Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolejność zapalania diod -budowa układu

mirek0829 12 Sty 2014 19:20 1392 6
 • #1 12 Sty 2014 19:20
  mirek0829
  Poziom 9  

  Witam,
  jak zbudować układ do zapalania diod za pomocą przycisków switch, chodzi mi o to, że naciskam pierwszy przycisk zapala się pierwsza dioda, naciskam drugi zapala się druga, ale poprzednie też się palą itp., a po naciśnięciu ostatniego wszystkie gasną, a ostatnia się zapala, no i po ponownym naciśnięciu pierwszej gaśnie ostatnia.

  0 6
 • #2 12 Sty 2014 21:16
  ankowalik
  Poziom 24  

  Przerzutniki np 4013 (Jeden na diodę). Połączone tak, by osiągnąć proponowaną sekwencję przełączeń.

  0
 • #3 12 Sty 2014 21:39
  mirek0829
  Poziom 9  

  A mógłbyś wysłać schemat takiego połączenia?

  0
 • #4 13 Sty 2014 12:08
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Czy to ma być tak, że naciśnięcie przycisku od 1 do N zapala odpowiednią diodę, oraz przyciski od 1 do N-1 gaszą diodę N, a przycisk N gasi wszystkie inne? Do tego są potrzebne przerzutniki R-S, po jednym na diodę, są w postaci układów scalonych, 4 przerzutniki w 1 układzie. Ale same przerzutniki nie wystarczą: trzeba na ich wejścia podać odpowiednie sygnały, na wejście S (set, czyli włącz) z odpowiadającego mu przycisku, na wejście R... tu jest pewien problem, dla przerzutników od 1 do N-1 wystarczy z przycisku N, ale na wejście R przerzutnika N ze wszystkich pozostałych przycisków, można poprzez diody (ale nie LED, tylko zwykłe przełączające), żeby te przyciski pozostały rozdzielone, albo poprzez bramki - a jakie ma być N?

  No i jest kwestia, jaką technologię wybrać: TTL? CMOS? składać R-S z tranzystorów? I jaką logikę: czy włączony, to jest stan wysoki, czy niski? To będzie istotne przy zbieraniu sygnału z rozdzielonych przycisków: TTL "widzi" stan wysoki, kiedy wejście nie jest podłączone, a więc albo trzeba do wejścia podłączyć opornik do masy, a diody katodą do tego wejścia, i wciśnięcie powinno dawać stan wysoki, albo bez opornika, diody anodą do tego wejścia, wciśnięcie powinno zwierać do masy. albo do rozdzielania użyć np. 8-wejściowej bramki NAND (chyba tylko bramki NAND występują 8-wejściowe), wtedy przycisk powinien zwierać do masy. Przerzutników R-S są dwa rodzaje: z bramek NAND, zmieniających stan po podaniu stanu niskiego na wejście; albo z bramek NOR, zmieniających stan po podaniu stanu wysokiego - jest kwestia, czy w każdej technologii oba rodzaje są łatwo dostępne. Technologia TTL daje większy prąd na wyjściu w stanie niskim (wygodniej LED-y łączyć między wyjście, a +5V); technologia CMOS daje trochę małe prądy, jak dla LED-ów, i nie ma wyraźnej preferencji stanów niskich, ani wysokich. Po pierwsze zobacz, jakie układy (przerzutniki R-S, bramki) są do kupienia.

  0
 • #6 14 Sty 2014 08:49
  yogi009
  Poziom 42