Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budżetowy subwoofer na SW.STX.8.2.300.2x2.F.S.PC

cefaloid 11 Sty 2014 12:30 13779 13
  • Budżetowy subwoofer na SW.STX.8.2.300.2x2.F.S.PC Cel konstrukcji to uzupełnienie kina domowego o subwoofer. Kino domowe ma kolumny podłogowe Pioneer z głośnikami średnio-niskotonowymi 14cm więc bas nie schodzi za szczególnie nisko, żeby nie powiedzieć że go nie ma...

Warunki:
    - możliwie niski koszt, aby subwoofer nie kosztował kilka razy tyle co reszta
    - ograniczenia wymiarów subwoofera wymusiły zastosowanie głośnika max 20cm
    - wykorzystanie posiadanego wzmacniacza panelowego z demontażu (TDA 7294). Wzmacniacz jest o tyle fajny, że radiatorem jest jego ścianka więc nie musi być wentylowany.

Po analizie cen i parametrów wybrałem samochodowy subwoofer SW.STX.8.2.300.2x2.F.S.PC. Ma on ciekawe parametry i zadowala się obudową o dość niedużym litrażu. Ponadto ma dobre opinie.

Producent poleca umieszczenie go w obudowie 30l ze strojeniem 30Hz, jednak ludzie którzy go już użyli sugerują że brzmi lepiej w obudowie 25l ze strojeniem 35Hz. Jest wtedy znacznie szybszy kosztem niewiele gorszego zejścia. Takie parametry zostały użyte. Tak się składa że STX oferuje tunel bass-Reflex 101x218 który daje właśnie 35Hz (rzeczywista średnica to 60 kilka mm) a więc został zamówiony razem z głośnikiem.

Obudowa ma wymiary zewnętrzne Sz x Wys x Gł: 23x50x40 i jest wykonana z MDF 19mm zakupionym w Leroy Merlin, przycięty w markecie.

Daje to rozmiary płyt (w mm):
    2x: 230x500 (przód + tył)
    2x: 230x362 (góra + dół)
    2x: 362x462 (boki)
    1x: 192x230 (obudowa wzmacniacza)
    1x: 192x120 (obudowa wzmacniacza)

Płyty zostały sklejone wikolem + wkręty do gipsu (wcześniej miejsca skręceń należy przewiercić wiertłem 2mm aby płyty nie pękły przy skręcaniu). Dodatkowo konieczne było wstawienie drewnianych rozpórek spinających przeciwległe ściany by uniknąć drgań. Do tego celu użyłem belki sosnowej 60x60mm znów na klej i wkręty. Przedstawia to poniższy schemat poglądowy. Lina przerywana to wzmocnienia, widać też komorę na wzmacniacz która została umieszczona za głośnikiem:
    Oraz wnętrze:

Trzeciego wzmocnienia nie ma bo kolidowało by z otworem bass reflex.

Taka konstrukcja daje nam około 24-25l objętości po odjęciu tunelu Bass-Reflex, głośnika, wzmocnień i komory wzmacniacza.

Otwory na głośnik i wzmacniacz zostały podfrezowane przy użyciu dremela wkręconego w coś w rodzaju cyrkla (jednorazowa konstrukcja z płaskownika alu) a następnie wycięte wyrzynarką.
    Kolejna faza to zaszpachlowanie wgłębień z wkrętami, przeszlifowanie. Całość okleiłem okleiną. Nie fornir, bo i reszta kolumn to okleina więc nie ma się co "spinać".

Ostatnia sprawa to wytłumienie. Wytłumiłem słabo, tylko dół i ściana za głośnikiem:
    Tak brzmi najlepiej. Dokładanie większej ilości wytłumienia spowalnia bas a tu zależy nam na na szybkim basie więc reszta jest zupełnie niewytłumiona.

Ostatecznie:
    Budżetowy subwoofer na SW.STX.8.2.300.2x2.F.S.PC Budżetowy subwoofer na SW.STX.8.2.300.2x2.F.S.PC Budżetowy subwoofer na SW.STX.8.2.300.2x2.F.S.PCBudżetowy subwoofer na SW.STX.8.2.300.2x2.F.S.PC

Do wykonania pozostała maskownica (powstaje) i pomalowanie blachy wzmacniacza w miejscu gdzie została ucięta.

Jak brzmi?
    Jest to subwoofer do kulturalnego uzupełniania pasma kolumn 5.1 i to robi fajnie. Efekty w filmach są bardzo przyzwoite, schodzi niżej jak się spodziewałem. Ale mnie się podoba to, że jest szybki i np bardzo fajnie przenosi gitarę basową, nawet szybkie granie nie zlewa się w buczenie. Np coś takiego:

Link

Całkiem fajnie też przenosi "łupanie" przy jakimś disco, basu jest wystarczająco dużo, ale jeśli ktoś oczekuje że będzie trząsł szklankami sąsiada 2 piętra niżej, to się rozczaruje. Ten głośnik tego mu nie da. Daje dużo szybkiego basu ale raczej do słuchania uchem a nie zmysłem dotyku, poprzez wyczuwalne wibracje ścian. Testowany w pokoju 20m2. Do kulturalnego słuchania - bardzo fajnie brzmi. Do bezdotykowego tłuczenia kotletów na obiad - wg mnie nie.

Fajne!
  • #2 11 Sty 2014 16:25
    tomeks1992
    Poziom 20  

Ciekawa konstrukcja, od pewnego czasu myślę nad subwooferem do kina domowego, ale raczej będzie to linia transmisyjna (LT), oraz jakiś subwoofer który będzie grał powiedzmy od 50-60Hz, czyli bas dwudrożny, ponieważ linia transmisyjna kiepsko przenosi wyższe częstotliwości pasma basowego.

Efekt końcowy fajny, ale ja na Twoim miejscu zastosował bym czarne śruby :)

• #3 11 Sty 2014 16:55
    maciek_90
    Poziom 12  

Fajna konstrukcja starannie wykonana ale na przyszłośc polecam od siebie montaż głośnika przy pomocy nakrętek pazurkowych i śrub imbusowych koszt niewielki, a nie dość, że można wtedy dobrze przymocować głośnik to jeszcze ładnie wygląda. Głośnik znam miałem go w samochodzie w 19L zamkniętej obudowie w której mimo słabszego zejścia nadrabiał szybkością którą może zaskoczyć niejednego odsłuchującego. Pozdrawiam i życzę więcej takich udanych konstrukcji.

• #4 11 Sty 2014 19:03
    pawel980
    Poziom 16  

Konstrukcja ogólnie ładnie wykończona ale nie przemyślana do końca, port br dał bym na dole zaś maskownicę na cały front. O gustach się nie dyskutuje, jednak ta konstrukcja nie trafiła do mnie jako produkt godny polecenia.

• #5 11 Sty 2014 20:40
    cefaloid
    Poziom 29  

pawel980 napisał:
    port br dał bym na dole. O gustach się nie dyskutuje, jednak ta konstrukcja nie trafiła do mnie jako produkt godny polecenia.

Bo to nie ma być sub hiper godny polecenia tylko przykład niskobudżetowego głośnika który jak na swoją cenę gra wg mnie całkiem fajnie. To chyba najtańszy głośnik jaki uznałem za godny przetestowania oraz dla mnie nauka że w domu nie trzeba się bać przetwornika samochodowego. Oczywiście tak jak piszesz można obrócić o 180° subwoofer jak i moduł wzmacniacza. Sam się nad tym zastanawiałem, ale decyzję zostawiam przyszłemu posiadaczowi (prezent).

Oczywiście kilka rzeczy zrobił bym teraz inaczej - np poprzeczki wzmacniające wstawiałem po fakcie kiedy okazało się że jednak są potrzebne. Jednak byłem też dość mocno związany zarówno proporcjami subwoofera który ma się opcjonalnie zmieścić w konkretnym miejscu jak i kolorystyką reszty zestawu.

tomeks1992 napisał:
    ale ja na Twoim miejscu zastosował bym czarne śruby :)

I tak zrobię, będę miał takie w tygodniu.

maciek_90 napisał:
    ale na przyszłośc polecam od siebie montaż głośnika przy pomocy nakrętek pazurkowych

Chodzi o takie?
    Faktycznie fajny patent na przyszłość. Czy do ich wbicia w płytę MDF przeba puknąć młotkiem czy wystarczy je dociągnąć śrubą?[/img]

• #6 11 Sty 2014 21:11
    Gawior22
    Poziom 19  

Sub fajny i przyzwoicie wykonany, ale fakt, że czarne śrubki by się przydały. Sam przetwornik godny polecenia. Zwłaszcza za swoją cenę.
    Sam z powodzeniem używam tych przetworników. Podwójny subwoofer ( 2x SW.STX.8.300 2x2Ohm ) w samochodzie i jeden w domu. Szybki, nie tłukący bass, w dodatku nie drogi.
    Sam testowałem go w różnych obudowach i pomijając zamknięte ( Car Audio ), to obudowa 25L strojona 32Hz ( niższe zejście ), lub obudowa 23L strojona na 35Hz ( mocniejsze uderzenie ). Ta druga mnie osobiście przypadła bardziej do gustu.

Jak byś dostarczył trochę więcej mocy, to by pokazał sporo więcej. Zaletą jest że zaczyna grać już przy nie tak dużych mocach. Przy 130W gra już fajnie, ale jak mu podać 250-300W, to wtedy jest to.

Te nakrętki z kolcami powinny się wbić przy dociągnięciu. Nawiercić musisz tylko otwór pod tą tulejkę z gwintem. Od siebie dodam, że warto dać pod to trochę kleju, bo przy dokręcaniu jak ciut mocniej naciśniesz śrubokręt to ta nakrętka wyjdzie ( nie za bardzo trzyma się płyty ). Wtedy musisz albo kombinerkami dociągać śrubę i ją dokręcać, albo całość odkręcić i na nowo nabijać tą nakrętkę.

• #7 11 Sty 2014 21:22
    flubber.trip
    Poziom 27  

Można je wciągnąć śrubą, ale nie z zamontowanym głośnikiem, bo powyginasz kosz, tylko z jakąś podkładką, która uchroni płytę przed pęknięciem i zagłębieniem się w niej główki wkrętu. Jednak polecam i tak wbicie młotkiem, gdyż zdarzyło mi się w ten sposób zerwać gwint w nakrętce.

• #8 12 Sty 2014 17:48
    maciek_90
    Poziom 12  

Tak chodziło mi o takie nakrętki jak pokazałeś. Ja swoje wbijam młoteczkiem a później przymocowuje 2 zszywkami tapicerskimi wtedy nie ma obawy że przy odkręcaniu wpadnie do środka obudowy. Można je też w sumie wciągać śrubą są dosyć wytrzymałe np. przy obudowie zamkniętej da się szczelnie zamocować głośnik bez uszczelek i silikonów

• #9 14 Sty 2014 11:21
    rosomak19
    Poziom 19  

O ile dobrze pamiętam, to właśnie subwoofery tłumi się bardzo słabo albo w ogóle. Ja u siebie nie stosowałem żadnego wytłumienia i gra dość przyzwoicie. Nie powinno się też stosować wytłumienia w okolicach BR.

• #11 02 Lut 2014 18:41
    elektryku5
    Poziom 37  

Moje STX-y 5" mają na tyle basu, że da się słuchać wstawiony utwór, oczywiście BR bez wytłumienia.

Nakrętki pazurkowe są ok, ja wbijałem je do MDF młotkiem, dla M4 dziura 5mm i wchodzi na sztywno, imbusy tak hajendowo wyglądają w głośnikach, więc było warto się w takie nakrętki zaopatrzyć, ideałem byłby czarny Torx z zaokrąglony łbem, ale nie znalazłem.

• #12 02 Lut 2014 18:57
    Freddy
    Poziom 43  

elektryku5 napisał:
    Moje STX-y 5" mają na tyle basu, że da się słuchać wstawiony utwór, oczywiście BR bez wytłumienia.

Nakrętki pazurkowe są ok, ja wbijałem je do MDF młotkiem, dla M4 dziura 5mm i wchodzi na sztywno, imbusy tak hajendowo wyglądają w głośnikach, więc było warto się w takie nakrętki zaopatrzyć, ...

Nie nakrętki, lecz wkręty, nie istnieją nakrętki TORX.
    Cytat:
    ... ideałem byłby czarny Torx z zaokrąglony łbem, ale nie znalazłem.

Ależ są, bez problemu, ma je np. kangoo.pl tme.pl i kilka innych. Mają nawet sklepy rowerowe, ale M5 :)

• #13 02 Lut 2014 19:16
    elektryku5
    Poziom 37  

Skrót myślowy.

Imbusy mają tą zaletę, że łatwiej je dostać i to na wagę, a takie bajery jak Torx musiałbym zamawiać, w TME może i przy okazji, ale 100 sztuk nie potrzebuję na przykładowo 2 kolumny.

• #14 02 Lut 2014 19:19
    Freddy
    Poziom 43  

elektryku5 napisał:
    Skrót myślowy.
    Domyśliłem się, napisałem na wszelki wypadek. :)
    Cytat:

Imbusy mają tą zaletę, że łatwiej je dostać i to na wagę, a takie bajery jak Torx musiałbym zamawiać, w TME może i przy okazji, ale 100 sztuk nie potrzebuję na przykładowo 2 kolumny.

Cena nie jest taka tragiczna, przy 100szt. 15gr/sztukę

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME