Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha RX-V 450 - Podłączenie urządzeń do amplitunera Yamaha RX-V450

zmonika 12 Sty 2014 10:27 7395 15
  • #1 12 Sty 2014 10:27
    zmonika
    Poziom 6  

Witam,

bardzo proszę o pomoc. Jestem właścicielką amplitunera Yamaha RX-V-450. Chciałabym podłączyć do niego następujące urządzenia:
    1) tuner tv satelitarnej (Nc+)
    2) hd player fergusson
    3) odtwarzacz dvd.
    tak aby nie trzeba było za każdym razem przełączać kabli optyczny na coaxial. Amplituner nie chce odtwarzać dźwięku, gdy są załączone 2 kable na raz (coaxial i optyczny). Bardzo proszę o pomoc i udzielenie podpowiedzi.
    Pozdrawiam

0 15
  • Pomocny post
    #2 12 Sty 2014 13:57
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Po pierwsze Yamaha ma system przypisywania złącz cyfrowych do konkretnych wejść - patrz instrukcja.
    Po drugie z dekodera NC+ nie wiem jakie masz wyjście - optyk czy elektryk (małe czerwonę swiatełko po czarną kwadratową wtyczką, czy pomarańczowy wtyk RCA - Chinch)

Jakie złącza mają pozostałe urządzenia, a także którą wersję YAMAHY posiadasz. Moja ma 2 x optyczne i 1x elektryczne, ale wiem, że są też inne wersje z 3xoptykiem.

W ustawieniach amplitunera należy wybrać priorytet wejść - czyli który sygnał pobierany ma być najpierw jeśli są dwa.

0
  • #3 12 Sty 2014 22:54
    zmonika
    Poziom 6  

Dziękuję za odpowiedź. W moim amplitunerze RX-V450 mam jak Ty 2 optyki i 1 elektryk. Co do przypisania wejść mam problem, ponieważ nie mam instrukcji :-(
    A w nc+ jest wyjście optyczne.
    Czy mógłbyś mi podpowiedzieć gdzie w menu znajduje się opcja przypisywania wejść?
    Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

2
  • Pomocny post
    #4 13 Sty 2014 01:03
    Polon_us
    Poziom 41  

Koleżanka nie napisała, co dokładnie i do których gniazd jest podłączone do tych wejść cyfrowych tego wzmacniacza. Postaram się tu opisać procedurę przypisania dla tej Yamahy.

W tym wzmacniaczu gniazda cyfrowe pokazywane w menu przypisywania (do którego dojdziemy później) opisane są następująco:

IN(1) - optyczne wejście nr 1
    IN(2) - optyczne wejście nr 2
    IN(3) - coaxial

Do tych wejść można przypisać następujące nazwy: CD, V-AUX, DTV/CBL, VRC, DVD i MD-CDR. Dana nazwa może być przypisana tylko do jednego wejścia. Przed programowaniem proszę wybrać sobie nazwy dla poszczególnych wejść cyfrowych wg upodobania :)

A teraz sam proces przypisywania. Proszę pamiętać, że każdy wybór należy potwierdzić przyciskiem Enter na pilocie. Jeśli wspomnę kierunki to będę miał na myśli strzałki góra/dół na pilocie.

A zatem na pilocie wybrać:

Amp -> Set Menu [Enter] - kierunki -> Manual Setup [E] -> kierunki Input Menu [E] -> kierunki I/O Assign [E] -> kierunki IN(1) [E] -> kierunki (wybrana nazwa) [E] [Return]

Naciśnięcie klawisza RETURN zakończy przypisywanie do danego wejścia - w powyższym przykładzie optyczne nr 1 - i umożliwi przejście do następnego gniazda. Po zakończonym procesie przypisywania należy nacisnąć klawisz Set Menu co umożliwi wyjście z tego menu.

Wydaje się to skomplikowane, ale nie jest to takie trudne. Na pewno koleżanka sobie poradzi.

Powodzenia :)

0
  • Pomocny post
    #5 13 Sty 2014 08:42
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Brakuje koleżanko jeszcze informacji o wyjściach cyfrowych w DVD i fergusonie, gdyż trzeba ustalić konfigurację połaczeń, gdyć jedno urzadzeni może wykluczać inne, ale jednocześnie, może coś da się przełaczyć na inną konfigurację.

Do dekodera nc+ proponuję DTV, DVD - przypisać do DVD, a AUX, do playera ferguson.

W najgorszym przypadku DVD mozna podłaczyć przez 6ch input za pomocą 6 przewodów RCA jesli takowe wyjscie DVD posiada.

Trzeba też wybrać w ustawieniach Yamahy, aby to sygnał cyfrowy miał pierwszeństwo na wejściu przed analogiem.
    Instrukcję obsługi Yamahy znajdziesz u nas na forum w dziale z instrukcjami. Jeśli nie masz wystarczająco punktów, aby ją pobrać, daj znać - przekażę Ci ich wystarczającą ilość.

2
  • #6 13 Sty 2014 19:17
    zmonika
    Poziom 6  

Bardzo dziękuję za chęć pomocy z Waszej strony.
    Zrobiłam wszystko wg podanej przez kolegę instrukcji. Ustawiłam w menu:
    1) dla IN (1) DTV/CBL - dekoder nc+ kabelek optyczny (na okienku pojawia się napis Sur.Enhanced)
    2) dla IN (2) V-AUX - podłączony HD Player Ferguson - kabelek optyczny (na okienku pojawia się Sci-Fi)
    3) dla IN (3) DVD - podłączone jest DVD - kabel elektyczny (na okienku pojawia się Sur.Enhanced).
    Ustawiłam także dla każdego z powyższych urządzeń w input menu AUTO - priorytety dla dźwięku cyfrowego, a potem analogowego.
    Ale problem jest taki, że dźwięk jest tylko w IN (1) pozostałe jak przełączam na pilocie na DVD lub V-AUX (tak jak je przypisałam) to w ogóle nie ma dźwięku - po prostu nic. Tak jakby te dwa gniazda były w ogóle nieaktywne.
    Chyba za wysokie progi na moje umiejętności. :-(
    Będę wdzięczna za podpowiedź dlaczego one nie są aktywne, czy możne je w jakiś sposób uaktywnić?
    Dziękuję za zrozumienie i pozdrawiam serdecznie.

0
  • Pomocny post
    #7 13 Sty 2014 19:53
    Polon_us
    Poziom 41  

Dla tych nie-aktywnych wejść proszę wykonać następującą "operację" :

np. DVD

DVD jest włączone (pozostałe Fergusson i dekoder wyłączone)

Na pilocie wybrać

1 próba: DVD -> AMP -> STRAIGHT EFFECT

2 próba: DVD -> AMP -> Input mode (ustawić AUTO) - ta ostatnia operacja możliwa chyba tylko z panelu wzmacniacza.

Proszę napisać, jaki efekt przyniosły te próby.

0
  • #8 13 Sty 2014 20:09
    zmonika
    Poziom 6  

Niestety próby nie przyniosły efektu. Próbowałam na DVD z wyłączonym fergusonem i nc+ i na odwrót.
    Z góry dziękuję za podpowiedzi co dalej mogę jeszcze spróbować.

0
  • Pomocny post
    #9 13 Sty 2014 20:33
    Polon_us
    Poziom 41  

Mam dodatkowe pytania co do tych połączeń ...

Rozumiem, że wzmacniacz współpracuje z telewizorem. Telewizor przekazuje obraz z podłączonych urządzeń, a wzmacniacz odpowiedzialny jest za dźwięk.

W jaki sposób są zrealizowane połączenia video? Jakimi kablami? Poprzez wzmacniacz?

Jak to jest praktycznie w przypadku koleżanki zrealizowane?

np. dekoder NC+ -> HDMI -> telewizor czy

NC+ -> HDMI -> wzmacniacz -> HDMI -> telewizor

Proszę również podać model telewizora i odtwarzacza DVD.

Pytam się o to, ponieważ przy pewnych połączeniach wykonanych kablami HDMI telewizor może przejąć kontrolę nad wzmacniaczem. Stąd te pytania. Kto wie, może nie ma potrzeby "męczyć się" z tymi kablami optycznymi.

Ale poczekam z wnioskami na odpowiedź koleżanki :)

0
  • #10 13 Sty 2014 20:48
    zmonika
    Poziom 6  

Telewizor: LG 42LE5300
    DVD: Samsung P-365
    NC+: nbox HDTV

Podłączenia są zrealizowane w poniższy sposób:
    IN (1) tuner nc+ - obraz - kabel z tunera do TV: kabel hdmi, a z tunera do wzmacniacza: kabel optyczny
    IN (2) ferguson - obraz - kabel z fergusona do TV: kabel hdmi, a z fergusona do wzmiacniacza: kabel optyczny
    IN (3) - DVD - obraz - kabel z DVD do TV: 3xchinch, a z DVD do wzmacniacza: kabel coaxial

Z góry dziękuję Koledze za pomoc.
    Pozdrawiam

0
  • #11 13 Sty 2014 21:30
    Polon_us
    Poziom 41  

Cóż, przejrzałem dokumentację tych urządzeń i sprawa się co nieco komplikuje. Ale dojdziemy do pozytywnego zakończenia.

Póki co, prosiłbym o następną próbę. Proszę odłączyć kabel coaxial z wejścia wzmacniacza - ten od DVD. Po wyjęciu tego kabla proszę sprawdzić, czy wejścia optyczne działają dla tunera i Fergussona, czy można bez kłopotu je przełączać.

0
  • #12 13 Sty 2014 22:01
    zmonika
    Poziom 6  

Bardzo dziękuje za dotychczasową pomoc i liczę, ze dzięki Koledze pomocy uda się podłączyć wszystko jak trzeba. dziękuję :)

0
  • #13 14 Sty 2014 03:53
    Polon_us
    Poziom 41  

Przemyślałem tę sprawę i miałbym inną sugestię, aby najprzód zrobić.

Pierwszy krok - ustawić wszystkie wejścia na "AUTO" tzn. włączyć wejście CD i przy pomocy Input Mode ustawić AUTO. I tak po kolei wszystkie wejścia, tak na wszelki wypadek.

Następnie, mając wszystko podłączone tak jak jest, włączyć tylko Fergussona (IN(2)) i po kolei sprawdzić dla wszystkich opcji wejściowych, czy pojawi się dźwięki.

Mówiąc wprost, proszę włączyć te urządzenie tylko, a we wzmacniaczu po kolei zmieniać wejścia na pilocie -> "DVD", "DTV" itd. po kolei.

Te same sprawdzenie proszę przeprowadzić dla włączonego odtwarzacza DVD.

Przyszło mi na myśl, że operacja przypisania mogła udać się tylko dla IN(1), a pozostałe mają ustawienia fabryczne i mają inne przypisania niż sądzimy.

Jeśli ten test nic nie przyniesie, proszę zrobić test z mego poprzedniego wpisu.

To będą ostatnie próby.

W zależności od rezultatów trzeba będzie na coś się zdecydować. Ale o tym później.

0
  • Pomocny post
    #14 14 Sty 2014 08:26
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Polon_us masz prawdopodobnie rację, bo pamiętam jak rzeźbiłem z przypisywaniem u siebie. Może być też tak, że urządzenie trochę zgłupiało i ma przypisane na dwóch wejściach coś. Proponuje powtórzyć operację przypisania, tym bardziej, że bardzo łatwo zupełnie przypadkiem coś przestawić.

Moja konfiguracja to na każdym wejściu prio ma dźwięk cyfrowy (a to pomimo, że jest przypisany tylko analog do np CD, ta opcja nadal wystepuje). Nastepnie przypisać cyfrowe złącza jeszcze raz do wybranych wejść i pojedynczo testować.

Skoro wiesz, że NC+ podaje sygnał optyczny, to po przypisaniu drugiego (V-AUX) złacza optycznego przepnij do niego na chwilę testowo kabelek optyczny ze slotu in 1.

Zweryfikuje to od razu czy wejście jest przypisane, jesli usłyszysz dźwięk, to znaczy, że należy pogrzebać w ustawieniach samego fergusona i tam poszukać aktywacji złacza toslink, może to odbyć się poprzez aktywację dźwieku DD w funkcji samego fergusona.

To samo dotyczy DVD, być moze w ustawieniach masz tylko podawanie dźwięku stereo.

Pamiętam, że wspominałaś o przepinaniu przewodów, co teoretycznie wykluczałoby te możliwości, ale warto to jeszcze raz sprawdzić dla pewności.

Co do sci-fi proponuje na pilocie (wiem że są dwa, ale zakładam że masz ten duży prostokątny model) wybrać pomarańczowy przycisk AMP a nastepnie cyfrę 9 (podpisaną DTS i dolby digital). Proponuję uczynić tak również dla każdego wejścia na którym podawany jest sygnał cyfrowy. Wtedy już tylko od Ciebie zależeć będzie, czy wybierzesz w DVD, dekoderze lub fergusonie oryginalną ścieżkę 5.1, czy bedzie to DTS 2.0.

Ścieżka 5.1 lub lepsza objawi Ci się na wyświetlaczu napisem dolby digital i pojawią się ikonki głośników na wyświetlaczy z prawej na dole.

0
  • #15 14 Sty 2014 09:48
    Polon_us
    Poziom 41  

@stolarek_1988 - zgadzam się, że coś jest nie tak z przypisaniem tych wejść. Koleżanka zmonika pisze w pierwszym wpisie ..

zmonika napisał:
    tak aby nie trzeba było za każdym razem przełączać kabli optyczny na coaxial. Amplituner nie chce odtwarzać dźwięku, gdy są załączone 2 kable na raz (coaxial i optyczny).

To mi wygląda na sytuację, kiedy do jednego urządzenia np. DVD przypisane jest zarówno wejście optyczne i coaxial. Zobaczymy, jak wypadnie sprawdzenie, o które prosiłem.
    A same urządzenia "grają" we wzmacniaczu, tylko, że podłączone jedno w danej chwili do wzmacniacza :) Tak to odebrałem.

Również rozważam wykonanie powrócenia do ustawień fabrycznych - opcja "grubej kreski" i ponowne ustawienie. Czasami to pomaga, ale na pewno nie zaszkodzi.

Na razie trzeba poczekać, co powie Koleżanka Zmonika.

0
  • #16 14 Sty 2014 20:37
    zmonika
    Poziom 6  

Polon_us napisał:
    Proszę odłączyć kabel coaxial z wejścia wzmacniacza - ten od DVD. Po wyjęciu tego kabla proszę sprawdzić, czy wejścia optyczne działają dla tunera i Fergussona, czy można bez kłopotu je przełączać.

Próba nieudana :-(

Cytat:
    Pierwszy krok - ustawić wszystkie wejścia na "AUTO" tzn. włączyć wejście CD i przy pomocy Input Mode ustawić AUTO. I tak po kolei wszystkie wejścia, tak na wszelki wypadek.

Następnie, mając wszystko podłączone tak jak jest, włączyć tylko Fergussona (IN(2)) i po kolei sprawdzić dla wszystkich opcji wejściowych, czy pojawi się dźwięki.

Próba nieudana :-(

Przypisania sprawdziłam jeszcze raz. Załączone zdjęcia. I nic.

Może rzeczywiście go zresetować i rozpoczać wszystko od nowa? Tylko jak to zrobić? Yamaha RX-V 450 - Podłączenie urządzeń do amplitunera Yamaha RX-V450

Dodano po 3 [godziny] 1 [minuty]:

Udało mi się znaleźć w sieci info jak zresetować amplituner i przywrócić ustawienia fabryczne. Tak zrobiłam. Przypisałam od początku wejścia wg Waszej instrukcji. No i SUKCES!! Działa!!!!!
    Miałam jeszcze trochę problemów z fergusonem, ale akurat do niego instrukcję posiadam i miałam źle ustawione wyjście dźwięku cyfrowego. Teraz jest ok. :-)
    A jaki rodzaj dźwięku najlepiej przypisać poszczególnym urządzeniom (chodzi mi o te przyciski od 1 do 9 na pilocie) tak, żeby najoptymalniej wykorzystać możliwości amplitunera i uzyskać nalepszy przestrzenny dźwięk?

Bardzo dziękuję Kolegom za pomoc i wskazówki krok po kroku. :-)

1