Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik matryca 132 LED - Cross-Plexing z układem AS1130

Freddy 12 Sty 2014 14:04 13194 9
  • Sterownik matryca 132 LED - Cross-Plexing z układem AS1130

Przedstawiam płytkę prototypową do wykonania sterownika matrycy diodowej LED 12x11, opartej na układzie scalonym AS1130 firmy Austria Microsystems.
    Układ AS1130 to tzw. Cross-Plexing driver pozwalający na sterowanie jasnością w 256 krokach od 0-30mA.
    Sam układ sterowany jest poprzez szybka (1MHz) magistralę I²C. Może zapamiętać do 36 ramek do użycia w dalszych animacjach.
    AS1130 może być łączony do 8 sztuk, pozwalając na stworzenie dość sporej matrycy.
    Ja stworzyłem matrycę 2x4 układy czyli matrycę 48x22 diody według typowej aplikacji z karty katalogowej.
    Układ został wykonany na zamówienie i był sterowany za pomocą ATMega128.

Oprogramowanie dostało napisane z wykorzystanie MicroBasic PRO for AVR firmy Mikroelektronika.
    Niestety z oczywistych względów nie udostępniam ani wzoru PCB, ani oprogramowania.

Mogę natomiast dokładniej opisać samą płytę „prototypową”, którą używałem do eksperymentowania. Potem płyta ta została zresztą sprzedana jednemu z użytkowników.
    Zamieszczam wzory PCB i schematy w formacie Eagle, tak jak dostałem je od Vladimira. W sieci jest dość sporo na temat samego układu AS1130, oraz wiele przykładów oprogramowania. Większość z tego jest dostosowanie do współpracy z Arduino. Udało mi się znaleźć jedne z przykładów w C, który może pracować z Arduino, jak i bez.
    W zamieszczonych plikach umieszczę, to co znalazłem najciekawszego w sieci na temat AS1130.
    Karta katalogowa, na stronie producenta układu. Producent sprzedaje również Demoboard.

Płytkę drukowaną zakupiłem u Vladimira.
    Zmontowałem ją i testowałem przy użyciu mojej płyty prototypowej AVR BRD I opartej o ATMega32 firmy mikrosterowniki.pl (chwilowo nieistniejąca strona).
    Sterownik matryca 132 LED - Cross-Plexing z układem AS1130 Sterownik matryca 132 LED - Cross-Plexing z układem AS1130

Poniżej etapy montażu płyty prototypowej.

Sterownik matryca 132 LED - Cross-Plexing z układem AS1130 Sterownik matryca 132 LED - Cross-Plexing z układem AS1130
    Płyta zmontowana.

Link do Youtube, gdzie jest sporo demo z wykorzystaniem AS1130: http://www.youtube.com/watch?v=JH9rZseoP2E

Bardzo ciekawe wykorzystanie układu AS1130 jako Word Clock
    ----------------------------------
    Poniżej w plikach znajdują się:
    AS1130-demo.zip przykładowe programy demo z użyciem AS1130.
    AS1130.zip schemat i wzory powyższej PCB w formacie Eagle.
    Program.zip przykładowy program który nie wymaga Arduino.

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 12 Sty 2014 18:01
    ahmed10
    Poziom 11  

Wow nie wiedziałem że i2c może pędzić z prędkością 1Mhz. Czy to jest maksimum możliwości tych układów czy można jeszcze podkręcić szybkość komunikacji? Przy takiej prędkości komunikacji jakie jest odświeżanie matrycy?

• #3 13 Sty 2014 10:08
    komatssu
    Poziom 29  

Przy tym rodzaju multipleksowania wydajność maksymalnie 30mA na wyjściu drivera to strasznie mało, średni prąd wynosi mniej niż 1,5mA na każdą diodę matrycy.

• #4 13 Sty 2014 18:32
    Freddy
    Poziom 43  

Wszystko jest w DS układu AS1130.
    komatssu :arrow: prąd 30mA na jedną diodę, zapewniam Cię, że wystarczy aż nadto. Zobacz zresztą na przykłady z YouTube :D .

• #5 13 Sty 2014 22:20
    djfarad02
    Poziom 17  

Oczywiście, że taki prąd wystarczy. Dzisiejsze wydajne diody świecą bardzo dobrze przy prądach rzędu 1mA.
    Dodam, że firmie w której pracuję używam w projektach diod czerwonych i białych superjasnych przezroczystych o średnicach 2 i 3mm. Pracują z prądami 250...500uA i są bardzo jasne. Przy większych prądach wręcz oślepiały (diody wskazują wybrane funkcje i pozycje na skalach).

• #6 14 Sty 2014 12:04
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

ahmed10 napisał:
    Wow nie wiedziałem że i2c może pędzić z prędkością 1Mhz.
    Tak, będzie już 15 lat od kiedy wprowadzili w 1998 wersję 2.0 który obejmował prędkość do 3.4Mbps, w 2012 wprowadzili wersję 5.0 z prędkością 5Mbps z opcją bez pull-up.
    Producent deklaruje że scalak działa do 1MHz, aczkolwiek z praktyki wiem że I2C przy takich prędkościach wymaga dobierania pull-upów i są problemy z pojemnościami układów. Osobiście bardziej bym widział w tej aplikacji SPI.

• #7 14 Sty 2014 19:04
    Freddy
    Poziom 43  

No może SPI byłoby lepsze, ale producent tak zrobił jak zrobił.

Cytat:
     •1MHz I²C-Compatible Interface
     •Open and Shorted LED Error Detection
     •132 LEDs in Dot Matrix
     •Low-Power Shutdown Current
     •Individual 8-bit LED PWM Control
     •8-bit Analog Brightness Control
     •8-bit Dot Correction for optimize RGB LED Operation
     •Programmable IRQ pin
     •Scroll Function
     •up to 36 Frames Memory for Animations
     •up to 6 Frames Memory for PWM sets
     •Supply Voltage Range: 2.7V to 5.5V
     •Minimum PCB space required

• #8 17 Sty 2014 08:31
    KeinXor
    Poziom 24  

Witam,
    mam pytanie odnoście wrażeń z użytkowania środowiska MicroBasic PRO.

• #9 17 Sty 2014 16:19
    Freddy
    Poziom 43  

KeinXor napisał:
    Witam,
    mam pytanie odnoście wrażeń z użytkowania środowiska MicroBasic PRO.

Troche OT, ale o niebo lepsze od BAscoma !

• #10 31 Sie 2016 14:41
    katarcza
    Poziom 12  

Witam,

Czy udało Ci się odczytać jakieś dane z układu AS1130?

pzdr

KWT

Szukaj w 5mln produktów