1. Dlaczego odsuwasz etykiety od połączeń, do których należą?
2. Jaki wyświetlacz - podaj link do datasheet.
shady79 napisał:Witam,
Mógłby ktoś zerknąć na schemat i podpowiedzieć czy zrobiłem to tak jak trzeba czy może należy coś zmienić??
Nie ustaliłeś jeszcze pinów?
Skąd w takim razie wiesz, że to wyświetlacz ze wspólną anodą?
O wyświetlacz pytałem by ustalić jego napięcie przewodzenia (Vf) pojedynczej diody (segmentu).
Skoro nie wiemy jaki to typ, to sprawdź amperomierzem wybraną diodę pod kątem wartości prądu jaki płynie przez pin mikrokontrolera w momencie gdy dioda się świeci (bez multipleksowania na razie). Oczywiście w takim układzie jaki masz na schemacie, czyli tranzystor wyświetlacz i rezystor.
EDIT:
Emarcus wyjaśnił Ci już coś, do czego chciałem byś sam doszedł
Na wszelki wypadek dodam więc o prądach pinów: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/datasheet-mikrokontroler-prady-pinow.html
A to dopiero początek, bo przy multipleksowaniu jasność może okazać się zbyt niska i być może powinieneś zastosować bufor np ULN2803.
no dobra to muszę chyba zacząć od sprawdzenia tego wyświetlacza. Jak mogę ustalić czy jest on ze wspólną katodą czy anodą? Następnie zbadam jego pobór prądu ale nie mam jeszcze takich tranzystorów jak na schemacie, może uda mi się jakieś wylutować pnp z jakiejś płytki niepotrzebnej a następnie złożyć jakiś układzik razem na płytce stykowej.
Odnośnie mikrokontrolera Atmega8 czy w związku z tym, że obciążenie może być za duże dla niego to go dyskwalifikuje czy można sobie z tym poradzić dokładając kolejne tranzystory??
Sorry za takie pytania ale raczkuje dopiero w temacie elektroniki.
shady79 napisał:no dobra to muszę chyba zacząć od sprawdzenia tego wyświetlacza. Jak mogę ustalić czy jest on ze wspólną katodą czy anodą?
shady79 napisał:Następnie zbadam jego pobór prądu ale nie mam jeszcze takich tranzystorów jak na schemacie, może uda mi się jakieś wylutować pnp ...
shady79 napisał:Odnośnie mikrokontrolera Atmega8 czy w związku z tym, że obciążenie może być za duże dla niego to go dyskwalifikuje czy można sobie z tym poradzić dokładając kolejne tranzystory??
shady79 napisał:Sorry za takie pytania ale raczkuje dopiero w temacie elektroniki.
shady79 napisał:Ustaliłem, że wyświetlacz jest ze wspólną katodą. Więc inny niż mam na schemacie. Zatem powinienem użyć tranzystorów npn gdzie emiter będzie podłączony do masy?
shady79 napisał:no i co, może tak być?
wiec anody podłączyć tak http://www.electronics-tutorials.ws/transistor/tran15.gif lub tak http://www.electronics-tutorials.ws/transistor/tran45.gif zgadza się?
0shady79 napisał:wiec anody podłączyć tak http://www.electronics-tutorials.ws/transistor/tran15.gif lub tak http://www.electronics-tutorials.ws/transistor/tran45.gif zgadza się?
Cytat:Nie najlepiej to kombinujesz...
Problemem jest ze: NIE CZYTYASZ Datasheet....(!)
Powróc do rozdziału "Electrical Characteristics" - Atmel ATMega8, str. 243 - uwagi pod tabelą 'Notes:' - to miejsce z którego cytowałem poprzedni fragment.
Bardzo niefortunnie wybrałeś zasilane segmentów z najsłabszego portu C0 - C6, które pozwala na sumaryczne jego obciążenie w granicach 100 mA.(!)
Wybrałbyś inny port i mógłbyś miec do dyspozycji z grubsza 200 mA (punkt 3.3] )
Cytat:0Bardziej sensowne byłoby sterowac multiplexing z protu C (dajesz tam tranzystory więc nie dbasz wiele o obciążenia) a dla segmentów wyznacz cały Port D bez dodatkowych wzmacniaczy zwracając jednak uwagę na bilans prądowy aby zmieścic sie w tych 200 mA. Na początek dałbym w obwodach segmentów po 150 do 200 ohms zamiast 100 co daje prąd rzędu If=~12-15mA dla LED co z kolei daje dośc jasne świecenie diod nawet przy multiplexing. U ciebie te liczby mogą se troche różnic, (brak dokumentacji, - pomocne byłyby pomiary sugerowane przez Dondu).
Dalsze usprawnienie, możesz próbowac podmienic te kluczujące trazystory; w miejsce BJT daj 'Logic Level' N-MOSFET z ok. 100 ohms resistorem dla bramki.
e marcus
shady79 napisał:
....to suma dla portów wyżej wymienionych nie może przekraczać 200 mA - więc i tak to za mało.
Tak.
Dodaj etykietę RESET na pinie RESET.