Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mean Well APV-12-12 - Czy zasilacz LED nadaje się do zasilania elektroniki?

pl-wowi 11 Sty 2014 20:21 1470 8
  • #1 11 Sty 2014 20:21
    pl-wowi
    Poziom 7  

Witam.
    Własnie mi wybuchł z potężnym hukiem elektrolit na płytce radiolinii:

Kupiłem zasilacz LED Mean Well APV-12-12, ze stabilizacją napięcia wyjściowego 12V i prądem max. 1A, który ma równolegle zasilać radiolinię i kawałek taśmy LED. Sprawdziłem, że na wyjściu na którym mam obciążenie spoczynkowe nie przekraczające 15mA mam stabilne 12V DC, bez mierzalnej składowej AC. Wszystko działało bardzo dobrze, ale po około 2h zasilania radiolinii "na nasłuchu" wystrzelił na wejściu jej zasilania kondensator 220uF/35V. Nic przed tym kondensatorem nie ma poza diodą zabezpieczającą przed pomyłką w polaryzacji zasilania.

Radiolinia dalej jest sprawna, poza tym "drobiazgiem". Nie wiem co mogło być przyczyną: jakaś specyficzna cecha stałonapięciowych zasilaczy impulsowych LED, czy felerny elektrolit, czy może błąd w montażu kondensatora przez producenta radiolinii? Niestety z kondensatora zerwało kubek, więc nie bardzo mogę sprawdzić czy jego polaryzacja była właściwa.

Niestety nie mam dostępu do oscyloskopu, żeby zobaczyć jaka jest charakterystyka napięcia na wyjściu zasilacza. Częstotliwość przetwornicy to według katalogu to jakieś 40-70kHz.

Pytanie: co mogło być przyczyną wybuchu i czy taki zasilacz się nadaje do zasilania elektroniki (ma dla mnie idealne gabaryty, obudowę i cenę)?

0 8
  • #2 11 Sty 2014 22:08
    Dareks
    Poziom 19  

A jesteś pewny że dobrze wlutowałeś ten elektrolit?. Mimo wszystko dobrze byłoby obejrzeć co jest na zasilaniu. Wlutuj jeszcze raz i zobacz czy się nie grzeje.

0
  • #3 11 Sty 2014 22:16
    pl-wowi
    Poziom 7  

Nie ja go lutowałem. To gotowa, przemysłowa, dwukanałowa radiolinia. Nawet nie wiem, kto jest producentem - pewnie chińszczyzna. Sprzedawcę znam. Kondensator wymienię i uruchomię ponownie - może nie wybuchnie, ale takich zestawów musi działać wiele i na rozproszonym terenie, więc nie chcę mieć loterii. Jeśli to wina zasilacza, łatwiej będzie go wymienić na inny model, niż ryzykować losowe awarie.

0
  • #4 11 Sty 2014 22:35
    Dareks
    Poziom 19  

Może miałeś pecha i ten elektrolit był odwrotnie wlutowany , albo miał złe oznaczenia biegunów. Jaki typ zasilacza?

0
  • #6 11 Sty 2014 22:50
    Dareks
    Poziom 19  

Wydaje mi się że nie powinno być z nim kłopotu. Spróbuj z nowym elektrolitem kontrolując jego temperaturę.

0
  • #7 13 Sty 2014 15:59
    pl-wowi
    Poziom 7  

Zaczynam wierzyć, że producent radiolinii zamontował walnięty lub odwrotnie spolaryzowany kondensator. Z braku wersji na 35V, zainstalowałem 25V i po godzinie pracy jest ciągle zimny. Jeśli nic się nie wydarzy, to zamknę temat.

Swoją drogą ciekawe, czy oznaczenie zasilaczy jako "dedykowane dla zasilania LED" jest tylko w celach handlowych, czy jednak lekko inna jest charakterystyka napięcia na wyjściu - np. brak (albo nikła pojemność) kondensatora filtrującego i duże tętnienia, które nie mają znaczenia dla percepcji przy tak wysokiej częstotliwości przetwornicy.

0
  • #8 13 Sty 2014 20:24
    Dareks
    Poziom 19  

To się mogło zdarzyć że elektrolit mógł być źle oznaczony albo nieprawidłowo zamontowany. Takie usterki wychodzą dopiero w "praniu". W czasie produkcji nie ma czasu na długotrwałe testowanie, tym bardziej że konstrukcja jest pewnie dość prosta i sprawdzona w produkcji.

A odnośnie zasilaczy " do led". Kiedyś stosowałem zasilacz tego samego producenta - raz go kupowałem jako zasilacz przeznaczony do zasilania elektroniki, a u innego dostawcy - jako "do led". Zaznaczam, że był to dokładnie ten sam model , różnił się tylko ceną. Ale może są jakieś specjalne wymagania "do led"?. Może ktoś inny bardziej doświadczony w temacie coś podpowie.

0
  • #9 16 Sty 2014 18:41
    pl-wowi
    Poziom 7  

No więc udzielam sam sobie odpowiedzi. Powyższy zasilacz nadaje się do zasilania elektroniki :)
    Pomierzyłem to oscyloskopem w stanie spoczynkowym oraz pod obciążeniem 0.5A, bez dodatkowych kondensatorów i:

Pod obciążeniem spadek napięcia to 0.4V w stosunku do spoczynkowego.
    Tętnienia są zgodne z częstotliwością przetwornicy - 67kHz i nie przekraczają +2/-8mV.

Filtry i stabilizacja działają więc całkiem nieźle a wybuch kondensatora to była wina producenta radiolinii. Temat zamykam.

0