Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dylemat - laptop markowy czy "no name"

dodo22 29 Mar 2005 03:22 1620 16
  • #1 29 Mar 2005 03:22
    dodo22
    Poziom 15  

Witm...
    Mam otóż taki problem że mam zamiar kupić laptopa i nie wiem co wybrac...
    Czy zakupić "no name" składane w pewnym sklepie gdzie mam zamiar kupic w konfiguracji:
    14,1"
    2000Mhz celeron
    256Mb ramu
    20Gb dysk
    cdrw/dvd - combo
    grafika 64Mb
    za cene 1999zł... (12 miesięcy gwarancji)

Czy wybrać uzywany ale markowy. Rozglądam się za Dell'em Latitude lub jescze coś innego (atrakcyjnego parametrowo-cenowo) w konfiguracji:
    PIII 700Mhz
    128Mb ramu minimym
    dysk minimum 20Gb (ostatecznie 10 ale do pozniejszej wymiany na wiekszy)
    napęd najlepiej cdrw (jak nie to i tak dokupie pózniej)
    grafike maja zazwyczaj ATI 8Mb

I tu jest własnie problem że do tego nowego mi sie ktoś dolozy a uzywke musze kupić sam za max 1200zł i czy wybrać ten nowy i modlić sie żeby sie nic nie popsuło czy lepiej używany ale na pewnych częściach (ale słabszy).

Komputer ma mi słuzyć do studiowania (studiuje informatyke) czyli pisanie, troszku programowania, lekka obróbka grafiki, ogłądanie filmów, GSM, pograć czasem w Colina2, posłuchać muzy.
    Czy macie jakieś doświadczenia ze starszymi laptopami i czy żeczywiście markowe się nie psują jak te no namey. Słyszałem opinie że nie warto kupować no nameów bo się sypia i są niestabilne. Dodam że ta konfiguracja z PIII w pełni zadowoli me wymagania co do wydajności.
    Przeniesiono z Komputery Hardware ( TJT )

0 16
  • #2 29 Mar 2005 05:05
    gabik001
    Poziom 36  

JEzeli taka konfiguracja Cie zadowala to radzilbym kupic cos markowego. Jestem zdania ze markowe sprzety zawsze sie sprawdzaja, a przede wszystkim -tak mi sie wydaje- stabilniej pracuja. Druga sprawa co przemawia za markowymi to dostepnosc oprogramowania i sterownikow co nie jest bez znaczenia. Sam mialem do czynienia z markowymi a takze z niemarkowymi (np. maxdata - wg. mnie to wogole powinno z polek zniknac) i stwierdzam ze instalacja np. wingrozy na markowym jest o wiele przyjemniejsza i latwiejsza niz na "jakimstam".
    Sam mam Armade m700 z prockiem PIII 500Mhz 486Mb RAM -co wpelni zadowala moje oczekiwania (choc czasami przy przechwytywaniu DV mnie chce trafic jak zaczyna gubic klatki - no ale coz slaby procesor).Jezeli chodzi o awaryjnosc to do tej pory padl mi tylko hdd (bady) i matryce szklanka zalatwilem (bo mi szklanka spadla) i nie bylo problemu z dokupieniem i wymiana. Mam go juz 3lata i nie narzekam, nawet bateria smiga (oryginal) -dokupilem sobie druga (ktora tez trzyma baaardzo dlugo) zebym mogl dluzej pracowac "w terenie".
    A w przyszlosci gdys zechcial cos wymienic czy dolozyc to predzej znajdziesz czesci i akcesoria do markowego.
    Pozdrawiam

0
  • #3 29 Mar 2005 10:50
    PIOTOM0
    Poziom 20  

Witaj.
    Miałem ten sam dylemat :))))
    Ja także polecam nowy. Kupiłem rok temu w firmie www.karen.pl Californie 7000 i jestem z niej zadowolony chociaż przydał by się mocniejszy procesor - mam celerona 2G, combo, 15cali lcd , 500M ramu, dysk 40GB, ale nie jest jakiś high tech - pracuje się na nim sprawnie . Ma wszystko czego potrzebuje i jako jedyny miał wbudowanego flopa i port LPT. Potrzebne to mi było i nadal jest do programowania procków.
    Jak cię stać to rozejrzyj się za jakimś centrino. Nie polecam technologii mobilnej Intela.

Zakup w sklepie to przedewszystkim 2 lata gwarancji , wprawdzie musiałem i tak zapłacić za wymianę klawiatury - ale nie dało się udowodnić w serwisie że kawa jest standartowym wyposarzeniem :)))

Natomiast masz gwarancję niewypalonego lcd, wiesz że nikt tym nie rzucał i nie ma jakiś wad ukrytych - co się niestety zdarza na allegro.

Przemyśl zakup i nie kupuj niczego drogiego - i tak posłuży ci kilka lat - a ceny - no cóż spadają i to szybko....:)
    Ja mam komp stacjonarny i przestałem z niego korzystać na codzień - chociaż większe obliczenia wole robić na nim. Kompy stacjonarne są 2 x tańsze od laptopów więc proponuje kupić średniej klasy laptopa i doinwestować s stacjonarkę.

Takie jest moje zdanie - ale może masz inne:))

Piotr

0
  • #4 29 Mar 2005 13:37
    dodo22
    Poziom 15  

Witam. Co do stacjonarnego to właśnie z niego zrezygnowałem dla laptopa bo potrzebuje komutera przenosnego.
    Ten nowy laptop jest z wyprzedarzy i przelezał w sklepie rok bo był złożony w 2004... zastanawiam się czy to będzie miało jakiś wpływ na baterie?

0
  • #5 29 Mar 2005 19:00
    PIOTOM0
    Poziom 20  

Jak dadzą gwarancję na baterie 2 lata i pasuje Ci konfiguracja to kupuj - to nie ser nie zaśmierdnie jak rok poleży. Co najwyżej cena spadnie:)

Zresztą sprawdż najpierw ile kosztuje nowa bateria - czy ci się będzie opłacało kupić nową za jakiś czas.

I tak wszystkie oprócz centrino dłużej niż godzinkę ( no może dwie ) nie popracują na baterii - niestety lcd i napędy pochłaniają znaczną jej ilość a w trybie bateryjnym to niestety nie będziesz miał wydajnego kompa.
    Znajomy kupił Della 800MHz i klnie jak ma pracować na baterii.
    Nastaw się jednak na przenośny sprzęt ale raczej z zasilaczem niż baterią.

Wszystko ma swoje wady i zalety - ja sporo liczę ( matlab i takie tam ) i drażni mnie głośny wentylator - gorący komp , brak monitora temperatury procka i płyty głównej - ale cóż mała obiętość, brak grawitacyjnego chłodzenia i zamknięta obudowa robią swoje.

Laptop ma jedną niezaprzeczalną zaletę - jak napisałeś programujesz - mobilność jest tu zdecydowaną zaletą nad stacjonarnym kompem - szczególnie jak chcesz komuś pokazać fragment programu i nie musisz ze sobą nosić wszystkich płyt instalacyjnych. Wszystko w jednym pudełku.

Tylko kup porządną niefirmową torbę - jak się złodziej zwiedzą długo się nim nie nacieszysz ( firmówki często zmieniają właścicieli) znajomy swojego nosi w opakowaniu po pizzie - a jego komp jest wart naprawdę dużą kasę. Wzmocnił jąi wyścielił jakimśmiękim materjałem - robi wrażenie - taki gadzet :)))))
    Piotr

0
  • #6 30 Mar 2005 01:14
    dodo22
    Poziom 15  

Co do bateri to raczej nastawiam sie wlasnie na zasilanie sieciowe. Tylko zastanawia mnie jak to jest z tymi bateriami... czy laptop moze chodzic na zasilaczu bez baterii? czy lepiej zeby bateria byla wlozona?

0
  • #7 30 Mar 2005 06:47
    gabik001
    Poziom 36  

dodo22 napisał:
    Co do bateri to raczej nastawiam się wlasnie na zasilanie sieciowe. Tylko zastanawia mnie jak to jest z tymi bateriami... czy laptop moze chodzic na zasilaczu bez baterii? czy lepiej zeby bateria byla wlozona?

Najlepiej naladowac baterie i ja odstawic na bok. Jak najbardziej laptop bedzie chulal bez baterii. Co jakis czas mozna baterie uzyc (tzn uzywajac laptopa rozladowac ja po czym naladowac do pelna i odstawic) - powiedzmy raz, dwa razy na 2 tygodnie.
    Pozdrawiam

0
  • #8 30 Mar 2005 12:43
    michalk76
    Poziom 9  

ja mam Acera. już ponad 2 lata i jestem BARDZO zadowolony. Baterie wyjałem i chulam bez baterii,chyba ze zabieram go ze sobą to wtedy z baterią. Mam celerona mobile 1,3. To procek tylko do laptopów, wiec zapotrzebowanie na energie tez ma mniejsza!!!! Na beterii pracuje ponad 3 h, oczywiscie zalezy to od stopnia wykorzystania napedów.Jak wrzucisz plytke to bateria siądzie po godzinie:) Na Twoim miejscu zdecydowałbym sie na firmowy laptop. Lepiej od osoby prywatnej, z pewnego źródła bo te po leasingu, sprzedawane przez firmy mogą być mniej ciekawe...nieraz zdarza sie ktos na nim usiadł... Ale firmowy używany sprzet jest jednak pewniejszy od no name.

0
  • #9 30 Mar 2005 19:05
    PIOTOM0
    Poziom 20  

No niestety jak będziesz miał gwarancję to z wyjęciem baterii możesz mieć problemy - nie wszystkie mają możliwość wyciągnięcia bez zrywania plomby.

Niestety ja tak mam , i jak się dowiadywałem jak bym wyjął to na 100% stracił bym gwarancję, a mam ją na 2 lata więc chyba lepiej nie ryzykować:)

Piotr

0
  • #10 30 Mar 2005 19:18
    transfer
    Poziom 1  

Zdecydowanie odradzan "no name". Uzywalem juz kilku laptopow. Duzo podrozuje po swiecie. Mam wiec mozliwosc zakupu w najtanszych miejscach. Jak dotad zawsze byly to dobre, znane marki. Przy zakupie np. TOSHIBY gdziekolwiek na swiecie, nie ma potrzeby obawiac sie o gwarancje. Wystarczy by komputer byl kupiony u autoryzowanego sprzedawcy. Wowczas nalezy wyslac kopie dowodu zakupu do Singapuru gdzie znajduje sie centrum gwarancyjne TOSHIBY. Gwarancja zostaje zarejestrowana i mozna spac spokojnie. W razie awarii komputer zostanie naprawiony w dowolnym autoryzowanym sewisie na swiecie.
    Jak dotad nigdy nie mialem zadnego problemu z laptopem. Wymienialem je wylacznie bo byly zbyt stare (wolne).
    To ze zaden z laptopow mi nie padl, dodalo mi odwagi by zakupic "no name". Kilka miesiecy temu, podczas pobytu w USA skusilem sie na GATEWAYa. Musze przyznac ze wypasiony, ladny i lekki. Jednak juz po kilku dniach uzytkowania zauwazylem pekniecie jednego zawiasa. I tu zaczynaja sie schody. Nie chodzi mi nawet by naprawiono mi kompa w ramach gwarancji. Chce poprostu kupic uszkodzona czesc i samodzielnie wymienic. Okazuje sie ze jest to wrecz niemozliwe. Fromularz na stronie internetowej "producenta" jest tak pomyslany ze moga pisac tylko mieszkancy USA i Kanady. GATEWAY posiada niby gwarancje miedzynarodowa. Co z tego. Dzoniac na numer zamieszczony na stronie niemieckiej, rozmowa jest przekierowana do USA (czyli wielka lipa. Nie ma w niemczech zadnego serwisu a jedynie strona internetowa) gdzie po pol godzinie rozmowy mila pani obiecuje oddzwonic. Juz kilka razy mi obiecala i nie oddzwonila. Wszystko wyglada na to ze wkrotce pekniety zawias calkiem odleci a ja nie bede w stanie kupic nowej czesci. Czyli po kilku miesiacach uzytkowania bede musial kupic kolejnego laptopa:-((( Tym razem jednak napewno nie bedzie to "no name".
    Pozdrawiam

0
  • #11 30 Mar 2005 21:30
    gabik001
    Poziom 36  

PIOTOM0 napisał:
    No niestety jak będziesz miał gwarancję to z wyjęciem baterii możesz mieć problemy - nie wszystkie mają możliwość wyciągnięcia bez zrywania plomby.

Niestety ja tak mam , i jak się dowiadywałem jak bym wyjął to na 100% stracił bym gwarancję, a mam ją na 2 lata więc chyba lepiej nie ryzykować:)

Piotr

Pewnie, jak to jakis noname to bateria jest "zapuszkowana"
    W "normalnym" lapie baterie wyjmuje sie jak, np. karte pamieci w aparacie i nie jest ona oplombowana.
    :)

0
  • #12 31 Mar 2005 15:45
    michalk76
    Poziom 9  

A która to firma plombuje baterie??!! Niewyobrażalne!! W swoim Acerze moge wyjąc baterię, napęd, dostać się do dysku i do pamięci. W okresie gwarancji wymieniłem CD na Combo i dorzuciłem pamięci. Dla serwisu jest najwazniejsze że nie dostane sie do płyty, procka, matrycy itd. Ale musze mieć mozliwość rozbudowania maszyny. Zgadzam się z przedmówca, to chyba jakiś no name zablokował dostep do baterii :)

0
  • #13 31 Mar 2005 19:56
    mrice
    Specjalista AGD

A jaka jest róznica w procku np w jetebooku HP czy innego markowego producenta a np w "składaku" ?? Procki i wszystkie inne podzespoły i tak sa z tej samej fabryki, co do jakości sprzetu kwestia tylko jak dobierzesz podzespoły, ja osobiście w życiu bym nie kupił zadnego markowego laptopa, poniewwaz niejednokrotnie maja dużo gorszy serwis niż firmy które walcza o rynek i mają dużo wyższe ceny za te same podzespoły anizeli jakas mniej znana firma, a i tak wszystko pochodzi z tej samej fabryki w chinach ;-) w kazdym razie zdecydowanie polecam zakup nowego lapka, polecał bym też rozwazenie opcji notebooków actina, sa wmiare tanie i niezłe.

Pozdrawiam

0
  • #14 01 Kwi 2005 17:28
    dodo22
    Poziom 15  

Witam...
    Co do mojego dylematu to chce ogłośić ze podjąłem decyzje... i stałem siewłascicielem Acera TravelMate 529 ATX (PIII 900Mhz)
    Mam też pytanie w związku z tym czy nie wiecie skądmożna sciągnać instrukcje obsługi lub sterowniki jakies?

0
  • #15 02 Kwi 2005 01:34
    gabik001
    Poziom 36  

dodo22 napisał:
    Witam...
    Co do mojego dylematu to chce ogłośić ze podjąłem decyzje... i stałem siewłascicielem Acera TravelMate 529 ATX (PIII 900Mhz)
    Mam też pytanie w związku z tym czy nie wiecie skądmożna sciągnać instrukcje obsługi lub sterowniki jakies?

No i masz. Jezeli nie ma na stronie producenta, to trzeba bylo wybrac bardziej markowy laptop.
    Pozdrawiam

0
  • #16 02 Kwi 2005 02:41
    tmg83
    Poziom 13  

dodo22 napisał:
    20Gb dysk

dodo22 napisał:
    Komputer ma mi słuzyć do studiowania (studiuje informatyke) czyli pisanie, troszku programowania, lekka obróbka grafiki, ogłądanie filmów, GSM, pograć czasem w Colina2, posłuchać muzy.

dodo22 napisał:
    Co do stacjonarnego to właśnie z niego zrezygnowałem dla laptopa bo potrzebuje komutera przenosnego.

Zdecydowanie radze wiekszy dysk, zwlaszcza jezeli to ma byc Twoj jedyny komputer. Sam studiuje informatyke, a przypadkowo(prezent) laptop stal sie moim glownym kompem. Dysk mam 30 GB, ale to i tak bardzo malo.
    Na studiach na pewno jest Ci potrzebny zarowno windows, jak i linux, do tego co chwila musisz doinstalowywac sporo roznego softu, jak jeszcze chcesz jakies gierki instalowac i trzymac mp3, to juz w ogole masakra.
    Jak sie zdecydujesz na tego sklepowego, to od razu popros, zeby Ci za doplata wlozyli do niego wiekszy dysk. Natomiast co do uzywanych z 10 GB dysku.. spoko, ale jak cenisz sobie swoj czas i nerwy to lepiej przy zakupie laptopa od razu kupic wiekszy dysk do wymiany, zanim jeszcze sie "rozgoscisz" na tym nowym kompie.
    Pozdrawiam i zycze zadowolenia z ostatecznie podjetego wyboru:)

0
  • #17 04 Kwi 2005 11:45
    dodo22
    Poziom 15  

gabik001 napisał:
    dodo22 napisał:
    Witam...

No i masz. Jezeli nie ma na stronie producenta, to trzeba bylo wybrac bardziej markowy laptop.
    Pozdrawiam

No wlsanie przeszukalem strone producenta i znalazlem wszystko czego szukalem :-)
    temat uważam za zamkniety. pozdro

0