Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 - Buzzer z generatorem czy bez? Co wybrać?

albert.pracz 12 Sty 2014 13:03 2352 7
  • #1 12 Sty 2014 13:03
    albert.pracz
    Poziom 10  

Witam, mam pytanie. Co jest lepsze buzzer bez generatora czy z? Próbowałem wysterować mój bez generatorka falą prostokątną pochodząca z przerwań timer'a ale obawiam się że jeśli użyje jeszcze innych przerwań to procesor zacznie zamulać a przede wszystkim przerywać co jakiś czas mój "generator" ponieważ jak się domyślam nie można użyć dwóch przerwań na raz. Stąd moje drugie pytanie, jeśli składałbym już coś na stałe, jakąś grę lub coś podobnego, lepszy okazałby się buzzer z generatorem? Z góry dziękuje za pomoc ;)

0 7
  • Pomocny post
    #2 12 Sty 2014 13:24
    perlon
    Poziom 19  

To zależy co chcesz osiągnąć. Jak tylko beep to z generatorem. Jak chcesz zmieniać wysokość generowanych tonów to bez generatora. O częstotliwość musi wtedy zadbać kontroler.

0
  • #3 12 Sty 2014 15:30
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Jaką częstotliwością będzie taktowany Twój mikrokontroler?

0
  • #4 12 Sty 2014 18:17
    albert.pracz
    Poziom 10  

Taktowany będzie 8MHz, co to zmienia?

0
  • #5 12 Sty 2014 18:25
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Chciałem wiedzieć w jakich warunkach pracuje, bo piszesz o "zamulaniu" i obawach czy uC się wyrobi z Twoim programem.
    8MHz to całkiem sporo i na pewno będziesz w stanie generować dźwięki za pomocą PWM i przerwań.
    Tym bardziej więc jeśli to mają być gry, to buzzer bez generatora by się przydał, a najlepiej jednak gdyby to był mały głośnik z prostym wzmacniaczem na tranzystorze. To istotne, bo buzzery mają mocno ograniczone częstotliwości.

0
  • #6 12 Sty 2014 18:44
    albert.pracz
    Poziom 10  

Tak myślałem o głośniku i wzmacniaczu do niego na tranzystorze, teraz poszukam tylko skąd go mogę wypruć ;) Sygnał generuję teraz w przerwaniach timer'a w trybie CTC, to dobrze?

0
  • #7 12 Sty 2014 23:27
    nogard111
    Poziom 8  

Jeśli dźwięk ma być tylko sporadyczny i w postaci jednego dźwięku to nie warto zachodu z głośnikiem ...

Polecałbym ci buzer z generatorem, z jednej strony tracisz możliwość wpływania na dźwięk, ale wolne przerwanie z pewnością Ci się przyda...

0
  • #8 13 Sty 2014 08:37
    perlon
    Poziom 19  

albert.pracz napisał:
    Tak myślałem o głośniku i wzmacniaczu do niego na tranzystorze, teraz poszukam tylko skąd go mogę wypruć ;) Sygnał generuję teraz w przerwaniach timer'a w trybie CTC, to dobrze?

Chyba ciekawsze efekty można uzyskać w PWM z korekcją fazy. Na temat generowania dźwięku było coś tutaj.

0