Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hotpoint DWF30 - Po włączeniu pobiera i wypuszcza wodę

nesh 11 Jan 2014 21:18 2598 10
IGE-XAO
 • #1
  nesh
  Level 10  
  Dostałem uszkodzoną zmywarkę Hotpoint. Problem polegał na tym, że trzeba było wymienić przekaźnik JS1A - 5V w programatorze (podobny schemat w zmywarkach Bosch s9gt1b) z tym nie było problemy (do tego jeszcze przepalona ścieżka - naprawione) plus wymiana tranzystora 78M05 (wymienione).
  Gdy ją podłączyłem to jest dziwny objaw. Po włączeniu, ale jeszcze przed wciśnięciem jakiegokolwiek programy zmywarka pobiera wodę podnosi się pływak załączając styk i włącza się pompa spustowa. I tak cyklicznie.
  W programatorze nie włączają się żadne diody nawet ON OFF po prostu ciemno. Sprawdzałem opornik i wszystko wygląda na ok.
  Więc moje pytanie czy to może być problem programatora czy może coś zapchane(tego jeszcze nie sprawdziłem)?
  Jeśli potrzeba foto jutro mogę wstawić.
  Z góry dziekuje za pomoc.
 • IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • #3
  nesh
  Level 10  
  A więc wejście do programatora 240V Wszystko wygląda na ok.
  Jeszcze opisze co zrbiłem.

  Hotpoint DWF30 - Po włączeniu pobiera i wypuszcza wodę

  1-2 Podłączenie zasilania do przekaźnika JS1a-5V z przekaźnika JQ1a-5V (przepalona ścieżka w płytce)
  I zasilanie na stabilizatorze jak na rys.

  Hotpoint DWF30 - Po włączeniu pobiera i wypuszcza wodę

  3-4 Przepalona ścieżka.

  Sam nie wiem co jest nie tak! Macie jeszcze jakieś pomysły?

  Sprawdziłem płaszcz wodny. Wszystko czyste bez mazi i kamienia. Wszystkie przewody drożne. Nie ma wycieków.
 • #4
  nesh
  Level 10  
  Dzisiaj jeszcze rozebrałem włącznik. Styki były całe czarne wyczyściłem ale chyba złożyłem go nie tak bo zmywarka w ogóle się nie włącza. Jutro jeszcze raz sprawdzę.
  Dziś jeszcze ciekawą rzecz zobaczyłem, że nie ma w ogóle diód ON OFF jest tylko miejsce w obudowie i nic więcej. A we włączniku same styki, które po wciśnięciu i zamknięciu drzwi przewodzą prąd.

  Brakuje mi pomysłu nie rozumię dlaczego od razu po włączeniu przycisku ON napełnia się wodą i spuszcza. A nie jest wciśnięty żaden program.
 • #5
  hvelektronik
  Level 19  
  Witam co prawda nie naprawiam zmywarek ale zaczął bym od sprawdzenia diod i tranzystorów z zdjęcia pieszego. Podaj co to za stabilizator na którym mierzysz napięcie.
  Podaj jaki procesor steruje tym układem i sprawdź jego zasilanie, zlokalizuj przekaźnik pompy spustowej i tranzystor który go załącza zmierz napniecie bazy. Czy diody sygnalizacji zasilania były wy lutowane, zauważasz jakieś braki na płycie sterującej?
 • #6
  nesh
  Level 10  
  Interesują mnie te brązowe elementy (wyglądają jak oporniki). Nic nie widzę na nich co pisze a co nie które nie mają w ogóle przejścia. Tak jakby były przepalone. Ktos wie jak to odczytać i co to jest?
 • #7
  januszx3
  Level 31  
  Brązowe, to powierzchniowo montowane kondensatory (typu SMD). 78M05 zasilaczem stabilizowanym 5V, i taka wartość napięcia musi być aby kontynuować dalszą diagnostykę. Radziłbym delikatnie zdemontować sąsiedni przekaźnik i zobaczyć stan ścieżek kryjących się pod nim. Wypalenia widoczne na zdjęciu są zniechęcające do ratowania płyty drukowanej, a jeszcze groźniej wygląda sposób lutowania (przy wymianie elementów), płyta nie jest jednowarstwowa i łatwo można uszkodzić przelotki.
 • #8
  kobra2000
  Level 15  
  Proponuję sprawdzić elektrozawór na wejściu wody do zmywarki. Czy przypadkiem nie zawiesił się w pozycji otwartej.
 • #9
  nesh
  Level 10  
  Napewno mam do wymiany kondensatory, tylko nie wiem jakie zamówi bo nic nie widać na tych elementach. Co do ścieżek to podczas wymiany przekaźnika odlutowałem sąsiedni i scieżki były ok.
  Co do zaworu to wszystko gra ponieważ gdy pływak podchodzi do góry i zawór zamyka dopływ wody a złącza się pompa spustowa.
 • #10
  hvelektronik
  Level 19  
  Witam Kondensatory to będzie ciężko sprawdzić trzeba każdy wy lutować i odczytać wartość jeśli to możliwe, ale ja bym posprawdzał najpierw wszystkie półprzewodniki a potem zabrał się za kondensatory.
 • #11
  osidj
  Level 12  
  Prawdopodobnie do wymiany moduł programatora około 350 zł i dodatkowo trzeba kupić zestaw naprawczy pompy myjacej około 200 zł oraz łożysko 608 na pompę. Wyciek jest na pompie i to spowodowalo zwarcie. Zawsze trzeba wyeliminować przyczynę lub sprawdzić czy da się ją wyeliminować. Uwaga jeśli łożysko na pompie jest przykorodowane do osi pompy to przy wyciskanie można ugiąc oš.