Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool ADG6949 - pali grzałki (błąd F3)

AZyja 11 Sty 2014 16:51 5769 24
  • #1 11 Sty 2014 16:51
    AZyja
    Poziom 6  

Witam,
    Zmywarka whirlpool 6949 wyświetla kod F3 - problemy z grzaniem.
    Dobrałem się do grzałki. Wtyczka i gniazdo - jednorodna masa. Spalone.
    Zacząłem mierzyć grzałkę bezpośrednio na jej końcach - 26-27 - czyli, że niby grzałka OK. Ale zmierzyłem też na stykach w gnieździe (5 na foto) i wyszło że nie działa.
    pomiar między pkt
    1-4 - ok
    1-3 - ok
    1-2 - nie ok.
    czy tak ma być czy padło "to coś" Co to jest?
    Jeśli tak ma być to gdzie szukać dalej?
    "Węchowo" na programatorze się nic nie spaliło.
    AZ

0 24
  • CControls
  • Pomocny post
    #2 11 Sty 2014 20:30
    movzx
    Poziom 39  

AZyja napisał:
    gdzie szukać dalej?
    W sklepie, nowej grzałki niestety. Wymienić zwęgloną wtyczkę na konektory i będzie chodzić.

0
  • #3 17 Sty 2014 18:42
    AZyja
    Poziom 6  

No to udałem się na zakupy. Wymiana starej spalonej grzałki całkiem szybko poszła. Podobnie jak ponowne spalenie grzałki. Zmywarka prawie skończyła cały program (działała jakieś 3,5 h)
    Czas zacząć szukać przyczyny i przy okazji wyleczyć objawy :-)
    Co może powodować tak szybkie palenie się grzałki i jak to sprawdzić?
    AZ

1
  • CControls
  • #4 17 Sty 2014 19:33
    nares
    Specjalista AGD

AZyja napisał:
    Co może powodować tak szybkie palenie się grzałki

Uszkodzona pompa myjąca, lub sterowanie poziomami wody.

2
  • #5 17 Sty 2014 20:00
    AZyja
    Poziom 6  

Takiej odpowiedzi się niestety spodziewałem. Przejrzałem forum :-)
    Myślałem, że jak woda się lała w czasie zmywania i naczynia był umyte to może jednak coś innego.
    Jak można ją w domowych warunkach ją sprawdzić? Sprawdzenie "luzów" przez laika, który nie wie jakie luzy ma oryginał nieużywany będzie problematyczne.
    AZ

1
  • #6 18 Sty 2014 09:31
    movzx
    Poziom 39  

Przed zabieraniem się za wymianę pompy (której awarię zmywarka zresztą zwykle zgłasza), proponuję sprawdzić przekaźnik grzałki.

0
  • #7 18 Sty 2014 11:21
    AZyja
    Poziom 6  

To będzie jakiś kawałek na programatorze?
    No i jak sprawdzić nie mając sprawnej grzałki. Na razie nie mam w planach zakupu kolejnej.
    AZ

0
  • #8 18 Sty 2014 11:28
    movzx
    Poziom 39  

AZyja napisał:
    No i jak sprawdzić nie mając sprawnej grzałki.
    Lampkę można sobie podłączyć. Powinna świecić tylko wtedy gdy jest woda a pompa pracuje. Sam przekaźnik można sprawdzić miernikiem albo od razu wymienić.
    Nie ma problemu z odpływem (waż za nisko, zaciąganie wody do kanalizacji)?

0
  • #9 18 Sty 2014 13:09
    AZyja
    Poziom 6  

pomiary bez podłączenia do zasilania (jeśli ma znaczenie)
    luty ab - e - 3,6 kom
    luty cd - e - 3,6 kom
    luty ab - f - 3,2 kom
    luty cd - f - 3,2 kom
    Whirlpool ADG6949 - pali grzałki (błąd F3)
    Co do węża to możliwe (a nawet bardzo prawdopodobne), że faktycznie był nisko. Ale odpływ do kanalizy mam na wysokości około 50 cm więc raczej nie zaśśie wody. A nawet jeśli by tak było to w czasie grzania powinna działać pompa. Gdyby nie było wody i grzałka działała na sucho to pompa ma chyba zabezpieczenie przed suchobiegiem? Zapewne odpowiedź na pytanie niżej wyjaśni wiele wątpliwości.

Z ciekawości . Grzałka ma dwa zabezpieczenia: termiczne i jakie? Rozebrałem oba i w tym "spalonym" (oznaczonym fabrycznie na czerwono) był trzpień z którego wypłynęło coś co wyglądało jak cyna. Blokowało możliwość poruszania się trzpienia. Po usunięciu wycieku teoretycznie czujnik "się naprawił". Chyba, że na tym właśnie polega zasada działania tego czujnika.

0
  • #10 18 Sty 2014 13:20
    movzx
    Poziom 39  

AZyja napisał:
    luty ab - e - 3,6 kom
    luty cd - e - 3,6 kom
    luty ab - f - 3,2 kom
    luty cd - f - 3,2 kom
    Te pomiary są zupełnie do niczego. E-F to cewka, która powinna mieć około 360Ω a poza tym nas nie interesuje. Najbezpieczniej jest taki przekaźnik wymienić.
    AZyja napisał:
    Gdyby nie było wody i grzałka działała na sucho to pompa ma chyba zabezpieczenie przed suchobiegiem?
    Zabezpieczenie tej grzałki jest szybsze, jak zresztą widać.
    AZyja napisał:
    na tym właśnie polega zasada działania tego czujnika.
    I się go nie "naprawia".

0
  • #11 18 Sty 2014 14:10
    AZyja
    Poziom 6  

movzx napisał:
    Te pomiary są zupełnie do niczego. E-F to cewka, która powinna mieć około 360Ω a poza tym nas nie interesuje. Najbezpieczniej jest taki przekaźnik wymienić.

Zapewne wymienię, ale podpowiedz jak go zmierzyć. W których punktach nie powinno być połączenia?
    Bo skoro pali grzałki to przypuszczam, że przekaźnik jest cały czas zwarty (pomiar na odpiętej od zasilania zmywarce będzie wystarczający?)

Ma ktoś może rysunek serwisowy z opisami co jest gdzie do tego modelu?
    Szukam NTC np.

Z innej beczki i wnikając w politykę firmy: szkoda, że zabezpieczenie warte pewnie ze 3 złote trzeba wymieniać w komplecie z częścią, którą ono zabezpiecza wartym ponad 100 zł.*

*nie uwzględniając kosztów pożaru.

0
  • #12 18 Sty 2014 14:20
    movzx
    Poziom 39  

AZyja napisał:
    W których punktach nie powinno być połączenia?
    Wyeliminowaliśmy dwa, sądziłem więc że to jasne - pozostają dwie pary zwarte ścieżkami - a-b i c-d. To są styki robocze. Ponownie radzę wymianę.
    AZyja napisał:
    Szukam NTC np.
    Połączenie jest opisane przy wtykach.
    AZyja napisał:
    *nie uwzględniając kosztów pożaru.
    Właśnie dlatego nie można go wymieniać. Dalsze wywody filozoficzne na ten temat należałoby raczej kierować do producenta.

0
  • #13 18 Sty 2014 15:51
    AZyja
    Poziom 6  

Taaaa, myślenie nie boli :-)
    Sprawdzony i jest zwarty obecnie.
    Czy jak zmywarka kończy program i pozostaje włączona to odcina grzałkę czy grzałka cały czas się grzeje (w przypadku uszkodzonego przekaźnika oczywiście)? Bo wtedy nie dziwne by było, że się spaliła. Wygotowała wodę i na szczęście zadziałało zabezpieczenie.

Tak czy inaczej w poniedziałek podrzucę programator do serwisu, żeby wymienili część.

AZ

0
  • #14 18 Sty 2014 16:24
    movzx
    Poziom 39  

AZyja napisał:
    Czy jak zmywarka kończy program i pozostaje włączona to odcina grzałkę
    To grzałka przepływowa, więc jej przekaźnik jest włączany tylko wtedy kiedy w programie jest zadane grzanie, w zmywarce jest woda i pompa pracuje.
    Każde inne załączenie jest sytuacją nienormalną.
    AZyja napisał:
    Wygotowała wodę
    Nie zdążyła. Wystarczy że pracowała na samym początku programu kiedy nie ma wody.

0
  • #15 20 Sty 2014 19:54
    AZyja
    Poziom 6  

No to serwis się wypiął. Niby wymieniają całe programatory.
    Trzeba będzie samemu pobawić sie lutownicą.

Oczywiście nie ma identycznego przekaźnika (wlutowany RT334012WG).
    Znalazłem zamiennik HF115F 012-1HS3, ale ponieważ nie jestem specem to wolę sie upewnić że to dokładnie to samo.
    http://datasheet.octopart.com/RT314524-Tyco-Electronics-datasheet-11086065.pdf
    http://www.hongfa.com/pro/pdf/HF115F_en.pdf
    AZ

0
  • #16 20 Sty 2014 20:40
    movzx
    Poziom 39  

AZyja napisał:
    No to serwis się wypiął. Niby wymieniają całe programatory.
    Autoryzowany? Sprawa oczywiście oczywista :)
    AZyja napisał:
    Znalazłem zamiennik HF115F
    Hongfa są marne. Z powszechnie dostępnych polecałbym raczej w tej kolejności: Relpol, Schrack/Tyco/TE Connectivity (jedna firma), albo ewentualnie Song Chuan (wbrew pozorom przyzwoite).

0
  • #17 20 Sty 2014 21:05
    AZyja
    Poziom 6  

Zakup dokonany. Zwrotów nie ma. Na razie podmienię na zakupiony o ile to jest to samo.
    Niestety babka w sklepie nie wzbudziła mojego zaufania podając mi najpierw przekaźnik 6-cio nóżkowy mówiąc ze to będzie taki sam.
    Dlatego ponawiam pytanie. Czy ten zakupiony przeze mnie ma takie same parametry?

0
  • #18 20 Sty 2014 21:50
    movzx
    Poziom 39  

AZyja napisał:
    babka w sklepie nie wzbudziła mojego zaufania podając mi najpierw przekaźnik 6-cio nóżkowy
    Jeśli mnie wzrok nie oszukuje, to oryginał ma właśnie sześć, tak samo jak opisana wersja 1HS3.
    Natomiast 1ZS3 ma 9.

0
  • #19 20 Sty 2014 22:28
    ELEKTROMECHANIKTOM
    Poziom 15  

Panowie co Wy kombinujecie.To jest znany przypadek palenia się tych grzałek a właściwie ich zabezpieczenia.W ramach gwarancji wymieniało się grzałkę razem z pompą.Nowe pompy od środka miały siteczko które eliminowało zanieczyszczenie wewnątrz grzałki pyłem magnetycznym z pompy co powodowało przegrzewanie się grzałki.Obecnie WHIRPOOl odchodzi od tych modeli grzałek i wraca do starego systemu grzałek przepływowych które są osobno a nie zabudowane na pompie.Są nawet zestawy serwisowe do zastąpienia tamtego rozwiązania.Owszem czasem zdarzały się przypadki ze programator palił grzałki ale to sporadycznie.Na kilkadziesiąt wymienionych pomp raz wróciło mi się ze ponownie spaliło grzałkę.i był to bład w oprogramowaniu.Ale owszem pomysł sprawdzenia działania modułu za pomocą zarówki lub miernika wpiętego w grzałkę może wiele wyjaśnić

0
  • #20 20 Sty 2014 23:35
    iskrownik
    VIP Zasłużony dla elektroda

ELEKTROMECHANIKTOM napisał:
    Nowe pompy od środka miały siteczko które eliminowało zanieczyszczenie wewnątrz grzałki pyłem magnetycznym z pompy
    Może jeszcze pyłem kosmicznym??? Problemem jest krzemionka(piach) który to dodają do kostek producenci i jakość wody(twardość) jaką jest zasilana zmywarka.

0
  • #21 21 Sty 2014 10:38
    AZyja
    Poziom 6  

movzx napisał:
    AZyja napisał:
    babka w sklepie nie wzbudziła mojego zaufania podając mi najpierw przekaźnik 6-cio nóżkowy
    Jeśli mnie wzrok nie oszukuje, to oryginał ma właśnie sześć, tak samo jak opisana wersja 1HS3.
    Natomiast 1ZS3 ma 9.

6+ 2 na cewkę - skrót myślowy.
    powinno być: podała mi 8 nóżkowy zamiast 6-cio.

Co do zakamienienia grzałki i pyłu kosmicznego. Na cały dom mam zmiękczacz wody. W środku nie było grama kamienia. Był troszkę "mułu" w okolicach uszczelki po odkręceniu. Ale takie ilości nie miały prawa nic spalić.

Wersja z przekaźnikiem do mnie przemawia (szczególnie, że jest teraz cały czas zwarty)
    Chyba, że to też nie przyczyna całej awarii a skutek czegoś jeszcze.

To jest znany przypadek palenia się tych grzałek a właściwie ich zabezpieczenia.W ramach gwarancji wymieniało się grzałkę razem z pompą.

To jak sprawdzić pompę? Bo nie zauważyłem, żeby wody nie było. Lała się na naczynia i buchała para, że hej.

Obecnie WHIRPOOl odchodzi od tych modeli grzałek i wraca do starego systemu grzałek przepływowych które są osobno a nie zabudowane na pompie.Są nawet zestawy serwisowe do zastąpienia tamtego rozwiązania.

Ciekawi mnie gdzie można nabyc taki zestaw zamienny (jakiś numer serwisowy częśći?) i ile kosztuje. Zakładam, że zakup nowej zmywarki będzie bardziej opłacalny. Nie biorę oczywiście pod uwagę opcji z serwisantem. Chciałbym taki nabić i wymienić sam.

0
  • Pomocny post
    #22 21 Sty 2014 20:02
    movzx
    Poziom 39  

Nowe pompy od środka miały siteczko
    Proszę mi pokazać "nowy typ" tej pompy, z siteczkiem.
    Obecnie Whirlpool odchodzi od tych modeli grzałek i wraca do starego systemu grzałek przepływowych
    Pół prawda, bo nie w tym przypadku - te grzałki paliły się po jakimś czasie, nie po pierwszym uruchomieniu.
    Owszem czasem zdarzały się przypadki ze programator palił grzałki ale to sporadycznie.
    Zwarty przekaźnik wskazuje konieczny kierunek działań, więc po co brnąć na pamięć?
    AZyja napisał:
    To jak sprawdzić pompę?
    Te pompy (o ile nie urwie się ośka) same się sprawdzają i meldują o awarii.

Skoro już jest grzałka do wymiany, to "zestaw serwisowy" można kupić w autoryzowanym serwisie, nie jest to bardzo drogie.
    Można też po prostu kupić samą grzałkę i wstawić zamiast plastikowego łącznika. Będzie to nawet lepiej działać.

0
  • #23 21 Sty 2014 20:56
    ELEKTROMECHANIKTOM
    Poziom 15  

Widać Panowie nie byliście na szkoleniach.Były tez biuletyny na ten temat.Pył z kostek!?Ciekawe ze w starym typie pompy i grzałce przepływowej się nie osadzał.Pył pochodzi z samej pompy.Pompy z siteczkiem?Jak tylko bedę miał możliwość to zrobię zdjęcie i wstawię.Siteczko jest wokół ośki pompy.

0
  • Pomocny post
    #24 21 Sty 2014 21:03
    movzx
    Poziom 39  

Pył z kostek!
    Tak, pył z kostek. Do tego kamień. Chyba że ten "pył magnetyczny" z czarnego magnesu i panewek robi się biały.
    Ciekawe ze w starym typie pompy i grzałce przepływowej się nie osadzał.
    Kolega ma niestety niepełną wiedzę o różnicach w budowie tych grzałek, sposobie ich działania... to że obie grzeją wodę to nie wszystko.
    Dłuższy temat, a tutaj mamy po prostu zwarty przekaźnik i na razie tego się trzymajmy.

PS. Niestety, nie byłem na szkoleniach.

0
  • #25 27 Sty 2014 11:43
    AZyja
    Poziom 6  

No to po pogodzeniu się z lutownicą i wymianie przekaźnika zmywarka z nowa grzałką działa i ma się dobrze. 3 cylke przeszła i nadal działa. Żarówka dawała znać, że przekaźnik obecnie jest OK.

Przy okazji znalazłem początki innego problemu (cieknie przy płaszczu wodnym) ale to na inny wątek.
    Dziękuję wszystkim, którzy pomogli.
    AZ

1