Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] STC405 - Spalony tranzystor w odkurzaczu POWERMED

tomal77 11 Jan 2014 11:51 3729 25
    tomal77
    Level 10  
    Witam,
    ponieważ nie jestem elektronikiem proszę o pomoc.
    Spalił mi się w odkurzaczu POWERMED tranzystor STC405 taki typ jest napisany na płytce. Niestety nigdzie takiego modelu nie znalazłem, a pewnie można jakiś zamiennik wlutować. Moja prośba dotyczy podania ewentualnie linka do jakiegoś sklepu gdzie będę mógł kupić zamiennik, lub może ktoś znajdzie dokładnie taki tranzystor. Mi niestety się to nie udało. Z tego co sam odszukałem, to chyba będzie 5A tranzystor, a odpowiada za załączenie w odkurzaczu silniczka turbiny zasysającej śmieci. Dodam, że to odkurzacz typu rumba zasilany akumulatorkiem.
    KMal
    Level 34  
    Witam.
    Zrób zdjęcie tego elementu (płytki), bo podejrzewam, że nie do końca odczytałeś ten symbol.
    Podaj typ tego odkurzacza.
    tomal77
    Level 10  
    dodaje załączniki element i model odkurzacza. Typu żądnego na nim nie ma niestety STC405 - Spalony tranzystor w odkurzaczu POWERMED STC405 - Spalony tranzystor w odkurzaczu POWERMED
    tomeks1992
    Level 20  
    Po drugiej stronie tranzystora powinno znajdować się jego oznaczenie, musisz go odgiąć.
    KMal
    Level 34  
    No właśnie nawet bym na to w wpadł, że podałeś oznaczenie producenta na schemacie, a nie typ elementu. Jak ustaliłeś, że ten element jest uszkodzony (chyba wypalona dziura).
    Odczytaj SYMBOL z elementu (jak się da), a nie to co jest na płytce, bo to jest nieistotne.
    tomal77
    Level 10  
    No właśnie w miejscu gdzie jest ten symbol producenta jest wypalona dziura napis jest w 3 linijkach i odczytać mogę

C - ostatnia litera 1 linijki od góry
    37 od końca w 2 linijce
    VD CW to cała ostatnia linijka
    tomeks1992
    Level 20  
    Podaj dokładny model odkurzacza, może uda się coś odnaleźć.
    tomal77
    Level 10  
    No właśnie to taki wynalazek i nie ma konkretnego kodu modelu czy coś jedynie to co na foto nr 2 vacum cleaner inteligentny robot powermed

Dodano po 4 [godziny] 37 [minuty]:

Widzę ciężka sprawa chyba będzie
    tomal77
    Level 10  
    [quote="tomal77"]No właśnie to taki wynalazek i nie ma konkretnego kodu modelu czy coś jedynie to co na foto nr 2 vacum cleaner inteligentny robot powermed

Może jakiś zamiennik żeby spełniał przybliżone parametry jak pisałem jest tam silniczek jedynie który jest załączany tym elementem
    tomal77
    Level 10  
    OK ponieważnie mam bladego pojęcia o tym to ryzykuje i kupie
    KMal
    Level 34  
    Miałem się dalej nie angażować, ale jak widzę, że dostajesz totalnie nienormalne porady i jeszcze się na nie zgadzasz, to muszę, choć jestem po imprezie.
    Nic nie ryzykuj i nie kupuj.
    Na jakiej podstawie napisałeś
    tomal77 wrote:
    odszukałem, to chyba będzie 5A tranzystor

Widzę, że nie masz wiedzy w tych tematach, ale skoro widzę, że jest to odkurzacz akumulatorowy, to nie zrobisz sobie krzywdy (przynajmniej ze strony napięcia).
    Nie da się podać odpowiednika jak nie zna się elementu - kto stwierdził, że kto w ogóle jest tranzystor.
    Wildze, że jesteś bardzo zdesperowany żeby to naprawić, a nie masz w pobliżu pomocnej duszy - więc:
    Zrób zdjęcie CAŁEJ płytki z jednej i drugiej strony, zaznacz gdzie jest podłączenie silnika , zasilania i wyłącznika.
    To jest prosty schemat, ale chyba go nie narysujesz (ale może ktoś pomoże).
    Jeżeli masz możliwość, to podłącz silnik bezpośrednio do tego akumulatora i sprawdź (pomierz jaki prąd pobiera), a może silnik nie ruszy i to jet przyczyną, a tamten element tylko skutkiem .
    Podaj napięcie akumulatora i sposób jego ładowania.

Jeżeli coś z tych rzeczy zrobisz, to może ustalimy przyczynę i ustalimy co to za element (NIE KONIECZNIE TRANZYSTOR), za co odpowiada i co ewentualnie można tak włożyć.

Kolego <wojtek 9007>, nie wygłupiaj się i nie szukaj - już ustaliliśmy, że STC405, to nie jest symbol (typ) tego elemetu.
    Nawet obudowa Ci się nie zgadza - tak widzimy TO-126
    Czytaj (staraj się) po kolei ze zrozumieniem cały temat.
    tomal77
    Level 10  
    W załączeniu foto schematu. Śliniczek działą sprawdałem go.
    pojawę się niebawem opisując foto płytki. STC405 - Spalony tranzystor w odkurzaczu POWERMED STC405 - Spalony tranzystor w odkurzaczu POWERMED
    tomal77
    Level 10  
    Akumulator 14.4V 2600mAh 1146K
    tomal77
    Level 10  
    Chyba nic z naprawy :( nie ma podpowiedzi
    Alemucha
    Level 28  
    tomal77 wrote:
    nie ma podpowiedzi
    -bo nie ma fotki nawet resztek napisu na tym najprawdopodobniej n mosfecie. Sprawdzić nawet na IRFZ44, tylko obrócić przy montażu
    tomal77
    Level 10  
    Kupiłem ten BD911. Ale nie działa :( .

Pisownia/ poprawiono!
    [_P_]
    Alemucha
    Level 28  
    A napis ze spodu lub fotka gdzie?
    tomal77
    Level 10  
    Rozumie e teraz wszystko jasne. :)
    czy będziesz teraz mógł mi jakoś pomóc czy to przeznaczyć na śmieci ?
    Alemucha
    Level 28  
    Oczywiście że bez fotki -na śmieci.
    tomal77
    Level 10  
    No ale przecież masz fotke wyżej jedna i 2 strona plytki
    Alemucha
    Level 28  
    21 postów nabite a ten znowu o płytce zamiast o tranzystorze
    tomal77
    Level 10  
    Ale o tranzystorze pisałem ze spalony i nic nie widać na nim co było możliwe do odczytania podałem wyżej
    PPK
    Level 28  
    Masz jakiś miernik uniwersalny - napięcie - prąd. Umiesz sam pomierzyć? Możesz zrobić DOKŁADNE zdjęcia płytki tak, żeby było widać OZNACZENIA elementów (napisy na elementach). Jeżeli ci wywaliło dziurę w tranzystorze, to mogły zdechnąć również elementy sterujące ten tranzystor. Próbowałeś naprawić telewizor przez telefon? Do takiej naprawy, potrzebne jest przynajmniej minimum wiedzy z elektroniki.