Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multiwibrator 24V do auta ciężarowego

duuzy1 11 Jan 2014 17:36 1845 6
lampy.pl
    duuzy1
    Level 10  
    Witam! Mam pytanie czy taki multiwibrator uciągnie mi 2 lampy po 55W każda w aucie ciężarowym?

Multiwibrator 24V do auta ciężarowego
  • lampy.pl
    bartek 8118
    Level 18  
    Zamiast L1 i L2 wstaw przekaźniki będzie lepszym rozwiązaniem. W tedy zamiast 2n3055 wstawisz bd i będzie działać. 2n może się grzać a z przekaźnikiem pewniejsze jest.
  • lampy.pl
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    I ile te żarówki mają działać tak naprzemiennie załączane? Jeśli już, to zrobić jakieś zasilanie, które będzie podgrzewać włókna i tylko je cyklicznie rozjaśniać do pełnej jasności. Powinno to wydłużyć im życie.
    Swoją drogą, co to za kogut, w którym się zapalają naprzemiennie takie mocne żarówki?
    Oczywiście dużo lepiej zastosować mocne ledy do tego, ale to już inna historia...

Gdzieś w śmiechach mi leży polski układ przełączający przekaźnikami dwa klaksony dla uzyskania modulowanego dźwięku. Tylko nie pamiętam, czy na 12, czy na 24V.
    User removed account
    User removed account  
    kybernetes
    Level 39  
    Nawet 720 omów to będzie zbyt wiele dla wysterowania tego tranzystora przy takim prądzie. Już prędzej daj tam 150 omów a kondensatory po 4700 mikrofaradów. I nie zapomnij o diodach w bazach tranzystorów, maksymalne napięcie złącza EB to 6-7 V a tu masz prawie 30V.

Poza tym układ będzie się grzał niemiłosiernie. Lepiej zrobić to inaczej - osobny generator i osobny moduł wykonawczy na mosfetach.
    oj
    Level 42  
    CD4049 jako generator + regulacja częstotliwości potencjometrem montażowym, jedna z bramek jako inwerter, sterowanie przez bramkę dwoma tranzystorami BUZ lub IRF.

Zasilanie CD4049 poprzez LM78L12 lub dioda Zenera