Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT2742 - nie działa jeden kanał

Pawlon103 11 Sty 2014 22:54 1653 2
  • #1 11 Sty 2014 22:54
    Pawlon103
    Poziom 2  

Witam! To mój pierwszy post tutaj. Ostatnio postanowiłem zbudować sobie kolorofon. Wykorzystałem do tego celu schemat z kitu AVT2742. Do efektów świetlnych chciałem wykorzystać kolorowe żarówki PAR63 40W. Po uruchomieniu układu dwa kanały świetnie migają w rytm muzyki, ale kanał niskotonowy w ogóle nie reaguje. W trakcie poszukiwania przyczyny ustaliłem, że:
    - układ sterowania, czyli wzmacniacz sygnału i filtry, jest w porządku, gdyż kiedy do wyjść tranzystorów T1, T2, T3 przyłożę diody z rezystorami to ładnie wszystko miga w rytm muzyki. Nawet przyłożyłem mikrofon bliżej subwoofera i dioda odpowiedzialna za kanał niskotonowy miga, czyli w zasadzie kiedy podłaczyłbym przystawkę na diody wszystko byłoby w porządku. Chciałbym jednak wykorzystać żarówki i nie mogę zrozumieć dlaczego ten jeden kanał nie świeci. Przystawkę na żarówki zrobiłem według schematu poniżej: AVT2742 - nie działa jeden kanał AVT2742 - nie działa jeden kanał

Kiedy przyłożę układ bliżej subwoofera i nie ma podłączonej żarówki to napięcie między punktami Z1-1, Z1-2 zmienia się między 50V a 115 V, co znaczyłoby, że układ reaguje na niskie tony, ale kiedy tylko podłączę żarówkę to napięcie spada do zera, nie ma żadnej reakcji, nic się nie grzeje, nie ma żadnych błysków, czy iskrzeń. Pozostałe dwa kanały normalnie sterują żarówkami. Myślałem, że może optotriak albo triak jest uszkodzony, ale wymieniłem na nowy i nadal powtarza się ta sama sytuacja. Nie mam już pojęcia co może być nie tak. Skoro tamte dwa kanały zbudowane są na tej samej zasadzie i działają to dlaczego ten jeden nie działa. Ma ktoś jakiś pomysł?

0 2
  • #2 12 Sty 2014 00:11
    kwarek23
    Poziom 18  

Skoro sprawdziłeś triak i optotriak hm...pozostało podstawić rezystory. :D
    Sprawdź sobie jeszcze raz szczegółowo wszystkie połączenia (luty).

0
  • #3 12 Sty 2014 20:48
    Pawlon103
    Poziom 2  

Znalazłem problem: rezystor 1k dla pierwszego kanału za bardzo ograniczał prąd sterujący diodą led w optotriaku i triak w ogóle się nie włączał. Zmieniłem na o połowę mniejszy i wszystko gra.

0