Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo G570 - Klonowanie/kopiowanie dysku twardego HDD na dysk SSD

aresik1234 11 Jan 2014 19:42 9462 25
    aresik1234
    Level 8  
    Witam,
    Posiadam laptopa Lenovo G570 z dyskiem twardym o pojemności 320GB. Kupiłem do niego dysk SSD o pojemności 120GB i zamontowałem go w laptopie zamiast starego dysku. Stary dysk włożyłem do kieszeni na USB i podłączyłem do laptopa. I tu pojawia się pytanie: Co dalej? - Jak sklonować/skopiować dane (m.in. system) ze starego dysku? Jakim programem? System operacyjny na tym laptopie to Windows 7.
    Proszę o pomoc.
    aresik1234
    Level 8  
    @sPeRaCz.PL
    Ten program jest darmowy? Jak za jego pomocą sklonować dysk twardy HDD na dysk SSD?
    Nigdy tego nie robiłem.
    sPeRaCz.PL
    Level 42  
    Darmowy nie jest. Ja akurat posiadam do niego legalną licencję.
    Migrację wykonujesz tak jak to pokazuję screeny z linku.
    aresik1234
    Level 8  
    @sPeRaCz.PL
    Mi potrzebny jest darmowy program.
    Nie ma może jakieś wersji darmowej tego programu?
    yang32
    Level 36  
    W ten sposób nijak, bo się nie da.
    Napisz jeszcze raz czy chcesz sklonować dysk, czy skopiować zawartość sterego dysku na nowy.
    aresik1234
    Level 8  
    Chce sklonować partycję z systemem (tak, żeby później odpalał) i ukrytą partycję recovery.
    Ewentualnie sklonować cały dysk.
    Tylko od razu mówię, że mam zajętego miejsca na dysku HDD więcej niż wynosi cała pojemność SSD.
    yang32
    Level 36  
    No to nie jest to możliwe. Sklonować można dysk A na dysk B pod warunkiem najlepiej żeby dysk B był równy lub wiekszy od dysku A, a przynajmniej dysk A miał zajete miejsce mniejsze niż pojemność dysku B, oraz trzeba posiadać komputer z dyskiem C na ktorym jest system operacyjny i program do klonowania a dyski A i B się do niego podpina jako dodatkowe.
    yang32
    Level 36  
    Migracja partycji a sklonowanie dysku to nie to samo.
    sPeRaCz.PL
    Level 42  
    Temat autora sugerował, że najbardziej zależy mu na systemie.

aresik1234 wrote:
    Jak sklonować/skopiować dane (m.in. system)

Bynajmniej ja to tak zrozumiałem. Bo jeżeli jest inaczej to owszem - masz rację.
    aresik1234
    Level 8  
    Tak, zależy mi na sklonowaniu systemu z HDD, tak żebym po sklonowaniu mógł go normalnie używać na dysku SSD. Jeżeli to możliwe, to chciałbym skopiować również ukrytą partycję Recovery, do przywracania systemu (za pomocą specjalnego przycisku na laptopie).
    DominTR3B
    Level 27  
    Lepiej zainstalować od nowa na SSD gdyż system dobierze sobie parametry pod ten rodzaj dysku półprzewodnikowego,które ma zgoła inne.Natomiast ważne dane skopiować z zewnętrznego HDD potem.System z HDD nie będzie działał na SDD lub go szybko "zarżnie".
    wil3
    Level 11  
    @aresik1234, napisz jak masz podzielony na partycje dysk HDD (stary) i podaj ile danych znajduje się na tych partycjach, wtedy będzie wiadomo, czy bezproblemowo będzie się dało sklonować system + recovery na Twój nowy dysk SSD. Całości na pewno nie sklonujesz, skoro na starym dysku masz więcej niż 120GB danych, to chyba oczywista oczywistość.

@DominTR3B, nie zgodzę się, można spokojnie przenosić systemy, wystarczy później tylko dostosować kilka rzeczy (wyłączyć indeksację dysku, harmonogram defragmentacji itd), poradników w sieci jak zoptymalizować system pod SSD jest zatrzęsienie. Sam w swoim Dellu przeprowadzałem taką operację i nie było żadnych problemów.
    aresik1234
    Level 8  
    Jak wchodzę w "Mój komputer" to mam widoczne 2 partycje: C i D. Rozmiar partycji C to 254GB z czego zajęte jest 92,4GB. Rozmiar partycji D to 28,9GB z czego zajęte jest 23,6GB. Nic już więcej nie jest widoczne z poziomu "Mój komputer", ale ponoć jest ukryta jakaś partycja Recovery.
    wil3
    Level 11  
    @aresik1234, strasznie dziwnie masz te partycje podzielone :) Podejrzewam, że partycja recovery będzie miała koło 10GB, więc ze 120GB na dysku SSD zostaje Ci 110GB i tyle musiałaby mieć u Ciebie partycja C, dla pewności można założyć nawet 105GB.

Ja bym to zrobił tak: zmniejszył bym partycję C z 254GB do powiedzmy 150GB, uzyskane miejsce przeznaczyłbym na rozszerzenie partycji D, następnie przerzuciłbym wszystkie śmieci (muzyka, zdjęcia, dokumenty, inne pliki nie należące do oprogramowania) z partycji C na partycję D i przyzwyczaiłbym się do zasady, że dane "luźne" nie są trzymane na partycji systemowej - na C: ma być tylko system i zainstalowane programy. Na koniec ponownie zmniejszyłbym partycję C do docelowych 105GB i dopiero wtedy sklonowałbym dysk HDD na SSD, przy czym w procesie klonowania program musiałby brać pod uwagę tylko partycję C oraz ukrytą partycję recovery.

Nie wiem jak wspomniany wcześniej AOMEI by sobie poradził, ja kiedyś kupiłem Acronis True Image i tam bez problemu można taką operację przeprowadzić. Być może w AOMEI też będzie taka możliwość, nie znam tego programu.
    aresik1234
    Level 8  
    @wil3
    wil3 wrote:
    Podejrzewam, że partycja recovery będzie miała koło 10GB, więc ze 120GB na dysku SSD zostaje Ci 110GB i tyle musiałaby mieć u Ciebie partycja C, dla pewności można założyć nawet 105GB.

Tak, tylko, że na obudowie mojego dysku SSD owszem pisze 120GB, ale system w rzeczywistości wykrywa 111GB.

wil3 wrote:
    Ja bym to zrobił tak: zmniejszył bym partycję C z 254GB do powiedzmy 150GB, uzyskane miejsce przeznaczyłbym na rozszerzenie partycji D,

Jakim programem mam zmieniać rozmiary partycji i w jaki sposób?

wil3 wrote:
    Nie wiem jak wspomniany wcześniej AOMEI by sobie poradził, ja kiedyś kupiłem Acronis True Image i tam bez problemu można taką operację przeprowadzić. Być może w AOMEI też będzie taka możliwość, nie znam tego programu.

Ale znasz jakiś darmowy program do klonowania? Wiem o Acronis True Image, i już wcześniej pobrałem jego w wersji trial (na 30 dni), ale w niej jest zablokowana funkcja klonowania :(

Wspomnę jeszcze o tym, że pobrałem darmowy program EaseUS Todo Backup Free 6.1 i jest w nim funkcja klonowania całego dysku jak i wybranych partycji, ale program wykrywa mi tak jakby ok. 30GB dysku SSD było zajęte i obok tego niby zajętego 30GB pisze "Unformatted" (czyli niesformatowany). To jak mam niby ten dysk sformatować, aby nie było tego "Unformatted". Jak potrzeba to mogę dać screena z tego programu, na którym widać mój problem.
    wil3
    Level 11  
    @aresik1234, różnice pomiędzy 120GB a 111GB wynikają z tego, jak są obliczane kB, MB i GB. Wskazuje Ci prawidłowo, po prostu wylicz sobie, ile zajmuje recovery i ustaw sobie C odpowiednio do wielkości. Zauważ, że Twój dysk 320GB też w przeliczeniu zajmuje 282,9GB (254 + 28,9), chociaż chyba tutaj troszkę brakuje i pewnie masz gdzieś jakiś obszar nieprzydzielony do partycji. Mogę się mylić, nie chce mi się tego liczyć.

W Twoim przypadku najlepiej modyfikować partycje bezpośrednio w Windowsie: Panel sterowania -> narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Magazyn -> Zarządzanie dyskami. Klikasz sobie na C: prawym przyciskiem i wybierasz zmniejsz wolumin, potem jak już zmniejszy to kliknij na D: i rozszerz wolumin. W tym zarządzaniu dyskami będziesz mógł od razu zobaczyć, ile zajmuje recovery.

Co do zajętości tych 30GB na SSD to ciężko wywróżyć z fusów. Jak wg. Ciebie nic tam nie powinno być, to możesz to sprawdzić również za pomocą powyższego programu do zarządzania dyskami, musisz tylko podłączyć SSD przez jakąś kieszeń i USB.
    aresik1234
    Level 8  
    @wil3
    wil3 wrote:
    Zauważ, że Twój dysk 320GB też w przeliczeniu zajmuje 282,9GB (254 + 28,9), chociaż chyba tutaj troszkę brakuje i pewnie masz gdzieś jakiś obszar nieprzydzielony do partycji. Mogę się mylić, nie chce mi się tego liczyć.

Tak, zgadza się, właśnie ten program EaseUS Todo Backup Free 6.1 pokazuje mi, że mój dysk HDD ma 298GB.

wil3 wrote:
    W Twoim przypadku najlepiej modyfikować partycje bezpośrednio w Windowsie: Panel sterowania -> narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Magazyn -> Zarządzanie dyskami. Klikasz sobie na C: prawym przyciskiem i wybierasz zmniejsz wolumin, potem jak już zmniejszy to kliknij na D: i rozszerz wolumin.

Zmniejszyłem partycję C i mam nieprzydzielony obszar. Więc klikam teraz na partycję D, a tam jest tylko opcja "zmniejsz wolumin", a opcja "rozszerz wolumin jest szara i nie da się w nią kliknąć :( Co może być nie tak?
    wil3
    Level 11  
    @aresik1234, spróbuj to zrobić programem gparted (darmowy).
    aresik1234
    Level 8  
    @wil3
    A gparted się odpala w systemie czy bootuje się z niego kompa?
    Jak te drugie, to czy zamiast nagrywać tego na płytkę to można nagrać to na pendrive?
    wil3
    Level 11  
    @aresik1234, chyba są obie wersje dostępne, zarówno live cd jak i po prostu program pod windowsa. Na początku spróbuj programem, jak będziesz miał jakiś problem to wypal sobie cd. Co do pendrive to możesz spróbować jakimś unetbootin zrobić sobie bootowalnego pendrive, ale czy to zadziała to nie wiem.
    aresik1234
    Level 8  
    Znalazłem program do migracji systemu na SSD, który podobno przenosi partycję systemową nawet jak jest ona większa niż cały dysk SSD. Zainstalowałem go, kliknąłem, aby migrował system na SSD. Wszystko ładnie, pięknie. Program przed migracją pokazał na pasku ile będzie zajętego, a ile wolnego miejsca na dysku SSD. Wszystko ok. Program później zrestartował komputer i uruchomił się przed rozruchem systemu i zaczął kopiować partycję systemową na dysk SSD i wyskoczyło, że migracja zakończyła się powodzeniem. Ale niestety, jak uruchamiam komputer na SSD to pojawia się ekran z napisem Lenovo (tak jak normalnie) i system się nie ładuje - jest czarny ekran i jakieś dziwne kolorowe znaki po całym ekranie są rozrzucone, a z głośników wydobywa się pikanie. O co tu chodzi? Coś zrobiłem nie tak? Da się to naprawić bez formatowania? Dodam jeszcze, że na starym HDD system się normalnie uruchamia, a jak podłączam dodatkowo do komputera dysk SSD przez USB i w niego wchodzę w Windowsie to wszystko tam wygląda tak jak na HDD (wszystkie foldery, pliki). Proszę o pomoc.
    wil3
    Level 11  
    Chyba nikt Ci nie powie, co jest nie tak, nie da się wywróżyć z fusów, nawet nie napisałeś, jakiego programu użyłeś do klonowania. Jeśli Twój program sklonował dysk z jakimiś dodatkowymi czynnościami dostosowującymi klonowanie do mniejszego dysku docelowego, to kto wie, czy nie pominął czegoś istotnego i dlatego Ci system nie startuje.

Moim zdaniem masz w wątku bardzo dużo informacji i po prostu musisz się stosować do rad. A przede wszystkim przystosować partycję systemową do klonowania, czyli zmniejszyć ją tak, aby pasowała do docelowego dysku. Nie ma drogi na skróty.
    sameerkhan99
    Level 2  
    Opublikowałem podobne pytanie związane z konfiguracją uwierzytelniania NTLM na stronie https://911ubuntu.com/questions/4098/jak-sklonowac-na-mniejszy-dysk-twardy, a członkowie tej strony odpowiadają na moje pytanie. Dlatego musicie nadal rozwiązywać ten problem. Jeśli nadal czujesz, że masz jakieś pytania, daj mi znać, zrobię co w mojej mocy, aby ci pomóc i pozbyć się tego problemu.