Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duże zużycie CPU, przerywanie dźwięku

10 Sty 2014 20:07 1875 2
  • Poziom 2  
    Witam.
    (nie jestem pewien czy dobry dział)

od razu podam specyfikacje kompa:
    -system Vista (service pack 2) Home Premium
    -procesor Pentium(R) Dual-Core CPU E6500 2.93Ghz
    -karta graficzna GeForce 9500GT
    -4GB ram
    -System 32-bitowy
    -Karta sieciowa Realtek RT8139/810x Family Fast Ethernet NIC

Sprawa wygląda tak:

Jakieś 2 miesiące temu zrobiłem format systemu, po czym zaczęły się dziać dziwne rzeczy, podczas słuchania muzyki na np. youtube dźwięk po prostu przerywał, a czasami pojawiały się trzaski. Długo kombinowałem i jakoś sobie z tym poradziłem (ściągnąłem program Driver max i zainstalowałem sterowniki do chyba wszystkiego czego się dało nawet nie chce mi się wymieniać) no i jakoś przeszło, chociaż nie do końca ponieważ problem pojawiał się kiedy robiłem coś na kompie np. instalowałem coś albo otwierałem jakiś program i kiedy to robiłem zauważyłem w menadżerze zadań, że procesor CPU skacze ( z np 40% do 67%, z 17% do 50% itd. często dochodzi nawet do 100), kiedy nic nie robie na kompie wartość ta zatrzymuje się w okolicach 10-20%. Podczas grania w jakieś gry nie miałem problemu z dźwiękiem nawet z takimi z którymi mój komp ledwo sobie radził, jednak dźwięk zawsze przerywało na przeglądarkach (Firefox, chrome) podczas np. przeskakiwania na inne strony, zakładki. Teraz jednak udało mi się jakoś to opanowć (nie wiem jak :D), ale procesor nadal skacze.

W sumie mógłbym zostawić to tak jak teraz i nie paprać się w tym, ale mam kolejny problem...
    Posiadam takie urządzenie: Line Pod studio GX
    z racji tego iż gram na gitarze. Używam go zamiast mojej karty dźwiękowej - Creative Sound Blaster audigy (używam tego tylko jak korzystam z mikrofonu).
    Wszystko działa jak na razie ok, nie ma trzasków, przerywania (no sporadycznie coś tam zatnie).

Największy problem pojawia się gdy odpalam programy takie jak: Guitar rig, Pod farm, podczas grania jak mam otwarte okno przeglądarki zaczynają się problemy,
    przerywa dźwięk, są zakłócenia, trzaski (nie takie duże jak wcześniej opisywałem ale jednak to bardzo przeszkadza) i zużycie procesora jest duże ok 60-100%.
    Najdziwniejsze jest to że gdy zminimalizuje przeglądarkę, bądź ją wyłączę to problem prawie znika... prawie bo niektóre opcje w tych programach powoduje, że dźwięk mi się kompletnie zacina (przed formatem tak nie było) i zauważyłem ze w momencie gdy dźwięk się zatnie albo coś to zużycie procesora gwałtownie skacze.

to są ustawnia (w Guitar rig) przy których jako tako wszytko w miare działa, cokolwiek bym tu zmienił to odrazu dźwięk sie zaczyna pieprzyć.

Duże zużycie CPU, przerywanie dźwięku

Zastanawiam się czy te skoki procesora mogą być spowodowane złym ustawieniem zegarów i napięc w biosie?
    albo jakiś podzespół nawala i powoduje te problemy np. płyta głowna, karta sieciowa, zasilacz, dysk twardy?

Wcześniej (czyli przed zrobieniem formata) nie miałem żadnych z opisywanych tu problemów, wszystko chodziło bardzo dobrze nawet jak komp był zasyfiony i wolno chodził to z dźwiękiem nigdy nie miałem problemów, a teraz nagle po zrobieniu formatu coś jest nie tak.
    Jestem prawie pewien że to nie wina software'u, sterowników czy innych tego typu rzeczy.

Nie wiem już co robić, gdzie leży przyczyna ani jak to sprawdzić, więc proszę was o pomoc.

Daje jeszcze pare screenów

Duże zużycie CPU, przerywanie dźwięku Duże zużycie CPU, przerywanie dźwięku
  • Poziom 29  
    Wrzuć S.M.A.R.T. dysku programem CrystalDiskInfo.