Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BEKO WMB 6106 SD - Jaki typ łożyska w bębnie?

Zolt-An 11 Sty 2014 14:08 2676 7
  • #1 11 Sty 2014 14:08
    Zolt-An
    Poziom 13  

Witam.

Kto z Kolegów podpowie mi w kwestii pralki BEKO 6106 SD - zanim wezmę się do rozbierania tej maszynerii...:

1/ jaki typ łożyska zamontowano w bębnie - standardowe czy jakiś "wynalazek"?
    2/ ile jest tych łożysk - jedno, czy dwa?
    3/ jaki typ (numer katalogowy?) simeringa i czy (i GDZIE???) do kupienia...?

Z łożyskami nie będzie problemu, w znanym mi gliwickim sklepie "Wika" sprowadzą mi każde, jakie istnieje. Gorzej może być z simeringiem - chyba, że podchodzi jakiś standardowy (np. samochodowy).

Jestem z Gliwic, niestety sklepy z częściami AGD (i znający się "na rzeczy" sprzedawcy) to "Stara baśń"..., zaś najbliższy serwis oddalony o co najmniej 30km ode mnie (z moim dowozem!). :cry:

Pozdrawiam, Zoltan

1 7
  • #2 16 Sty 2014 02:26
    pwnuk
    Poziom 11  

Niestety ale trzeba to najpierw rozebrać. Po rozebraniu zobaczysz lub zmierzysz wymiary łożysk na simmeringu będzie wybity rozmiar. Bo jak kupisz już łożyska to nikt ci ich z powrotem nie przyjmie. Jeżeli są już wręcz huczące to trzeba zbiornik rozebrać, bęben wyjąć zobaczyć w jakim stanie jest gładź na pierścieniu fosfobrązowym po którym obraca się simmering. Jeżeli pierścień będzie bardzo porysowany, będzie miał wżery to nawet po wymianie łożysk i simmeringu takie połączenie nie będzie szczelne i łożyska szybko wysiądą. Jak będzie miał wżery, rysy to dać do przetoczenia, jeśli ładny i w dobrym stanie to działać dalej wymienić łożyska i simmering, a przed montażem simmering nasmarować smarem, pierścień też. Zawsze wymienia się komplet łożysk, czyli 2 plus simmering o ile zbiornik w tej pralce jest rozbieralny.

0
  • #3 16 Sty 2014 12:46
    egon42
    Poziom 37  

Czasami można odczytać wartość 1 łożyska po zdjęciu koła pasowego a mając 1 można dojść do tego jakie jest 2 większe łożysko .

pwnuk napisał:
    Bo jak kupisz już łożyska to nikt ci ich z powrotem nie przyjmie.
    To zależy od sprzedawcy niektórzy przyjmują jak nie było prób założenia sam tak wielokrotnie robię.

0
  • #4 16 Sty 2014 18:57
    karol5608
    Poziom 28  

Najpierw zdejmij górny blat i zobacz czy są śruby dookoła zbiornika, czy jest on zgrzewany.

0
  • #5 17 Sty 2014 18:04
    mrice
    Specjalista AGD

karol5608 napisał:
    Najpierw zdejmij górny blat i zobacz czy są śruby dookoła zbiornika, czy jest on zgrzewany.

powinien być rozbieralny, zdejmowana przednia ściana jak w amice

0
  • #6 01 Lut 2014 19:11
    Zolt-An
    Poziom 13  

Dziękuję za udzielone odpowiedzi i porady - niemniej nic one nie wnoszą.

W niejednej pralce wymieniałem już łożyska (Wiatki, Polary 665), więc i sposoby, i kolejność czynności są mi wiadome.

W przypadku pralki BEKO WMB 6106 SD są one analogiczne i równie nieskomplikowane jak w w/w modelach pralek Gorenje/Polar i Wiatka.

Z zewnętrznych oględzin wynika, że bęben jest całkowicie rozbieralny, koło pasowe zsuwa się bardzo łatwo (lekko stożkowy wielowypust) z osi, łożyska są wtłoczone w solidne stalowe siedlisko zaprasowane w plastykowym korpusie - zaś oś bębna daje się leciutko wypchnąć z łożysk na około 5mm (na złożonym wiszącym bębnie!) więc nie powinno być większych problemów.

Pytając o łożysko i uszczelniacz miałem na uwadze konkretne ich oznaczenia, być może znane komuś, kto już je wymieniał w tym akurat modelu pralki.

Serwisy AGD są w tej materii wyjątkowo "dyskretne" ("nie wiem" albo "prosze przywieźć pralkę") - ja zaś nie mam zamiaru wieźć prawie stukilogramowej pralki przez pół województwa po to, żeby zlecić kosztowną naprawę - całkowicie leżącą w moich możliwościach techniczno-warsztatowych.

Po prostu chciałem uprzednio zakupić nowe łożyska i uszczelniacz, a dopiero potem je wymienić - unikając "rozbebeszenia" urządzenia i pozostawienia go w takim stanie na nie wiadomo jak długo - gdyby okazały się trudne do kupienia.

Oznaczeń typu na korpusie tylnego łożyska (typ ZZ) - widocznego po zdjęciu koła pasowego NIE MA - jego wygląd zaś wskazuje na niższą od przeciętnej, jakość...

Tak więc nie pozostaje nic innego jak wyjęcie i rozbiórka bębna - a dopiero potem szukanie elementów i ich wymiana.

Oczywiście podam na forum typ(y?) obydwu łożysk i uszczelniacza, może komuś się przydadzą.

Z ostatniej chwili:

Allegro:

"Przedmiotem oferowanym na tej aukcji jest
    Zestaw naprawczy do pralki Beko Whirpool Mastercook Polar
    składa się z łożysko 6203 , 6204 simering 25x50x10."

Prawdopodobnie standardowy. Temat zamknę po potwierdzeniu (czyli wymianie).

0
  • Pomocny post
    #7 01 Lut 2014 19:28
    zhudomel
    Specjalista AGD

W razie uszkodzenia łożysk, producent przewidział w tej pralce wymianę tylnej części zbiornika i dlatego nigdzie nie podaje informacji o rozmiarach łożysk i simmeringu. Taką informację może mieć tylko ktoś, kto je wymieniał i zapisał dane.

Zolt-An napisał:
    łożysko 6203 , 6204 simering 25x50x10
    Jest to zestaw bardzo często stosowany w beko.

0
  • #8 06 Kwi 2014 11:40
    Zolt-An
    Poziom 13  

Allegro, jedynie tam natrafiłem na konkretną podpowiedź - nigdzie indziej! :

"Przedmiotem oferowanym na tej aukcji jest
    Zestaw naprawczy do pralki Beko Whirpool Mastercook Polar
    składa się z łożysko 6203 , 6204 simering 25x50x10."

N.b. simering jest identyczny jak w dawnej polskiej pralce Polar 665.

Wymiana standardowa, rozbiórka zbiornika, wyjęcie osi z łożysk, wyciśnięcie łożysk z siedlisk i złożenie w odwrotnej kolejności.

Dziękuję za zainteresowanie i próby udzielenia pomocy.

0