Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najprostszy zasilacz 30V 8A

12 Jan 2014 18:31 5529 17
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  goldi74
  Level 43  
  Zagulevix wrote:
  Nie może być większy niż 50x80mm

  W takich wymiarach to nawet przetwornicy impulsowej nie zrobisz o wymaganej mocy.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Potrzebuję zrobić/kupić małych rozmiarów zasilacz 30V 8A do generatora wysokiego napięcia.
  Jeśli to ma być generator wysokiego napięcia i sporej mocy (240W) to bez sensu obniżać napięcie żeby je później podnosić, bezpieczeństwo się od tego nie poprawi.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • Altium Designer Computer Controls
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  budiet
  Level 22  
  Jeśli ma to być małe i lekkie to proponował bym układ pracujący w okolicy 250V, wtedy wystarczy tylko dołożyć prostownik i kondensatory.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  _jta_
  Electronics specialist
  Gdyby się dało łatwo zrobić mniejszy, bądź lżejszy zasilacz, to producent by taki zrobił - żeby obniżyć koszty. Można by się zastanowić, jakie cechy tego zasilacza są w tym przypadku zbędne - może rezygnując z nich można zmniejszyć rozmiary, ciężar i koszt. W szczególności: taki zasilacz ma na wejściu prostownik i kondensatory może nie tyle do filtrowania tętnień sieci, co zapewnienia zapasu energii, kiedy napięcie sieci przechodzi przez zero - jak się pogodzisz z tym, że napięcie na wyjściu będzie miało duże tętnienia, możesz zaoszczędzić na kondensatorze, pewnie zmniejszysz tym objętość o 1/4, a ciężar nawet bardziej. Dużo mniejszy od tego zasilacza jest "transformator elektroniczny" do zasilania żarówek halogenowych (chyba jest wielkości statecznika od małej świetlówki), a do tego w środku ma spory zapas miejsca, jest lekki - ale on nie ma diod prostowniczych na wyjściu, daje napięcie zmienne o częstotliwości około 50kHz zmodulowane wyprostowanym przebiegiem napięcia sieci - bo nie ma w nim kondensatorów do magazynowania energii. Niestety diody na 8A potrzebują chłodzenia, a więc kawałka radiatora - chyba, żeby zamiast diod zastosować MOSFET-y, które będą się włączać wtedy, kiedy dioda powinna przewodzić, przez co uzyska się dużo mniejsze straty mocy przy prostowaniu - tylko ciężko to zrobić na 50kHz i proste to nie jest. Mam wrażenie, że w zasilaczu od komputera najwięcej miejsca zajmują radiatory od diod (no, ale tam jest w sumie 30-50A), kondensatory, wentylator (bez niego radiatory musiałyby być dużo większe) , dalej radiator(y) od tranzystorów mocy i transformator...
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  _jta_
  Electronics specialist
  Przez krótki czas transformator można przeciążyć (około 2-krotnie przez 5% czasu). Dużo mniejszy przez to nie będzie: masa ~ moc^(3/4), czyli transformator o 2 razy mniejszej mocy jest około 1.7 razy lżejszy.

  Więcej może dać użycie transformatora elektronicznego - idea polega na tym, że im większa częstotliwość, tym większą moc ma transformator o takich samych wymiarach (ale materiał rdzenia musi nadawać się do wyższej częstotliwości, a to powoduje, że moc transformatora jest mniejsza, niż proporcjonalna do częstotliwości) - użycie 1000 razy wyższej częstotliwości powinno zmniejszyć masę transformatora o takiej samej mocy ze 40 razy - dzięki dużo mniejszej masie ma on szansę być tańszy; tylko tę wyższą częstotliwość trzeba wytworzyć układem elektronicznym, przez co "transformator elektroniczny" jest bardziej złożony od zwykłego, bo zawiera mostek (do 300W wystarczy z diod na prąd 1A), dwa tranzystory mocy, transformator z rdzeniem ferrytowym. Wadą jest to, że daje częstotliwość 50kHz zmodulowaną 100Hz - nie każde diody prostownicze nadają się do prostowania 50kHz, nie każdy kondensator nadaje się do filtrowania.

  W zasilaczu komputerowym kondensator magazynujący energię jest ładowany przez prostownik bezpośrednio z sieci, transformator pracujący przy częstotliwości dziesiątek kHz może przenosić moc kilkaset W mając rozmiary zwykłego 2W, na wyjściu filtrowanie wyższej częstotliwości nie wymaga dużych pojemności kondensatorów - takie rozwiązanie daje stosunkowo mały ciężar zasilacza, dającego stabilizowane i filtrowane napięcie.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  goldi74
  Level 43  
  Zagulevix wrote:
  Mimo to, ciężko będzie znaleźć transformator elektroniczny o mocy 300W i napięciu wyjściowym 30 albo 35v. Poza tym do prostowania musiałbym użyć ultraszybkich diod które są drogie.

  No i sam widzisz, że nie da się zbudować małego zasilacza o tak dużej mocy wyjściowej.
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  _jta_
  Electronics specialist
  Zaletą diod Schottky oprócz szybkiego działania jest mniejszy spadek napięcia - to oznacza mniej ciepła do odprowadzenia (dla 8A ze 4W). Nie pamiętam, w jakiej są cenie, ale chyba nie wszystkie są jakieś bardzo drogie. Przy kupnie 5 sztuk: 0.95+VAT MBR1045 - pojedyncza 10A, 1.71+VAT MBR2045 - podwójna 10A (ale niestety z podwójnych mostka nie zrobisz; i niestety to są najtańsze, które pewnie mają nieco większy spadek napięcia od innych Schottky).
 • #18
  User removed account
  User removed account