Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino Leonardo R3 - Komputer wykrywa urządzenie jako ATm32U4DFU

Stiuil06 11 Jan 2014 13:37 4278 13
    Stiuil06
    Level 9  
    Witam.
    Dotarło do mnie wczoraj moje pierwsze Arduino, miało mi umożliwić łatwy start w elektronice, jednak narazie mam mały problem z poprawnym skonfigurowaniem wszystkiego :(

Największym problemem jest to, że nie mogę w ogóle programować Arduino, ponieważ nie startuje ono w trybie, w którym komputer znajdował by je jako "Arduino Leonardo". Próbowałem różnych wersji IDE jak i sterowników, testowane na PC i Laptopie, ewidentnie wina stoi po stronie Arduino, nie mam pojęcia co zrobić. Mam nadzieję że płytka nie jest uszkodzona, dostałem ją nową oryginalnie zapakowaną.

Prosił bym o jakiekolwiek rady.

Pozdrawiam
    Artur
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    Stiuil06
    Level 9  
    Oczywiście że instalowałem, i to niejedne, nie raz i nie na jednym komputerze :)
    Kiedy instaluje sterowniki, w jaki kolwiek sposób bym tego nie zrobił, to i tak na końcu otrzymuje komunikat, że sterownik zainstalowany oraz że nie można się połączyć z urządzeniem kod błędu 10.
    Aktualnie aktualizuje system, usuwam wszystkie sterowniki(zbędę) i próbuję wszystko od zera...
    Jednak nadal myślę, że po prostu jest coś nie tak z Arduino, u innych po 1 podłączeniu wyświetlało się jako "Arduino Leonardo", u mnie jako ATm32U4Dfu :(

Dodano po 24 [minuty]:

Zainstalowałem wszystkie aktualizacje windows, wyczyściłem sterowniki oraz rejestr, odinstalowałem IDE i zrobiłem wszystko po kolej jak trzeba, niestety nie pomogło ;/

Urządzenie cały czas wyświetla się jako "ATm32U4DFU", przy próbie wgrania programu dostaje taką informacje:
    Quote:
    Found programmer: Id = "B¨7"; type =
    Software Version =
    avrdude: error: buffered memory access not supported. Maybe it isn't
    a butterfly/AVR109 but a AVR910 device?

Dodano po 4 [minuty]:

takie coś otrzymuje przy instalacji sterowników
    Arduino Leonardo R3 - Komputer wykrywa urządzenie jako ATm32U4DFU
    actin
    Level 34  
    Wepnij potem Menadżer Urządzeń, znajdź Arduino i wklej identyfikator urządzenia.
    Stiuil06
    Level 9  
    USB\VID_03EB&PID_2FF4&REV_0000
    USB\VID_03EB&PID_2FF4
    Nagus
    Level 27  
    Komp cały czas ci sygnalizuje, że masz podłączoną Atmegę U4 z fabrycznym bootloaderem (DFU).
    Albo w procku nie ma żadnego programu wgranego,
    albo został wymuszony start fabrycznego bootloadera - nie ma na płytce jakieś zworki zwierającej pin HWB?
    Do obsługi bootloadera DFU mozna posłużyć się albo atmelowskim Flip-em, albo linuksowym dfu-programmer'em
    Stiuil06
    Level 9  
    Teoretycznie udało mi się wgrać bootloader przez LPT, wrzuciłem też jakiś prosty program migający diodą L.
    Teraz przy próbie zaprogramowania płytki przez USB niby wszystko wygląda ok, zaczyna ładować program i nagle diody RX i TX zaczynają migać jak oszalałe, urządzenie przestaje być widoczne w menedżerze, a na ekranie pojawia się błąd:

Quote:
    Couldn't find a Leonardo on the selected port. Check that you have the correct port selected. If it correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.

Quote:
    processing.app.debug.RunnerException: Couldn’t find a Leonardo on the selected port. Check that you have the correct port selected. If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
    at processing.app.debug.AvrdudeUploader.uploadViaBootloader(AvrdudeUploader.java:153)
    at processing.app.debug.AvrdudeUploader.uploadUsingPreferences(AvrdudeUploader.java:67)
    at processing.app.Sketch.upload(Sketch.java:1671)
    at processing.app.Sketch.exportApplet(Sketch.java:1627)
    at processing.app.Sketch.exportApplet(Sketch.java:1599)
    at processing.app.Editor$DefaultExportHandler.run(Editor.java:2380)
    at java.lang.Thread.run(Thread.java:619)

Dodano po 17 [minuty]:

Wychodzi na to, że jednak nie wgrałem poprawnie bootloadera...
    Program wszedł bez problemu i dioda sobie mryga, natomiast przy wrzucaniu bootloadera otrzymuje błąd:
    Quote:
    avrdude: verification error, first mismatch at byte 0x0000
    0x05 != 0xff
    avrdude: verification error; content mismatch

(wartości nie są takie jakie ja otrzymywałem, chodzi mi o samą treść błędu)

Wydaje mi się że część pamięci na jaką próbuje wgrać bootloader jest zablokowana... Jak to obejść?
    Stiuil06
    Level 9  
    Przepraszam, ale w elektronice cyfrowej(mikrokontrolery) jestem zielony. Arduino zawiera pierwszy scalak jaki trzymałem kiedykolwiek w ręce, więc nie bardzo wiem co masz na myśli ;/ Coś jaśniej da radę?

Dodano po 2 [godziny] 42 [minuty]:

Wszystko już działa, jeszcze raz porządnie skonstruowałem programator LPT i bootloader wszedł ;)
    dziękuje za pomoc
    foras1
    Level 12  
    Witam,
    Nie chcę zakładać nowego tematu a problem wydaje się pasować właśnie tutaj.
    (Mój system operacyjny to win7 ultimate)
    Zakupiłem nowe, oryginalne Arduino Leonardo R3. Zainstalowałem oprogramowanie arduino i sterowniki o które pyta instalator pod koniec instalacji. Po podłączeniu arduino kablem USB (przystosowanym do transmisji danych) do gniazda USB 2.0 w moim laptopie, w menedżerze zadań zostaje ono wykryte jako ATm32U4DFU. Próba aktualizacji sterownika z folderu arduino/drivers kończy się komunikatem:
    "System Windows nie może odnaleźć oprogramowania sterownika dla tego urządzenia".
    Ten sam komunikat pojawia się w momencie próby aktualizacji sterowników z paczki pobranej ze strony FTDI.
    Czy któryś z kolegów wie w czym może leżeć problem?
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Takie zachowanie sugeruje jednoznacznie, że ktoś nie wgrał wsadu do Arduino, a zostawił domyślny fabryczny.
    Jedyne co możesz zrobić to albo samemu wgrać bootloader Arduino i odpowiednie skonfigurować fusebity, albo zwrócić się o pomoc do sprzedawcy.
    foras1
    Level 12  
    Dziękuję za informację!
    Jest jeszcze jedno pytanie:
    Posiadam zwykły programator ISP na FT232 i czy uda się nim wgrać bootloader oraz skąd można pobrać bootloader arduino?
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Bootloader Arduino masz w plikach z programem - ...\Arduino...\hardware\arduino\bootloaders\caterina -> plik hex z leonardo
    Fusebity:
    Code:

leonardo.bootloader.low_fuses=0xff
    leonardo.bootloader.high_fuses=0xd8
    leonardo.bootloader.extended_fuses=0xcb
    leonardo.bootloader.path=caterina
    leonardo.bootloader.file=Caterina-Leonardo.hex

I tak - takim programatorem wgrasz bootloader i ustawisz fusebity, choć przez AVRDude może to długo trwać.
    foras1
    Level 12  
    Jeszcze raz dziękuję! Jak uda mi się coś zrobić to na pewno dam znać.