wtedy doprowadzić? Bo wtedy na okna dwu skrzydłowe wystarczyła by jedna czujka? To może było by to leprze rozwiązanie niż kontaktrony?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator Zabezpieczeń
    lukcyb napisał:
    a może zamiast kontaktorów zamontować czujki wstrząsowe?
    Oba czujniki sie uzupełniają i jeżeli chcemy prawidłowo zabezpieczyć okno stosujemy oba a nie albo albo.
    lukcyb napisał:
    wtedy na okna dwu skrzydłowe wystarczyła by jedna czujka?
    W typowych oknach wystarcza. J abym dał minimum 8 zył. Te tematy były wielokrotnie poruszane i może poczytaj trochę..
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 8  
    a ile przewodów jest potrzebnych do czujki wibracyjnej?

Dodano po 57 [minuty]:

Czytam właśnie instrukcje od czujki wibracyjnej Satel VD-1 i posiada ona też w sobie kontaktron. Więc przy oknie jedno skrzydłowym sprawa rozwiązana, przy dwu skrzydłowym muszę dołożyć jeden kontaktron do drugiego skrzydła? Bo tam w VD-1 jest 6 wejść:
    +12V - wejście zasilania
    COM - masa
    TMP - styk sabotażowy
    TMP - styk sabotażowy
    NC - przekaźnik (NC)
    NC - przekaźnik (NC)

Z tego wynika że jeden TMP i NC to wibracja, a drugi zestaw to kontaktron.

Czyli 6 żył. Więc jak ten czujnik ma w sobie kontaktron i wibracje to w przypadku jednego okna będzie ok dać kabel 8x0,5 (2 żyły w zapasie), a do okna 2 skrzydłowego muszę dołożyć drugi kontaktron np. montowany w futrynie i dać kabel 10x0,5 i (2 żyły w zapasie).
  • Moderator Zabezpieczeń
    lukcyb napisał:
    Z tego wynika że jeden TMP i NC to wibracja, a drugi zestaw to kontaktron.
    |Oczywiście to co napisałeś to totalna bzdura, ale o dziwo doprowadziło Cie to do słusznego wniosku odnośnie ilości potrzebnych żył. Odnośnie samego kablowania pod kontaktrony i czujniki inercyjne to nie takie proste jak przy czujnikach pir. Aby zrobić to naprawdę dobrze to trzeba brać pod uwagę kilka rzeczy takich jak:
    prawidłowe podejście przewodem, tak by zminimalizować ryzyku uszkodzenia przy montazu parapetów.
    same kontaktrony warto zainstalować na etapie kablowania
    nie wszystkie czujniki inercyjne i nie w każdym miejscu zmieszczą się na naszej ramie okna/ drzwi.
    Nie zawsze też da się ( szczególnie w sposób estetyczny ) wykorzystać wbudowany kontaktron w czujnik inercyjny.
    i inne.
    W sumie nic wielkiego ale odrobina świadomości, doświadczenia, staranności i wprawy tu się zdecydowanie przydaje.
    Kablowanie na zasadzie " dociągnąć kabel do okna" nie zawsze się sprawdza
  • Poziom 8  
    Jeszcze parę pytań:

1) czy takie rozmieszczenie czujek będzie OK? Czy dawać czujki magnetyczne na okna połaciowe?
    2) jaką centrale wybrać do takiej ilości czujek? Może te magnetyczne można by połączyć jakoś szeregowo? Czy każdą oddzielnie? Nie wiem czy jest ważne czy ktoś wchodził tym czy tamtym oknem, a ważne że chce wejść.
    3) czy na bramie można zastosować czujkę wibracyjną?
    4) Czy na witrynie jest sens montować czujkę wibracyjną?

dla ułatwienia:
    13x czujki ruchu
    2 x manipulator
    1x sygnalizator wewnętrzny
    2x czujka dymu
    10 x czujnik wibracyjny z magnetycznym Satel VD-1
    13 x czujek magnetycznych
    1 x czujka otwarcia garażu

Chcę mieć:
    - informowanie sms/ włączenie i wyłączenie przez sms
    - możliwość podziału na 2 strefy ( same okna i drzwi lub całość)

Bo przewody do czujek ruchu mam już poprowadzone, ale tak sobie jeszcze pomyślałem o dodatkowym zabezpieczeniu.
    Czy może pozostać tylko przy czujkach ruchu? I nie bawić się w resztę. Nie będę ukrywał, że koszty też będą decydowały.

Proszę o ewentualne poprawki i propozycje. Z góry bardzo dziękuję.
  • Moderator Zabezpieczeń
    lukcyb napisał:
    1) czy takie rozmieszczenie czujek będzie OK?
    Nie było kilka ostatnio podobnych tematów i możesz tam podejrzeć. Na pierwszy rzut oka to do poprawy te dwie czujki w salonie dupami do siebie- wystarczy jedna w narożniku od strony okien patrząca w środek pomieszczernia. Przy systemie obwodowym nie musisz wszędzie dawać czujek pir. Ona mają działac pułapkowo.
    lukcyb napisał:
    Czy dawać czujki magnetyczne na okna połaciowe?
    zalezy do zagrożenia- dostepności okien.
    lukcyb napisał:
    2) jaką centrale wybrać do takiej ilości czujek?
    Z odpowiednim zapasem linii biorac pods uwage wymagania bedzie to pewnie integra i to WRL.
    lukcyb napisał:
    3) czy na bramie można zastosować czujkę wibracyjną?
    tak.
    lukcyb napisał:
    4) Czy na witrynie jest sens montować czujkę wibracyjną?
    ja bym dał , można też dać zbiciówkę.
    lukcyb napisał:
    Bo przewody do czujek ruchu mam już poprowadzone, ale tak sobie jeszcze pomyślałem o dodatkowym zabezpieczeniu.
    Czy może pozostać tylko przy czujkach ruchu? I nie bawić się w resztę. Nie będę ukrywał, że koszty też będą decydowały.

Podaj budżęt i pełna funkcjonalność / poziom zabezpieczenia jakie chcesz osiągnąć a wtedy można o czymś rozmawiać. My tu nie skąłdamy Ci ofert tylko doradzamy.....

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Żle oznaczyłem w legendzie. Te dwie czarne kropki to czujka PIR + MW.
    A dostęp na dach tylko przy pomocy drabiny. Jakieś 3m.

Dodano po 2 [godziny] 12 [minuty]:

Wpadłem jeszcze na inną koncepcje. Łącznie 24 pozycje (manipulatory, czujki, sygnalizatory) Czy integra 32 pociągnie to ? niby jest do 32 wejść/wyjść.

Mam tylko dylemat czy czujkę dymu dać w kotłowni czy w garażu za drzwiami? Żeby nie było przy minimalnym dymku z gazety zaraz alarmu.

I czy dać klawiaturę koło wejścia do sypialni w celu włączania trybu nocnego?

Wszystko bym zrobił na czujkach PIR+MR.
    Ewentualnie dodał bym może jeszcze w przyszłości czujkę albo barierę podczerwieni na drzwi balkonowe bo to dobre miejsce do komunikacji dla złodzieja ( ale to w przyszłości teraz bym tylko doprowadził przewody.

Co wy na to może takie rozwiązanie będzie bardziej praktyczne?
  • Moderator Zabezpieczeń
    Praktyczny to jest system obwodowy. W pełni bezpieczny będzie wtedy gdy zabezpieczymy w ten sposób zarówno dół jak i górę ( przynajmniej te łatwiej dostępne okna) Oczywiście niezależnie od czujników ochrony obwodowej warto pułapkowo zastosować kilka czujników ruchu. Montowanie bariery na jednym oknie to strata pieniędzy ( no chyba że jest to okno zdecydowanie bardziej" atrakcyjne" dla złodzieja niż pozostałe.)
    pytania podpowiedzi.
    Porównaj sobie intergrę 32 z interga 64 Zobacz ile tak naprawdę zapłacisz za integrę WRL a ile za wspomniane wcześniej uzupełnione o moduł GSM.
    Poczytaj o czujnikach zbicia szkła również zespolonych z czujnikem pir ( np czujnik vidiconu)
    Co to sa czujniki PIR + MR? ( małych robali, mrugania)
    rzeczywiście zamierzasz zastosować czujnik mikrofalowy ?
    rozmieszczenie mebli takie jak na projekcie?
    Jeszcze raz zapytam o budżet. Czy to taki problem podać ile chcesz na to wszystko wydać? Nie pytam po to by zaspokoić swoją ciekawość.
    Skoro szczypiesz sie z budżetem to czemu czujniki dualne?

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Rozmieszczenie mebli zupełnie inne?
    Czujki PIR+MR to inaczej opisywane Dualne.
    Budżet w granicach 3500 zł.
    Z tego co wyczytałem to montuje się je w garażach, tam gdzie kominek, naświetlenie ( np. poddasze) i tam gdzie przeciągi. W kotłowni chciałem tylko mikrofale bo temperatura, a PIR chyba tam nie zda egzaminu?
    Tam gdzie chciałem barierę to okno balkonowe z tyłu, więc uważam, że jest to atrakcyjne dla złodzieja.
    Myślałem własnie też na początku o tych PIR + zbicie szyby np. Satel Navy. To lepiej było by zastosować własnie takie

Dodano po 1 [minuty]:

A jakiej firmy czujki by pan polecił, bo ja patrzę tylko Satela, a może inne są też warte uwagi?

PS. Chciałem podziękować za cierpliwość i pomoc

Dodano po 8 [minuty]:

Przeglądam tak jeszcze czujki zewnętrzne do ochrony budynków wzdłuż elewacji np. Czujka PIR-KURTYNA BX 80N lub coś tańczego i wydaje się to całkiem fajne, Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu? budynek 16m na 11m. Czy 4 szt dały by sobie radę? Jak ze zwierzętami wtedy ( Pies jakieś 30kg. Ewentualnie mógłbym wyprowadzić kable w narożnikach budynku w podsufitce i zamontować je w przyszłości. Jaki bym musiał dać kabel? I czy jest to warte?

Dodano po 15 [minuty]:

Całkiem ciekawe oferuje firma OPTEX np. HX-40DAM czy HX-40AM ale sa bardzo drokie 850zł -950zł :-(

Dodano po 12 [minuty]:

Ale te PIR-KURTYNA BX 80N były by chyba ok? Tylko w przypadku mojego budynku musiał bym je zamontować w połowie każdej ze ścian? I w tedy bym miał możliwość np. włączenia trybu nocnego, czyli tylko tych zewnętrznych i niektórych wewnętrznych tak abym mógł iść do łazienki czy kuchni.
    Takie czujki mają pewnie funkcję sabotażu? Bo przecież można do niej podejść prostopadle?

Dodano po 19 [minuty]:

Czy może czujki OPTEX fit FTN-AM montowane w świetle okna były by najlepszym rozwiązaniem?

Dodano po 37 [sekundy]:

i cena jest nawet przystępna około 200zł szt.

Moderowany przez sharp:

Miałeś już raz zwracaną uwagę: MW, a nie MR. Jeśli nie pamiętasz skrótów, to stosuj polską nazwę: mikrofala

• Moderator Zabezpieczeń
    Jak PAN sobie życzy może być i na PAN

lukcyb napisał:
    W kotłowni chciałem tylko mikrofale bo temperatura, a PIR chyba tam nie zda egzaminu?
    Prosze poczytać na temat działania czujników dualnych ( PIR + MW)
    lukcyb napisał:
    A jakiej firmy czujki by pan polecił, bo ja patrzę tylko Satela, a może inne są też warte uwagi?
    Prosze poczytać na forum były takie dyskusje. można wyszukiwać no po aqua.
    Przy takim układzie sypialni na dole w części mieszkalnej brałbym pod uwagę tylko i wyłacznie system obwodowy. ( nie wyobrażąm sobie rozbrajania systemu na każde siusiu) Idealnie gdyby udało sie zbudować go w oparciu o inercje i kontaktrony. Komplet na jedno okno to około 100 zł. ( na oknach jednoskrzydłowych byc moze uda sie wykorzystać kontaktrony wbudowane w czujniki w innych pewnie bedzie trzeba zastosowac dodatkowe) Do tego dual do salonu, pir do sypialni, pir na wejście . Garaż dual + kontaktron, Kotłownai Dual. Do tego jedna klawiatura na wejściu ( garaż opóźniany z pilota od napędu bramy i rozbrajany z klawiatury na wejściu.) Do tego akumulator integra 64, 2 moduły ca 64E, obudowa z trafem , powiadomienie GSM + antenka ( lub integra WRL 3 moduły Ca 64E, trafo). Oczywiście jakiś sygnalizator zew i wew. czujniki dymu, gazów usypiających Na razie tyle. Proszę sobie to policzyć proszę PANA. Co do reszty to mozna oczywiście przygotowac okablowanie pod dodatkowe klawiatury ( góra, garaż) pełną obwodówkę, czy system zewnetrzny ( ale jak system zewnętrzny to i kamery)
    Romieszczenie czujników zostawmy do czasu gdy bedziemy znali już rozmieszczenie mebli i wiedzieli jakie sa ogólne założęnia systemu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    LX-802 OPTEX ten model może by też się sprawdził? już sam nie wiem. I jest możliwość zamontowania na wysokości okna, żeby pies mógł sobie biegać. W załączniku zamieszczam czysty projekt. Jak by była taka możliwość prosił bym o naniesienie, w których miejscach i jakie czujki zamontować. Zawracam głowę ale sam już głupieje. Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

To "Pan" to z grzeczności. Ale o taką właśnie odpowiedź mi chodziło. Wszystko sobie przeliczę. Jeszcze raz wielkie dzięki "suworow"

POZDRAWIAM
  • Moderator Zabezpieczeń
    lukcyb napisał:
    Zawracam głowę ale sam już głupieje. Pozdrawiam
    Proszę wybaczyć zuchwałość ale nie zaprzeczę.
    Pozdrawiam

ps ale oczywiście nie widze problemu by nie pomóc komuś tak" grzecznemu"
  • Poziom 8  
    a Co z pomieszczeniami na poddaszu? Tam dać tylko PIR? Na dach można się dostać tylko przy użyciu drabiny 3,5 metrowej. Czy kontaktrony w okna?
  • Poziom 8  
    Czy jak integra 128 WRL ma wbudowany zasilacz 2A to już nie potrzebuje kupować? I jaki akumulator zastosować?
    Czy jak bym przesłał wykaz urządzeń spojrzał byś na to i ewentualnie zaproponował innych producentów lub inne modele osprzętu. I zobaczył czego jeszcze brakuje :-)

Wyczytałem jeszcze, że można instalować po dwa kontaktrony np. Satel K-2 2E jeden w konfiguracji ON drugi NC. I w tedy jeden magnes. Jak ktoś przyłoży inny magnes to ten bez magnesu zareaguje i wywoła alarm. Czy dobrze to rozumiem? Wyczytałem, że takie czujniki 2EOL trzeba podłączać do centrali osobno. Wynikało by z tego, że nie można ich zamontować szeregowo. Czy jest sens bawić się w takie coś czy nie. Może jakieś inne rozwiązanie?

W załączniku przedstawiam częściowo sposób podłączenia czujników, proszę o dokończenie i podanie ilości żył w kablu. Chyba jak zobaczę to graficznie to najlepiej mi to zobrazuje.

albo darować sobie te kombinacje z dwoma kontaktronami i zrobić w oparciu o wibracje z kontaktronem w przypadku okna jednego skrzydłowego i w oparciu o wibrację z kontaktronem + drugi kontaktron na drugie skrzydło w przypadku okna dwu skrzydłowego.

Na wcześniejszych rysunkach zastosowano kontaktrony bez rezystorów, ale są też z rezystorami. To wtedy bym musiał się wpiąć rys. "podłączenie kontaktorów z wbudowanymi kondensatorami"

Ostatni rys. "okna 2 skrzydłowe po jednym kontaktorze + wibracja" przedstawia chyba najprostsze rozwiązanie.

Proszę o pomoc w wyborze rozwiązania oraz podłączenia.
    jeszcze jedno, może by tak połączyć to jakoś szeregowo? Czy jest sens?

Narazię tyle pytań:-) po odpowiedzi pewnie będą kolejne :-) Pozdrawiam