Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Quartus - licznik na wyświetlaczu siedmiosegmentowym

12 Sty 2014 19:21 2463 3
 • Poziom 2  
  Witam

  Mam 4 wyświetlacze siedmiosegmentowe. Chciałbym zrobic licznik. Po upływie zadanego czasu pewien mechanizm sie włącza. Nie widze jednak ile czasu pozostało. Dlatego chcialbym zrobic licznik na siedmiosegmentówce, na której bedzie pokazywany odliczany czas.

  Nie wiem jak sie do tego zabrac.
  Czy jest ktos w stanie pomóc?
 • Poziom 2  
  Dzieki
  ale ja pisze w jezyku VHDL
  to nie bedzie problem?
 • Poziom 11  
  1. Licznik

  Sygnał zegarowy możesz dostarczyć z zewnątrz (np. oscylator 32768Hz) lub ostatecznie zliczać takty zegara twojego układu. Zakładam, że twój licznik będzie w sekundach, więc wtedy przydałby ci się prescaler. Najprościej korzystając z jakiegoś DCM'a czy innego core'a do zarządzania zegarem wygnerować z zegara taktujacego jakiś "wolny zegar", a następnie go preskalować licznikiem do sekund. I taki sygnał wrzucić na twój licznik - zakładam że 16bitowy bo masz 4 wyświetlacze.

  Przykładowy counter z altery http://www.altera.com/support/examples/vhdl/vhd-counter-synch.html

  2. Wyświetlacze

  Tu zależnie jak podłączysz tyle jest opcji ich wysterowania. Zakładając klasyczne połączenie czyli 7 lini abcdefg oraz 4 linie zmieniające wyświetlacz, musisz napisać swój driver takiego wyświetlacza. Będzie on musiał z pewną częstotliwością f>50Hz przełącząć wyświetlacze i na każdym wyświetlać jedną z cyfr twojego licznika.

  Niestety ciężko się wyświetla liczby 10-tne i najprościej zrobić to w hexach. Wtedy idealnie byłoby jakby twój licznik był 16-bitowy a każde 4 bity to jedna z cyfr wyświetlacza.

  Przykład połączenia i opis działania http://www.ece.unm.edu/vhdl/labs2011/fall2011/lab07/bcd_to_7_seg.pdf
  Pojedynczy drvier http://www.freeinfosociety.com/site.php?postnum=520