Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zs 10/12 pali bezpiecznik -

11 Sty 2014 10:04 2097 4
 • Poziom 7  
  Witam, mam problem z zasilaczem stabilizowanym ZS10/12 do cb-radio, który pali bezpiecznik po włączeniu. Nie zajmuję się elektroniką, ale potrafię sprawdzić niektóre elementy i po moich pomiarach takie elementy jak tranzystory, czy diody, a nawet scalak stabilizacji lm723 jest w porządku. Dziwnie zachowuje się transformator toroidalny, który po podłączeniu napięcia 220V na uzwojenie pierwotne pali bezpiecznik mimo odlutowanych wszystkich przewodów uzwojenia wtórnego od płytki stabilizacyjnej. Czy taka sytułacja może wystąpić przy sprawnym transformatorze?

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  czesiu.czesiu napisał:
  Dziwnie zachowuje się transformator toroidalny, który po podłączeniu napięcia 220V na uzwojenie pierwotne pali bezpiecznik mimo odlutowanych wszystkich przewodów uzwojenia wtórnego od płytki stabilizacyjnej. Czy taka sytułacja może wystąpić przy sprawnym transformatorze?

  Sam sobie odpowiedziałeś, transformator do wymiany!
  Zs 10/12 pali bezpiecznik -
  Zs 10/12 pali bezpiecznik -
 • Poziom 7  
  Dzięki, schemat się bardzo przyda.
 • Poziom 22  
  Cytat:
  Dziwnie zachowuje się transformator toroidalny, który po podłączeniu napięcia 220V na uzwojenie pierwotne pali bezpiecznik mimo odlutowanych wszystkich przewodów uzwojenia wtórnego od płytki stabilizacyjnej.


  Zwykłym miernikiem sprawdź czy uzwojenie pierwotne ma zwarcie czy jakąś tam wartość.
  Transformatory toroidalne mają przy włączeniu taki chwilowy większy pobór prądu i jak bezpiecznik jest małej wartości to może się przepalić.
  Jeśli miernik wykaże, że nie ma zwarcia to można spróbować z bezpiecznikiem o większej wartości np. 3A