Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec kondensacyjny Vailant EcoTek Pro VCV226 5-3

robert3265 12 Sty 2014 16:53 7152 77
  • #1 12 Sty 2014 16:53
    robert3265
    Poziom 10  

Mam problem piec przy temperaturach dodatnich zużywa około 7 8 m gazu gz 50. Nie wiem czy to dużo czy mało Powierzchnia około 110 m kw. Do tego kuchnia korytarz kuchnia i łazienka ogrzewanie podłogowe plus drabinka w łaziance. Na 2 pętlach mam ogrzewania podłogowego mam głowice termostatyczne bez mieszacza . Łazienka zasilana z drabinki. Dom z lat 70 cegła czerwona plus pustak 25 cm o wewnątrz górne ściany z cegły dziurawki plus pustak sklepienia lekki czyli z czerwonej cegły dziurawki. Strop na strychu ociepliłem 2 raz po 5 cm styropianu plus 2 razy folia pod spodem około 10 cm trociny. Nad piwnico dałem papę termo zgrzewano do tego 2 razy styropian po 3 cm i 1 5 cm. Okna plastik piecio komorowe 2 szybowe. Na wiosnę planuje docieplenie 12 cm styropianu ale wydaje mi się ze spalanie mam za duże. Proszę o pomoc. Dodam że piec jest sterowany sterownikiem pgodowym Color Matic 470. Krzywo mam ustawiono na 0,50 i utrzymuje zadano temp

Proszę poprawić błędy pisowni. 3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

mod - mirrzo

0 29
  • Fibaro
  • #2 13 Sty 2014 07:13
    gersik
    Poziom 31  

Ocieplisz budynek zużycie gazu spadnie. Utrzymujesz jednakową temperaturę w pomieszczeniach całą dobę czy stosujesz obniżenia? Jaką masz temperaturę w pomieszczeniach?

0
  • #3 13 Sty 2014 08:02
    robert3265
    Poziom 10  

Utrzymuje stało 19 stopni. Ale sądzę że spalanie jest zbyt duże choć z krzywo zjechałem wczoraj na 0,45 i sądzę ze jeszcze może być za duża. Sądzę że piec nie jest za duży 5,7 minimalnej mocy to nie jest chyba za wiele.

Post był raportowany. Proszę poprawić błędy pisowni.
    mod - mirrzo

0
  • #4 13 Sty 2014 08:19
    gersik
    Poziom 31  

Krzywą grzewczą masz mieć taką aby utrzymywała ci się temperatura dla ciebie komfortowa. Jak już będzie ta K G to stosuj obniżenia w czasie nocnym i jak nie ma was w domu.

0
  • #5 13 Sty 2014 08:25
    robert3265
    Poziom 10  

Ile stopni moge obniżac na noc. Budynek po kapitalnym remoncie w tym roku nie zdecydowałem sie na ocieplenie poniewaz bałem sie wilgoci dom był jecznie zawilgocony poamału wszystko schnie ale już jest w normie. Nie mam jeszcze drzwi w wiatrołłapie i pokojach jutro mi zamontujo pewnie troche zejde.

Proszę poprawić błędy pisowni. 3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

mod - mirrzo

0
  • Pomocny post
    #6 13 Sty 2014 08:38
    gersik
    Poziom 31  

Obniżasz tyle aby realna temperatura w domu nie spadła więcej niż dwa stopnie od komfortowej.

0
  • #7 13 Sty 2014 09:01
    robert3265
    Poziom 10  

Teraz mam ustawione 19 stopni w dzień i 18 w nocy temperatura w domu 20stopni. Poczekam kilka dni i zobaczę co będzie dalej. Jak zamontuje drzwi jutro to pewnie krzywo będę musiał zejść na 0,40.

Dodano po 15 [minuty]:

A co do minimalnej mocy pieca nie jest za duża. Czy jest ok

0
  • Fibaro
  • Pomocny post
    #8 13 Sty 2014 09:17
    gersik
    Poziom 31  

Jak kocioł nie taktuje to wszystko jest dobrze. Musisz tylko dobrać odpowiednią krzywą grzewczą i grzanie ustawić według swoich potrzeb.

0
  • #9 13 Sty 2014 09:35
    robert3265
    Poziom 10  

Taktowania nie mam wo gule wszystko jest ok a zużycie od jutra na pewno zejdzie.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze jedno na ile ustwic temperature głowic termostatycznych podłogówki.

Moderowany przez mirrzo:

Upominałem o poprawną pisownię.Ostrzeżenie.

0
  • Pomocny post
    #10 13 Sty 2014 10:51
    gersik
    Poziom 31  

Stopniowo zaczynając od najniższej do czasu aż tem. w pomieszczeniu będzie odpowiednia.

0
  • Pomocny post
    #11 13 Sty 2014 11:39
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Jednak zmian dokonuj nie częściej, niż 1 x dobę.

0
  • #12 13 Sty 2014 11:51
    robert3265
    Poziom 10  

A czy ta moc 5.7 kw nie jest zbyt duża dla 110 m kw powierzchni użytkowej. Oczywiście minimalna i czy wybór akurat Valianta to trafna inwestycja

0
  • Pomocny post
    #13 13 Sty 2014 12:33
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

Dane z literatury fachowej:

Temperatury w ogrzewaniu podłogowym

Do obliczeń ciepła zapotrzebowania przy zastosowaniu Ogrzewania podłogowego nalezy przyjmować takie same temperatury obliczeniowe jak dla Ogrzewania konwekcyjnego nie uwzględniając straty ciepła przez przenikanie podłogi. Ona Jest Tym w pomieszczeniu płyta grzewcza. Wyliczone w dziesięć Sposób Zapotrzebowanie na ciepło nie Powinno Przekraczać 100W / m2 wolnej powierzchni grzewczej (np. bez stałych mebli, szaf wbudowanych, Przyborów sanitarnych itp.).

Podstawowe znaczenie dla prawidłowego działania ogrzewania podłogowego z punktu widzenia fizjologii człowieka jest maksymalna temperatura powierzchni posadzki. Temperatury podłóg, których nie należy przekraczać są następujące:

+ 27°C – praca stojąca lub w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają w bezruchu
    + 29°C – pomieszczenia mieszkalne i biurowe (zalecane 27 °C)
    + 30°C – przejścia, korytarze, hole
    + 33°C – pomieszczenia łazienek, hale pływalni i pomieszczenia o krótkim pobycie ludzi
    + 35°C – strefy wydzielone, strefy brzegowe pod oknami, balkonami w pasie szerokości nie większej niż 1 m.

Temperatury powierzchni podłogi i strumień cieplny wiążą się bezpośrednio z temperaturami wody grzewczej przepływającej przez wężownicę grzejnika podłogowego. Maksymalna temperatura wody przepływającej może wynosić 55 °C przy zalecanym spadku temperatury 10 °C. Tak niska temperatura to także mniejsze straty ciepła na rurociągach tranzytowych zasilających stację rozdziału ciepła - rozdzielacz. Przyjmowane parametry wody grzewczej to: 55/45 °C; 50/40 °C; 45/35 °C.

Ograniczenia temperatury podłogi powoduje ograniczenia maksymalnej wydajności ogrzewania podłogowego:

do ok. 100W/m2 – pomieszczenia mieszkalne
    do ok. 150W/m2 – strefy brzegowe pomieszczeń mieszkalnych
    do ok. 120W/m2 – łazienki

Ogrzewania podłogowego nie wykonuje się m.in.:

pod meblami ustawionymi bezpośrednio na podłodze, gdzie odstęp między podłogą a spodem mebla jest znikomy (poniżej 10cm) m.in. szafek kuchennych, regałów, szaf.
    pod wannami i brodzikami
    pod stojącymi miskami ustępowymi i bidetami

Przebieg temperatury na powierzchni podłogi Przebieg temperatury na powierzchni podłogi
    Strefa brzegowa o podwyższonej temperaturze Strefa brzegowa o podwyższonej temperaturze
    Temperatura powierzchni podłogi i gęstość strumienia Temperatura powierzchni podłogi i gęstość strumienia

Drugi diagram obrazuje zależność strumienia cieplnego i temperatury powierzchni podłogi od rozstawu ułożenia rur grzewczych. Poprzez zmianę temperatury wody grzewczej uzyskujemy różne temperatury powierzchni podłogi i strumienie cieplne przy tym samym rozstawie. Poprzez zagęszczony rozstaw ułożenia rur można znacznie podnieść temperaturę w strefach brzegowych w stosunku do pozostałej powierzchni pomieszczenia, mimo że w obu obwodach grzewczych (powierzchniach) mamy do czynienia z taką samą temperaturą wody grzewczej.

Na rozkład temperatury powierzchni podłogi wpływa sposób ułożenia rur w formie wężownicy. Można wyróżnić dwa odmiennie pracujące układy, które charakteryzują się różnym rozkładem temperatur, tj. meandrowy i ślimakowy.
    Układ meandrowy wężownicy i rozkład temperatury Układ meandrowy wężownicy i rozkład temperatury

W układzie tym charakterystyczny jest spadek temperatury podłogi wraz z kierunkiem przepływu wody grzewczej. Może być stosowany do zróżnicowania temperatury powierzchni posadzki.

W celu uzyskania równomiernego rozkładu temperatury na powierzchni podłogi (płyty grzewczej) należy stosować rozkład wężownicy zwany ślimakowym. To zapewni prawie jednakową temperaturę. Również sposób układania jest prostszy gdyż rura jest zaginana tylko pod katem prostym 90° co eliminuje niebezpieczeństwo jej złamania. Układ ślimakowy polecany jest jako optymalny.
    Układ ślimakowy wężownicy i rozkład temperatury Układ ślimakowy wężownicy i rozkład temperatury
    Strona główna > Ogrzewanie podłogowe > Tempteratury w ogrzewaniu podłogowym
    pozdrawiam

0
  • #14 13 Sty 2014 17:48
    robert3265
    Poziom 10  

Jeszcze jedno jaj temperatura dodatnia na dworze to nie dogrzewa.

0
  • Fibaro
  • #15 13 Sty 2014 18:30
    gersik
    Poziom 31  

Musisz zastosować przesunięcie K G.

0
  • #16 13 Sty 2014 18:50
    robert3265
    Poziom 10  

Tz przesunięcie co masz na myśli.

0
  • #17 13 Sty 2014 18:51
    gersik
    Poziom 31  

(Lenistwo) Patrz instrukcja sterownika.

0
  • #18 13 Sty 2014 20:33
    robert3265
    Poziom 10  

Żadne lenistwo. I tak same sporo doszedłem. Podnieść temperaturę wnętrza lub korekta

0
  • #19 14 Sty 2014 08:32
    gersik
    Poziom 31  

"korekta" nie nadgoni ci odpowiednio szybko temperatury i w okresach przejściowych będziesz marzną chyba że masz jakiś kominek. Na tym forum jest kilkakrotnie opisane jak dobrze ustawić K.G .

0
  • #20 15 Sty 2014 07:29
    robert3265
    Poziom 10  

Więc co zrobić by temperatura była jednakowa zarówno w okresach przejściowych jak i zimnych.

0
  • #21 15 Sty 2014 08:26
    gersik
    Poziom 31  

Jeśli nie masz żadnych innych źródeł ciepła to ustaw sterownik na "brak" i podnieś zadaną tem. pomieszczenia na np. 22oC a krzywą grzewczą obniż o jeden poziom. Musisz sam do tego dojść jakie parametry u ciebie będą najlepsze. Ja jak nie przepalałem w kominku miałem ustawienia; tem. pomieszczenia 23 krzywa grzewcza 0,3 i to mi wystarczało spokojnie do utrzymania tem. w domu 20 oC. Oprócz tego są też obniżenia na noc i w dzień gdy nikogo nie ma w domu.

0
  • #22 15 Sty 2014 09:32
    robert3265
    Poziom 10  

Temperatura ustawiona 20 stopni i naraź-ie trzyma a krzywa 0,5. Brak jest cały czas, a co do 0, 3 pewnie masz racje piec będzie dłużej grzał na małych temperaturach. Wypróbuje a co do kominka nie planuje może kiedyś

0
  • #23 15 Sty 2014 10:08
    gersik
    Poziom 31  

Krzywa 0,3 ale jest przesunięcie do 23 oC

0
  • #24 16 Sty 2014 13:46
    robert3265
    Poziom 10  

Jak dużo może spaść mi zużycie gazu po ociepleniu domu 12cm styropianem. Jedna ściana wspólna bo to bliźniak.

0
  • Pomocny post
    #25 16 Sty 2014 21:05
    mirrzo

Myślę, że ok 30-40% spoko.

0
  • #26 16 Sty 2014 21:11
    robert3265
    Poziom 10  

Te ocieplenie na suficie i na podłodze jest wystarczające dodam że piwnica nie jest ogrzewana i jest pod całością par. Jak sądzisz i czy ten piec nie jest za duży i czy to dobry wybór Valiiant

0
  • Pomocny post
    #27 16 Sty 2014 21:19
    mirrzo

W Ostrołęce jest zagłębie Vaillanta, więc serwisanci są blisko. Czyli wybór dobry. Za duży nie jest, bo podczas uruchomienia serwisant ogranicza moc kotła do potrzeb.

0
  • #28 17 Sty 2014 10:40
    robert3265
    Poziom 10  

Czy Valiiant jest lepszy jak Junkiers czy lepsze te tańsze.

0
  • #29 17 Sty 2014 20:22
    robert3265
    Poziom 10  

Temperatura na zewnątrz ujemna w nocy też. Mam spadek zużycia gazu, dziś było przez 24 godz poniżej 8 m. Krzywo ustawiłem na 0,4 temperatura dzienne 19 minimalnie przekracza w nocy nieznaczny spadek myślę że teraz jest wszystko ok. Dom się wygrzał i jest tendencja spadkowa.

0
  • #30 19 Sty 2014 10:11
    robert3265
    Poziom 10  

Mam problem dalej piec przy krzywej 0.4 i temp na dworze -10 prawie cały czas pracuje. Praktycznie nie wyłącza się trudno mu dojść do temperatury zadanej. Dodam że budynek nie ocieplony. Co mam zrobić podnieść krzywo grzewczo. Proszę o radę temperatura w domu cały czas utrzymywana na jednakowym poziomie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo