Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Seagate Barracuda ATA IV 80GB - Dysk wydaje dziwny dźwięk przy wyłączaniu

12 Sty 2014 14:43 1482 6
 • Poziom 9  
  Więc tak, problem ten opisuję, bo nie mogę znaleźć nic podobnego w całym internecie.
  Problem wygląda następująco- w starym komputerze posiadam dysk jak w tytule, i funkcjonuje on prawidłowo, nic się nie zawiesza, brak jest w SMART uwag na temat stanu mechanicznego- bad sektory i inne parametry krytyczne są w normie.
  System funkcjonuje prawidłowo, skanowanie dysku wszelkimi programami pokazuje, że jest on w pełni sprawny, nic się nie zawiesza i komputer pracuje w pełni stabilnie nawet kiedy jest kilka dni pod rząd nie wyłączany.
  Natomiast problem pojawia się epizodycznie- przy wyłączaniu komputera zdarza się, że z dysku wydostaje się dźwięk przypominający "metaliczną syrenę alarmową"
  Nie dzieje się to często, ale np. raz na miesiąc, czasem raz na tydzień.
  Dźwięk ten jest na tyle głośny, że z początku myślałem źe źródłem jest pcspeaker, jednak to nie to-dźwięk wydostaje się jakby z wnętrza dysku.
  Uchwycić go jest raczej trudno- inaczej zamieściłbym w załączniku nagranie z tego epizodu, jak na złość nie chce on teraz wydać tego dźwięku.
  Charakterystyka to pisk na zmianę niski, wysoki, niski, wysoki, który pojawia się kiedy talerze dysku się zatrzymują- tuż po odłączeniu napięcia.

  Może ktoś z państwa spotkał się z czymś podobnym?Zacierające się łożyska? A może problem z głowicami? Dysku tego nie używam na co dzień, i trzymam go jako eksponat, gdyż to pierwszy okaz który wydaje takie dźwięki.
 • Poziom 43  
  A jednak zamieść tutaj SMART tego dysku.
 • Poziom 9  
  Proszę bardzo, SMART.
  Seagate Barracuda ATA IV 80GB - Dysk wydaje dziwny dźwięk przy wyłączaniu
 • Poziom 33  
  Na pierwszy rzut oka wszystko ok. Parametry 01 i 07 bardzo wysokie ale marka dysku to tłumaczy więc nie ma się czym przejmować. Wartość RAW parametru C7 może wskazywać na problem z kablem połączeniowym, ale nie tłumaczy to dźwięków, które opisujesz.

  SMART nie wskazuje póki co na problemy z mechaniką dysku.
 • Poziom 9  
  O tym, że SMART jest czysty napisałem na początku.
  Kluczowe jest tutaj, że dziwny dźwięk występuje kiedy komputer się wyłącza, a dyski hamują.
  Szukam możliwych przyczyn tego zachowania.
 • Poziom 18  
  odświeżam. Doszedł ktoś do wniosku dlaczego tak się dzieje?
 • Poziom 9  
  Rozwiązaniem okazała się wymiana dysku. Problemy z tym dyskiem w moim przekonaniu wynikały ze znacznego zużycia mechanicznego. dziwny dźwięk pochodził z układu pozycjonowania głowicy- przed złomowaniem zdjąłem obudowę i uruchomiłem go, co spowodowało nieodwracalne zniszczenie, pozwoliło jednak odnaleźć źródło dźwięku. W momencie braku zasilania, pisk dochodził z układu pozycjonowania głowicy- okolic cewki pomiędzy neodymowymi magnesami.