Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec kondensacyjny Vailant EcoTek Pro VCV226 5-3

robert3265 28 Sty 2014 13:44 7851 77
    uri
    Poziom 15  
    jack63 napisał:
    gersik napisał:
    Ciekawe kto tu nie umie czytać ze zrozumieniem;

Obserwuję wątek i widzę, że to podstawowy problem. :cry:
    gersik napisał:
    Moc kotła sam dobiera ale to nie ma nic wspólnego z pogodówką. Moc kotła zależna jest od chwilowego obciążenia kotła. Może pracować z tem. 50oC na minimalnej mocy ale może także przy tem 30oC pracować na mocy maksymalnej.

Tu się zgodzę i ... nie zgodzę równocześnie. Zależy "co poeta miał na myśli" i czym dysponował. Chodzi i elementy pomiarowe i wykonawcze automatyki oraz o program sterowania zawarty w sterowniku. Działanie tego ostatniego może być modyfikowane przez zmianę niektórych parametrów.
    Także może się okazać że każdy z dyskutantów ma rację! Jednak mówi o innym systemie automatyki...
    Nie można uogólniać! Trzeba rozważać konkretny przypadek. Przecież zmiana (uaktualnienie) wersji oprogramowania może dość mocno zmienić sposób działania kotła. O różnicach w wyposażeniu kotła i różnicach w instalacjach grzewczych lepiej nie wspominać.
    Przykładem niech będzie sposób grzania CWU. W mój kociołek (Victrix) grzeje na full (czyli z reguły są problemy z kondensacją) :cry:, ale można zmniejszyć moc na grzaniu CWU. Są kotły, które kondensują na grzaniu CWU (mniejszość).
    Także zależy co kto ma i jak to używa. Sorki za rym.

Piec kondensacyjny Vailant EcoTek Pro VCV226 5-3 temat jest jasny

gersik napisał:
    Może i znasz swój kocioł. Ale to nie jest pewne. Stań przed kotłem włącz kod d.33 i zobacz jaką wartość mają obroty wentylatora ( związane jest to z jego mocą) zaraz po blokadzie palnika. Wtedy przekonasz się z jaką mocą startuje twój kociołek.

Sprawdziłem to dla siebie i ciebie ,jest blokada palika potem wyłącza się blokada , załącza się zewnętrzna pompa obiegowa na jakieś 5min wyłącza się pompa obiegowa i załącza się kocioł obroty przez pierwsze 2s około 3tyś po 2s spadają na 1200 o/m palnik jak będziesz widział na filmie jest w takiej samej pozycji jak na poprzednim foto nie skacze na maxa do góry więc trochę nie rozumie co ma piernik do wiatraka .Raczej nie muszę patrzeć na obroty bo mój kocioł pokazuje na skali z jaka mocą pracuje .
    Mam cały czas wrażenie że mylisz podgrzewanie CWU z podgrzewaniem wody CO .

Jak wrzucę film na YT to sobie sam zobaczysz jak to wygląda

gersik napisał:
    Czujnik temperatury zewnętrznej ma wpływ tylko na temperaturę wody w obiegu. Im niższa tem. na zewnątrz tym wyższa tem zadana wody grzewczej w kotle.

Zgadza się , z tym że podniesienie temperatury zasilania o np 5*C powoduje że moc palnika też się zwiększa ,wiem to bo widać to w kotle a ostatnie mrozy pokazały to dobitnie przy -7 palnik jak na foto a przy -15 palnik o jeden schodek wyżej różnica w temperaturze zasilania pomiędzy -7 a -14 to jest 7*C . Zgadza się gdyby różnica była 2*C to moc palnika może by i się nie zmieniła ale przy wyższych różnicach na 100% się zmienia a wynika to z prostego rachunku gdy jest zimniej więcej płaci się za gaz a dlaczego więcej bo kocioł go więcej spala bo pracuje z wyższą mocą proste jak nie powiem co .

Vaillant blokada palnika , wybieg pompy , grzanie .

klepsydra blokada palnika
    nic się nie pali pompka buja wodę
    migający grzejnik to grzanie C.O.

Po lewej stronie widać z jaka mocą działa kocioł
    Po prawej stronie ciśnienie w układzie przedziałka od 0,8-3,0 bara

Link
  • Szafy Rack
    lemonr
    Poziom 14  
    Ja bym to podsumował tak:
    Jeżeli mam kocioł np 5-18kW i jego moc ustawię na 10kW to palnik pracuje z moca od 5do 10kW. Bo wparametrach mocy max. ustawiamy moc maksymalną a nie jedyną słuszną.
    Moc palnika z jaką pracuje kocioł (jedna świeczka, dwie czy wszystkie) zależy od temp.zew. (jeżeli jest czujnik pogodowy) i od temperatury wody w obiegu (powrotu). Jeżeli nie ma pogodówki to zależy od różnicy pomiędzy temperaturą zadaną a aktualną pomieszczenia w którym jest regulator (dotyczy regulatorów pokojowych modulacujnych nie sterowników typu on/off)
    Mam rację?
    uri
    Poziom 15  
    Masz racje z tym jeżeli kotłem steruje pogodówka to zmniejszenie mocy kotła nic nie da .
    lemonr
    Poziom 14  
    Da, bo wydłużam czas osiągnięcia zadanej (w/g KG) temperatury wody.
    uri
    Poziom 15  
    Co znaczy wydłużasz ? bo nie rozumiem .
  • Szafy Rack
    lemonr
    Poziom 14  
    Piec pracujący z mniejszą mocą dłużej będzie grzał aby osiągnąć zadaną temperaturę wody. Krótko mówiąc jeżeli w/g KG temperatura zasilania grzejników ma wynosić 50 stopni to na mniejszej mocy kocioł potrzebuje więcej czasu by ją osiągnąć.
    uri
    Poziom 15  
    To się zgadza gdy kocioł pracuje z mniejszą mocą wolniej się nagrzewa ale kocioł nie taktuje i to jest na plus ,po co jest ochrona palnika ano po to żeby kocioł się nie wyłączał tylko pracował non stop widocznie ma to duże znaczenie dla kotła .Ja mam tylko ogrzewanie podłogowe czyli bardzo prosta instalacja z kotła idzie bezpośrednio w obieg po drodze mam sprzęgło i dodatkową pompę. Czytałem że ludzie np stosują metodę grzania 2x na dzień po 2-3 godz puszczają w obieg 45*C podłogówka się nagrzewa i potem oddaje .Ja wolę grzać 24h z niską temperaturą w tedy mam spalanie dosyć niskie i komfort przez 24h i do tego kocioł kondensuje na maxa .Grzanie 2-3 godziny na 45*C też pochłania sporo gazu z tego co czytałem ,jest to mniej niż 24h ale obawiam się że komfort jest o wiele gorszy .
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze
    uri napisał:
    To się zgadza gdy kocioł pracuje z mniejszą mocą wolniej się nagrzewa ale kocioł nie taktuje i to jest na plus ,po co jest ochrona palnika ano po to żeby kocioł się nie wyłączał tylko pracował non stop widocznie ma to duże znaczenie dla kotła .Ja mam tylko ogrzewanie podłogowe czyli bardzo prosta instalacja z kotła idzie bezpośrednio w obieg po drodze mam sprzęgło i dodatkową pompę. Czytałem że ludzie np stosują metodę grzania 2x na dzień po 2-3 godz puszczają w obieg 45*C podłogówka się nagrzewa i potem oddaje .Ja wolę grzać 24h z niską temperaturą w tedy mam spalanie dosyć niskie i komfort przez 24h i do tego kocioł kondensuje na maxa .Grzanie 2-3 godziny na 45*C też pochłania sporo gazu z tego co czytałem ,jest to mniej niż 24h ale obawiam się że komfort jest o wiele gorszy .

Nie może spalać mniej gazu, gdy pracuje dwa, trzy razy na dobę. Przy utrzymaniu takiego samego komfortu musi dostarczyć do domu taką samą ilość energii.
    Pracując na max. i jest mniejsza kondensacja i tym samym mniejsza sprawność.
    pozdrawiam
    uri
    Poziom 15  
    Napisałem co ludzie piszą , też mi się wydaje że to nie jest możliwe żeby spalał mniej gazu . Z tego czo czytałem to przez 5godz spalił 5m3 gazu czyli nie tak mało .
    Ja ostatnio kombinując z KG ustawiłem ja o 0,5 w górę temperatura zadana była 22*C ,po 18godz miałem w domu 24*C w tym czasie spalił 14m3 potem wyłączyłem kocioł i od godz 12 w południe do 23:00 temperatura spadła do 22*C .
    lemonr
    Poziom 14  
    Wątpliwości czy krócej z większą mocą a dłużej z mniejszą już zostały rozwiane na tym forum i wiadomo jest że oszczędniej/taniej (w kotle kondensacyjnym) będzie gdy grzejemy dłużej z mniejszą mocą, po to jest własnie modulacja palnika. W ograniczaniu mocy trzeby tylko zachować umiar aby się nie okazało, że kocioł nie morze dogrzać wody.
    robert3265
    Poziom 10  
    Mam jeszcze jedno pytanie czym się rożni funkcja eko od ochrony zamrażania.Regulator Color Matic 470.
    uri
    Poziom 15  
    ochr. zamar.: Funkcja ogrzewania jest wyłączona, a
    funkcja ochrony przed zamarzaniem jest włączona.
    Pompa obiegu grzewczego jest wyłączona.
    W podłączonym drugim obiegu grzewczym, pompa
    obiegu grzewczego jest wyłączona, a mieszacz obiegu
    grzewczego jest zamknięty. Temperatura zewnętrzna
    jest monitorowana. Jeżeli temperatura zewnętrzna
    spada poniżej 3 °C, wówczas regulator po upływie
    czasu opóźnienia ochrony przed zamarzaniem włącza
    pompę obiegu grzewczego na 10 minut. W podłączonym
    drugim obiegu grzewczym, mieszacz pozostaje
    zamknięty. Po upływie czasu regulator sprawdza, czy
    temperatura zasilania jest niższa, niż 13 °C. Jeżeli temperatura
    jest wyższa, niż 13 °C, pompa obiegu grzewczego
    zostaje wyłączona.
    W podłączonym drugim obiegu grzewczym, analizowana
    jest temperatura wskazywana przez czujnik VF2 i
    pompa obiegu grzewczego zostaje wyłączona, jeżeli
    temperatura przekracza 13 °C. Jeżeli temperatura jest
    niższa, niż 13 °C, regulator włącza funkcję ogrzewania i
    odblokowuje pompę obiegu grzewczego. Regulator
    ustawia zadaną temperaturę pokojową na 5 °C i sprawdza
    ponownie, czy temperatura zewnętrzna osiągnęła
    4 °C. Jeżeli temperatura zewnętrzna przekracza 4 °C,
    wyłącza on funkcję ogrzewania oraz pompę obiegu
    grzewczego.
    eco: Funkcja ogrzewania jest wyłączona.
    W podłączonym drugim obiegu grzewczym, pompa
    obiegu grzewczego jest wyłączona, a mieszacz obiegu
    grzewczego jest zamknięty. Temperatura zewnętrzna
    jest monitorowana. Jeżeli temperatura zewnętrzna
    spada poniżej 3 °C, regulator włącza funkcję ogrzewania
    po upływie czasu opóźnienia ochrony przed zamarzaniem.
    Pompa obiegu grzewczego zostaje odblokowana
    Przy podłączonym drugim obiegu grzewczym, pompa
    obiegu grzewczego oraz mieszacz zostają odblokowane.
    Regulator wyregulowuje zadaną temperaturę pokojową
    na ustawioną "temperaturę nocną". Pomimo włączonej
    funkcji ogrzewania, palnik jest aktywny tylko w razie
    potrzeby. Funkcja ogrzewania pozostaje włączona, aż
    temperatura zewnętrzna wzrośnie powyżej 4 °C, a
    następnie regulator wyłącza funkcję ogrzewania, jednak
    kontrola temperatury zewnętrznej pozostaje aktywna.
    temp. nocna: Funkcja ogrzewania jest włączona i
    zadana temperatura pokojowa zostaje ustawiona na
    "temperaturę nocną", a regulacja odbywa się według
    "temperatury nocnej".
    robert3265
    Poziom 10  
    Witam wszystkich w nowym sezonie. Po dociepleniu domu spalanie gazu zdecydowanie spadło przy obecnych temp w listopadzie zużycie dzienne mieści się w granicach 3 m gazu. Sądzę że to nie zły wynik. Temp w domu 20 stopni krzywa grzewcza 0.30.
    robert3265
    Poziom 10  
    To dużo czy mało. Cwu i kuchnia około 1 metra.
    uri
    Poziom 15  
    Mi srednie zuzycie z 2 miesiecy wyszlo 0.8m3 na 24h samo CWU
    robert3265
    Poziom 10  
    Mam pytanko ile kosztuje w mazowieckim 1200 m sześciennych gazu ziemnego. Tak plus minus taryfa W 2.1
    Tak z ciekawości orientacyjneie
    robert3265
    Poziom 10  
    Mogę być zadowolony z ogrzewania domu gazem. Zsumowany rachunek za cały rok od 4 stycznia do 4 stycznia wyniósłhttp://forum.pl.forgeofempires.com/showthread.php?t=4196&page=207 mię 2675 zł. Wo gule się nie opłaci palić węglem. A do tego dom nie był w styczniu ocieplony.