Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Candy PVI 640 C - Naprawa nieprawidłowo podłączonej płyty indukcyjnej

pavlos666 11 Jan 2014 16:38 13080 10
 • #1
  pavlos666
  Level 10  
  Witam forumowicze.

  Dostałem do sprawdzenia i ewentualnej naprawy płytę indukcyjną Candy PVI 640 C. Płyta została źle podłączona przez mojego brata. Płytę podłączył pod 400V kolorami a nie zgodnie z instrukcją, czyli podał L3 na N2 i w rezultacie wybuchnął warystor w jednym z modułów (oczywiście zadziałały też bezpieczniki). Warystor został przez brata wymieniony jednak jeden moduł, który został źle podłączony nie działa (drugi jest w porządku).
  Wymontowałem płytkę z modułu. Bezpiecznik 15A jest w porządku. Z dołu jest pokryta jakimś lakierem tak, że trudno sprawdzić napięcia na elementach, gdyż trzeba go zdzierać ( może znacie jakiś prosty sposób jak go usunąć ..nitro?)

  Chce sprawdzić tor zasilania i tranzystory, jednak nie wiem na co zwrócić uwagę podczas szukania (jakie napięcia na poszczególnych wyprowadzaniach, jakie na tranzystorach igbt itd.) Z płytami indukcyjnymi nie miałem jeszcze do czynienia. Szukałem, co najczęściej pada w takim przypadku i czy naprawa jest opłacalna jednak nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi..

  Jeśli ktoś miał podobny przypadek i ma doświadczenia w naprawie tych modułów będę wdzięczny za pomoc w lokalizacji uszkodzenia.
 • #2
  movzx
  Level 39  
  A jakby tak dołączyć dobre zdjęcia elektroniki?
 • #3
  pavlos666
  Level 10  
  Naładowałem aparat i wrzucam już fotki płyty. Oprócz rozerwanego warystora, który już został wymieniony (i prawdopodobnie osmalonej od jego wybuchu cewki) nie widać żadnych uszkodzeń mechanicznych elementów. Myślę nad przetwornicą, ale nie wiem jak ją dobrze sprawdzić miernikiem. Jest tam układ TNY268PN, kondensatory i diody. Tak to wygląda:
  Candy PVI 640 C - Naprawa nieprawidłowo podłączonej płyty indukcyjnej Candy PVI 640 C - Naprawa nieprawidłowo podłączonej płyty indukcyjnej Candy PVI 640 C - Naprawa nieprawidłowo podłączonej płyty indukcyjnej Candy PVI 640 C - Naprawa nieprawidłowo podłączonej płyty indukcyjnej Candy PVI 640 C - Naprawa nieprawidłowo podłączonej płyty indukcyjnej Candy PVI 640 C - Naprawa nieprawidłowo podłączonej płyty indukcyjnej Candy PVI 640 C - Naprawa nieprawidłowo podłączonej płyty indukcyjnej Candy PVI 640 C - Naprawa nieprawidłowo podłączonej płyty indukcyjnej Candy PVI 640 C - Naprawa nieprawidłowo podłączonej płyty indukcyjnej
 • Helpful post
  #4
  machefi
  Home appliances specialist
  Masz na płycie zaznaczone miejsca , gdzie powinny być obecne napięcia +5V i +12V.
  Czy są prawidłowe ?
 • #5
  pavlos666
  Level 10  
  Wybaczcie, ale chyba mi zjadło tekst pod obrazkami.... Miernik pokazuje na zworach przy których są rozpisane napięcia 0V tam gdzie jest 12V i jakieś 0,3V tam gdzie jest 5V, dlatego podejrzewam (nie wiem czy słusznie) układ od przetwornicy TNY268PN. Jeśli to słuszny trop to pewnie jeszcze inne elementy przetwornicy mogły zostać uszkodzone...
  Coś jeszcze warto sprawdzić?
 • Helpful post
  #6
  machefi
  Home appliances specialist
  Sprawdź omomierzem oporności pomiędzy GND a +5V i GND a +12V . Diody zenera obecne na płycie sprawdź na możliwośc przebicia .
 • #7
  pavlos666
  Level 10  
  Pomiędzy GND i 5V oraz GND i 12V brak przejścia natomiast dioda Zenera ZD2 (15HSB ST) w pobliżu przetwornicy przy teście diody na mierniku zachowuje się prawidłowo (spadek 0.6 w kierunku przewodzenia i brak przewodzenia w kierunku zaporowym). Pozostałe diody Zenera DZ101 i DZ102 zachowują się podobnie, aczkolwiek nie umiem odczytać ich oznaczeń. DZ2 zawsze profilaktycznie można wymienić.
 • #8
  pavlos666
  Level 10  
  Pomierzyłem dokładniej przetwornicę i napięcie zanika za układem TNY268PN natomiast przed jest 330V.

  Ze względów czasowych postanowiłem, że zakupię części, które odpowiadają za pracę przetwornicy, gdyż jest to w miarę niski koszt, brak napięć za układem TNY wskazywałby, że jest on uszkodzony.

  Oprócz układu TNY268PN chcę wymienić diody zenera i transoptor PC817 myślę, że też zmienię. Kondensatory 10u450V po zmierzeniu okazały się dobre. Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł co sprawdzić/wymienić to proszę o podpowiedź.
 • #10
  pavlos666
  Level 10  
  Po małych problemach z internetem kontynuuje temat. Wymieniłem układy o których pisałem w poście wyżej. W miejscach opisanych 5V i 12V na płycie pojawiły się prawidłowe napięcia, ale moduł dalej nie dawał oznak życia.

  Dopiero gdy podłączyłem drugi sprawny moduł panel ożył choć początkowo wydawało mi się, że panel powinien działać nawet przy jednym module podłączonym do sieci (tak właśnie było jak uszkodził się moduł, który naprawiam to drugi normalnie działał, natomiast po naprawie przetwornicy i podłączeniu płyta w ogóle się nie włącza, gdy podłączony jest sam moduł naprawiany, natomiast przy dwóch podłączonych modułach włącza się i działa wentylator w module naprawianym, ale dopiero po południ będę mógł sprawdzić czy ten moduł grzeje.

  Chciałem jeszcze sprawdzić tranzystory IGBT (nie wiem czy wystarczy jeśli zmierzę na nich napięcia i porównam je z notą katalogową?).

  Tak czy owak po południu składam, będę testował i odpiszę czy się udało.
 • #11
  pavlos666
  Level 10  
  Płyta po wymianie układu TNY268PN transoptora PC817 i kilku elementów biernych w okół działa. Trochę zmyliło mnie to, że jeden moduł może działać samodzielnie, a drugi nie, ale po podłączeniu obu tak jak producent przykazał wszystko śmiga. Jedynie co, to chyba nie pokazuje po wyłączeniu, że jest ciepła powierzchnia płyty, ale to pewnie dlatego, że skończyła się pasta termo przewodząca, a oryginalnej niewiele zostało.

  Brat zadowolony, bo zamknął koszty w 20zł za części. Mnie cieszy, że pierwsza naprawa płyty indukcyjnej przebiegła pomyślnie. Dziękuję wszystkim, którzy pomagali w temacie.