Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec kondensacyjny Vailant EcoTek Pro VCV226 5-3

robert3265 19 Sty 2014 11:48 7914 77
    gersik
    Poziom 32  
    Jak to trudno mu dojść do tem. zadanej. Zadanej ale gdzie w pomieszczeniu czy wody grzewczej? Czy zmieniałeś mu moc maksymalną?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    robert3265
    Poziom 10  
    Moc maksymalna nie jest zmieniona. Doszedł ale sądzę ze nie warto obniżać temperatury nocnej bo potem dogrzewa i zwiększa się zużycie on u mię jak sądzę moc ma minimalną i dogrzewa cały czas mam ustawione 19 stopni w domu jest 19,5. Więc jest ok Dis zjadł 12 m gazu ale było prawie - 10 stopni na dworze. Przetestuje teraz stało temperaturę i się okaże czy warto obniżać. Dodam ze ściany nie są ocieplone tylko stropy. Wiec dogrzanie ścian po nocy się nie opłaci. A 12 m to sądzę ze to już sporo

Dodano po 7 [minuty]:

A może zejść mu z krzywo grzewczo jeszcze na sterowniku mam ustawione 19 a w domu mam 19,5 w nocy tez cały czas trzyma 19,5 mimo obniżenia. Nie wiem dla czego. Popracuje 30 40 minut i pauza i dalej tak w koło.

Dodano po 2 [minuty]:

Moc max najprawdopodobniej nie została obniżona. Ale do końca nie wiem.

Dodano po 4 [minuty]:

Wody grzewczej z nocy dziś ran pracował prawie 3 godz zaczyn z nocy doszedł

Dodano po 38 [minuty]:

W tym jest kłopot że on przestoi pauzę i dalej dogrzewa. Prawie cały czas pracuje nie ma jakiś dłuższych przerw. Temperatura czynnika opadnie i dalej grzeje.
    gersik
    Poziom 32  
    Jak masz ustawione " brak " lub "korekta" to kocioł chodzi cały czas robiąc sobie przerwy wynikające z blokady palnika. Jak zmienisz na "Termostat" to będzie się wyłączał po osiągnięciu zadanej tem. w pomieszczeniu. Musisz wtedy podnieś K G na tyle aby kocioł podczas dogrzewania pomieszczenia się nie wyłączał.
    robert3265
    Poziom 10  
    Rozumiem więc jeszcze obniżę krzywo grzewczo. Mam cały czas brak i minimalnie przekracza mi zadano temp pomieszczenia o 0.5 stopnia. tyko dziwi mię dlaczego np w nocy nie ma temp obniżonej 18 stopni tylko 19.5. Krzywa za duża jeszcze by była. Piec pracuje poza tym ok.
    robert3265
    Poziom 10  
    W jakich ilościach powinienem się zmieścić po dociepleniu domu.
    robert3265
    Poziom 10  
    Witam
    Znowu mam kłopot przy K.G 0.4 piec praktycznie pracuje 24 godz na dobę. Wo gule się nie wyłącza co zrobić. Temp wyjścia CO 39 stopni i tako trzyma cały czas. Podnieść K.G czy coś innego. Proszę o radę Kocioł praktycznie nie robi sobie żadnych przerw palnika. Jest ustawiony na brak cały czas. Pracuje tylko na pogodowce. Trudno mu przekroczyć te 39 stopni
    gersik
    Poziom 32  
    Może opisz dokładnie jak masz podłączoną podłogówkę bo wygląda na to że ona bardzo się ostudza i później kocioł nie może podnieś temperatury. Tam gdzie masz podłogówkę masz też grzejniki? Czy podłogówkę masz na mieszaczu i osobnej pompie? Dobrze by było abyś dołączył jakiś odręczny schemat jak to wszystko masz podłączone.
    Może spróbuj podnieś K G i ustawić na "termostat"
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    robert3265
    Poziom 10  
    Mam grzejniki i podłogówkę.W kuchnia i korytarz i łazienka podłogówka i grzejniki ale się zrobiło cieplej zamknąłem wentylator bo wyprowadziłem 100 na zewnątrz z trójnikiem i zrobiłem skraplacz a dom nie ocieplony od zewnątrz tylko podłoga i poddasze ocieplone RTL ustawione na 3 i głowice tez na 3. W Łazieneczce zasilanie z drabinki. Tam gdzie jest termostat pokojowy głowica na maxa.
    gersik
    Poziom 32  
    Wygląda na to że podłogówka dość skutecznie obniża ci tem. wody powrotniej do kotła. Spróbuj pozamykać na jakiś czas RTL-e i grzać samymi grzejnikami. Jak nie to ustaw na " korektę" bo grzejniki grzejąc dłużej podnoszą temperaturę w domu. Korekta obniży tem. wody zasilającej wtedy kocioł dogrzeje wodę i się wyłączy. Prawdopodobnie stale będziesz miał ten problem. Można by było podnieś tem. na kotle aby RTL-e szybciej się zamknęły ale nie wiem jak to wpłynie na zużycie gaz. Termostaty wówczas musiały by być ustawione wszędzie na tem. np. 20oC nawet tam gdzie termostat. Na sterowniku "brak". Po dogrzaniu pomieszczeń do odpowiedniej tem. głowice zamkną grzejniki i kocioł sie wyłączy. Teoretycznie.
    robert3265
    Poziom 10  
    A ja sądzę ze to wina niedocieplenia ścian zewnętrznych i bardzo schładza powrót przez to. I to jest głównym powodem. Na wiosnę docieplę i będzie spokój. To tylko czerwona cegła a ona jest zimna do tego pustak przeplatany cegło. Dom zawsze był zimny. Po wymianie centralnego i dociepleniu sufitu na górze i pod piwnico jest znacznie cieplej. Ale jeszcze ściany zostały. A one wyciągaj ciepło z domu. RTL trochę przykręciłem i piec wyłącza się i chyba jest ok. Fundamenty beton wiec piwnic zimna. Dlatego tak podłogówka oddaje ciepło szybko. A ty co sadzisz na ten temat jak docieplę powinno być ok
    gersik
    Poziom 32  
    Przy ogrzewaniu gazowym dobre ocieplenie budynku to podstawa.
    robert3265
    Poziom 10  
    Bałem się w tym roku za dużo wody było ale z samej wiosny 12 cm będzie wszędzie na ścianach wole ponieść koszt w to zimę niż wilgoć na ścianach a to gorsze bo niszczy wszystko. Rozumiesz
    robert3265
    Poziom 10  
    Mam jeszcze jedno pytanie, czy są jakieś zawory termostatyczne które się stosuje na zasilaniu a nie na powrocie podłogówki. Czy tylko RTL bo z tego co zauważyłem mam RTL na zasilaniu. Właśnie dlatego chłodzi mi czynnik grzewczy.
    gersik
    Poziom 32  
    Zawór RTL ma być zamontowany na powrocie z pętli podłogowej i to nie za blisko rury powrotniej z grzejników bo woda w zaworze może się troszkę podgrzewać i nie otworzy się RTL.
    robert3265
    Poziom 10  
    Dzwonie do majstra dziś niech przekłada RTL. Bo nie dość że podłoga słabo grzeje to w domu zimno.

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Podłogówka nie jest z grzejnika zasilana, tylko RTL jest w skrzynce więc nie ma kłopotu z tym. Jest tylko problem z wodo i mrozem. Łazienkę tylko mam z grzejnika a korytarz i kuchnia z rozdzielacza.
    robert3265
    Poziom 10  
    Majster zmienił pozycje RTL dzisiaj. Wildze że podłoga grzeje zobaczę co będzie dalej.
    robert3265
    Poziom 10  
    Podłoga naraź ie grzeje. Krzywo podniosłem na 0.50 i sądzę że będzie ok tylko długo dochodzi do zadanej temp. Może to przyczyna nie docieplenie budynku

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

Jako wartość nastawić aby podłoga działała ok i temperatura rosła.
  • Pomocny post
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze
    Zwiększyć moc maksymalną na c.o. par. d.0
    robert3265
    Poziom 10  
    Par D-0 jest ustawiony na Auto. Podejrzewam że było ustawione D000
    Jeszcze jedno czy jedynka na RTL będzie temperaturę wyjściowo od której zaczynać ustawianie przepływu czy zaczynać od 0. Dodam że mam grzejniki dodatkowo na korytarzu i w kuchni ale na oddzielnych obwodach cała instalacja nowa grzejniki przewymiarowane 30 50 stopni dobrane do pieca kondensacyjnego.
    Jako wartość ustawić w tym parametrze D-0. W którym miejscu ustawia się moc pieca. Jaki nr d będzie.
    robert3265
    Poziom 10  
    Zwiększyłem moc kotła do 8 Kw prawdopodobnie było 5 Kw. Piec grzeje podłoga działa. Wystarczy 8 czy dać 10.
  • Pomocny post
    uri
    Poziom 15  
    Przecież gdy kocioł pracuje na samej pogodówce to maksymalna moc kotła nie ma znaczenia może być 24KW . Nie rozumie obniżania mocy kotła . Kocioł dostaje sygnał od pogodówki w zależności od KG i temperatury zadanej na sterowniku sam dobiera moc kotła i jaka ma być temperatura zasilania . Po za tym gdy szukasz KG to termostaty otwierasz na full i w twoim przypadku gdy masz podłogówkę i kaloryfery to czekasz sobie spokojnie minimum dobę zanim podłogówka się ustabilizuje bo jak wiadomo bezwładność podłogówki jest wielka i majstrowanie temperaturami ( obniżanie na noc i podwyższanie w dzień ) to mija się z celem bo się bardzo traci na komforcie i żadna to ekonomia .Przy samych kaloryferach to można takie manewry robić bo szybko oddaje ciepło i szybko się studzi .

Ja mam samą podłogówkę ustawiam na sterowniku np 20*C KG na 0,25 jak po dobie temperatura się utrzymuje 20*C to już nieźle ,później wystarczy jeszcze sprawdzić w innych temperaturach ( zewnętrznych ) czy 20*C trzyma i jak tak to KG ok .Wysoka moc kotła jest po to żeby szybko grzać CWU u mnie palnik chodzi na minimum i kocioł praktycznie się nie wyłącza . Temperaturę mierzę w pomieszczeniach na wysokości 1,50m jest to bardzo ważne bo różnica w wysokości diametralnie zmienia temperaturę
    robert3265
    Poziom 10  
    Tak jest i u mię teraz kocioł trzyma 43 zadano ma 39 i pracuje non stop temp pomieszczeń trzyma cały czas. Podłoga też jest ok. A co do mocy pewnie też masz racje bo kocioł i tak pracuje na minimum mocy.
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze
    Z obniżaniem mocy nie do końca macie rację.
    W razie nagłego zapotrzebowania na ciepło (wychłodzenie pomieszczeń ,gwałtowne obniżenie temperatury, mylny sygnał z czujnika temperatury i.t.p.) kocioł ruszy z pełną ustawioną na c.o. mocą.
    Moc kotła na c.o. powinna być obniżona do poziomu faktycznego zapotrzebowania budynku na ciepło, chociaż by po to , by uchronić go przed taktowaniem.
    Obniżenie mocy na c.o. nie ma wpływu na moc c.w.u. Tu kocioł zawsze będzie pracował z mocą nominalną.
    pozdrawiam
    gersik
    Poziom 32  
    I krzywa grzewcza nie reguluje mocy kotła tylko temperaturę wody zasilającej.
    uri
    Poziom 15  
    irus.m napisał:
    Z obniżaniem mocy nie do końca macie rację.
    W razie nagłego zapotrzebowania na ciepło (wychłodzenie pomieszczeń ,gwałtowne obniżenie temperatury, mylny sygnał z czujnika temperatury i.t.p.) kocioł ruszy z pełną ustawioną na c.o. mocą.
    Moc kotła na c.o. powinna być obniżona do poziomu faktycznego zapotrzebowania budynku na ciepło, chociaż by po to , by uchronić go przed taktowaniem.
    Obniżenie mocy na c.o. nie ma wpływu na moc c.w.u. Tu kocioł zawsze będzie pracował z mocą nominalną.

pozdrawiam

Nie zgodzę się z tobą ,nie ma czegoś takiego jak mylne wskazania, albo coś pracuje prawidłowo albo nie, jedyną rzeczą która warto zrobić przy ogrzewaniu podłogowym to ustawienie max temperatury zasilania na kotle dla bezpieczeństwa ja np mam ustawione 45*C

Co do taktowania kotła to świadczy o tym minimalna moc a nie maxymalna
    Wiesz kiedy najbardziej taktuje kocioł kiedy na dworze jest temperatura koło zera lub na plus np. +6*C w tedy kocioł nie może już niżej zejść z mocą minimalną i wyłącza się .Przy ustawionej prawidłowo KG i prawidłowo wykonanej instalacji C.O. kocioł nie ma prawa taktować .

.
    gersik napisał:
    I krzywa grzewcza nie reguluje mocy kotła tylko temperaturę wody zasilającej.

Kolego naucz się czytać ze zrozumieniem , wyraźnie napisałem że moc kotła jest dostosowana na podstawie czujnika pogodowego i zadanej temperatury na sterowniku.
    Piszę tutaj o trybie " brak wpływu temp. "

robert3265 napisał:
    Tak jest i u mię teraz kocioł trzyma 43 zadano ma 39 i pracuje non stop temp pomieszczeń trzyma cały czas. Podłoga też jest ok. A co do mocy pewnie też masz racje bo kocioł i tak pracuje na minimum mocy.

Kolego temperatura zadana to temperatura którą chcesz mieć w domu ustawiasz ją na sterowniku jeżeli go masz . A temperatura zasilania C.O. to wypadkowa KG i temperatury zadanej w domu ,na tej podstawie kocioł dobiera temperaturę zasilania C.O.
    gersik
    Poziom 32  
    uri napisał:
    Kolego naucz się czytać ze zrozumieniem , wyraźnie napisałem że moc kotła jest dostosowana na podstawie czujnika pogodowego i zadanej temperatury na sterowniku.
    Piszę tutaj o trybie " brak wpływu temp. "

Ciekawe kto tu nie umie czytać ze zrozumieniem;
    uri napisał:
    Kocioł dostaje sygnał od pogodówki w zależności od KG i temperatury zadanej na sterowniku sam dobiera moc kotła i jaka ma być temperatura zasilania

Moc kotła sam dobiera ale to nie ma nic wspólnego z pogodówką. Moc kotła zależna jest od chwilowego obciążenia kotła. Może pracować z tem. 50oC na minimalnej mocy ale może także przy tem 30oC pracować na mocy maksymalnej. Zależy w jakich warunkach będzie pracował. Może być podpięty do instalacji której zapotrzebowanie na ciepło jest dwukrotnie większa od możliwości kotła i choćbyś ustawił ją na 30oC to kocioł i tak będzie pracował z mocą minimalną potrzebną do utrzymania tej temperatury a ta moc może wynosić tyle ile ma mocy maksymalnej. Zmniejszenie mocy maksymalnej kotła ma bardzo duże znaczenie bo kocioł po przerwie związanej z blokadą palnika startuje z mocą maksymalną i zmniejsza ją do minimum bo tem. wody na powrocie ma wystarczającą wartość. Proszę kolego abyś napisał po co producent stworzył taką możliwość. Chyba nie dla tego aby użytkownik się tym bawił jak się mu nudzi.
    uri
    Poziom 15  
    gersik napisał:
    Moc kotła sam dobiera ale to nie ma nic wspólnego z pogodówką

Ciekawie opowiadasz, to moc z jaką grzeje wodę kocioł twoim zdaniem będzie taka sama przy -10*C i taka sama moc przy -20*C ? i skąd kocioł wie że ma zwiększyć temperaturę zasilania a co za tym idzie zwiększą moc grzania wody .

Chcesz mi wmówić że pogodówka to tylko czujnik temp. zew. i nic więcej bo nie bardzo rozumie .

gersik napisał:
    Może pracować z tem. 50oC na minimalnej mocy ale może także przy tem 30oC pracować na mocy maksymalnej.

No jeżeli kocioł będzie 8-20KW to to 8KW wystarczy mu do podgrzania 50*C i w tedy możesz to nazwać mocą minimalna ale nie zapominaj że są kotły 4,5-20KW i w tedy to już nie będzie moc minimalna a powiedzmy 30% mocy także kolego zależy jaki kociołek bo punk widzenia zależy od punktu siedzenia .Jeżeli bardzo wyziębisz mieszkanie np zakładam do 15*C to zgadza się kocioł może grzać wodę na maxa bo chce szybko dojść do temperatury zadanej ale jeżeli skrecisz moc kotła na mniejsza to się przekłada na komfort bo kocioł dłużej będzie dochodził do zadanej temperatury ,piszesz tutaj o skrajnych przypadkach bo nikt nie wychładza mieszkania większość porusza się w okolicy +/- 2C* a przy takiej różnicy temperatur na 100% kocioł nie pali na maxa .

gersik napisał:
    Zmniejszenie mocy maksymalnej kotła ma bardzo duże znaczenie bo kocioł po przerwie związanej z blokadą palnika startuje z mocą maksymalną i zmniejsza ją do minimum bo tem. wody na powrocie ma wystarczającą wartość

Nie wiem z jakim kotłem masz do czynienia ale w moim vaillancie czegoś takiego nie ma , po blokadzie palnika kocioł dalej pracuje z taką samą mocą jak przed także nie wiem na czym ty się wzorujesz że masz takie doświadczenie .
    Tak jak opisujesz to jest grzanie CWU kocioł leci na maxa i powoli obniża moc przy grzaniu C.O. nie występuje coś takiego .

https://www.dropbox.com/s/2xdgh3pzzn7drur/20140128_104713.jpg
    jack63
    Poziom 42  
    gersik napisał:
    Ciekawe kto tu nie umie czytać ze zrozumieniem;

Obserwuję wątek i widzę, że to podstawowy problem. :cry:
    gersik napisał:
    Moc kotła sam dobiera ale to nie ma nic wspólnego z pogodówką. Moc kotła zależna jest od chwilowego obciążenia kotła. Może pracować z tem. 50oC na minimalnej mocy ale może także przy tem 30oC pracować na mocy maksymalnej.

Tu się zgodzę i ... nie zgodzę równocześnie. Zależy "co poeta miał na myśli" i czym dysponował. Chodzi i elementy pomiarowe i wykonawcze automatyki oraz o program sterowania zawarty w sterowniku. Działanie tego ostatniego może być modyfikowane przez zmianę niektórych parametrów.
    Także może się okazać że każdy z dyskutantów ma rację! Jednak mówi o innym systemie automatyki...
    Nie można uogólniać! Trzeba rozważać konkretny przypadek. Przecież zmiana (uaktualnienie) wersji oprogramowania może dość mocno zmienić sposób działania kotła. O różnicach w wyposażeniu kotła i różnicach w instalacjach grzewczych lepiej nie wspominać.
    Przykładem niech będzie sposób grzania CWU. W mój kociołek (Victrix) grzeje na full (czyli z reguły są problemy z kondensacją) :cry:, ale można zmniejszyć moc na grzaniu CWU. Są kotły, które kondensują na grzaniu CWU (mniejszość).
    Także zależy co kto ma i jak to używa. Sorki za rym.
    gersik
    Poziom 32  
    Może i znasz swój kocioł. Ale to nie jest pewne. Stań przed kotłem włącz kod d.33 i zobacz jaką wartość mają obroty wentylatora ( związane jest to z jego mocą) zaraz po blokadzie palnika. Wtedy przekonasz się z jaką mocą startuje twój kociołek.
    Czujnik temperatury zewnętrznej ma wpływ tylko na temperaturę wody w obiegu. Im niższa tem. na zewnątrz tym wyższa tem zadana wody grzewczej w kotle. Pogodówka nie zmienia K.G ani mocy kotła i tyle co mam do napisania.