Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do silnika DC 12V 30A (ew. 3f mostek Graetza)

pjczekan 12 Sty 2014 20:28 1851 2
  • #1 12 Sty 2014 20:28
    pjczekan
    Poziom 1  

Witam!
    Potrzebuję zasilić silnik od małej łódki (Osapian 36 MAX), silnik będzie cyrkulował wodę w stawie zamocowany do pomostu.
    Silnik będzie się znajdował mniej więcej w odległości 5m od zasilacza. Obliczona strata na przewodzie 6mm² to ok 1V
    W miejscu montażu zasilacza dysponuję przyłączem 3-fazowym.
    Mam kilka koncepcji rozwiązania prosiłbym o ew. uwagi, która lepsza albo błędy jakie popełniam.

1. Zbudowanie zasilacza jako 3-fazowy mostek Graetza.
    - 3 transformatory wpięte w układzie gwiazda (230V)
    - 3 mostki diodowe 50A/1000V np. KBPC5010 (ew. mostek trój fazowy)
    - zabezpieczenia topikowe (może jeszcze jakieś?)

2. Budowa zasilacza zasilonego 1-fazowo w układzie transformator mostek kondensator

3. Przerobienie jakiegoś mocnego zasilacza komputerowego

4. Nabycie gotowego zasilacza (propozycje ?)

Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale akumulator ma standardowo nieco wyższe napięcie 12,6V oraz mam straty na przewodzie doprowadzającym ok. 1V.
    Więc zasilacz powinien być w stanie podać napięcie ok 14V.
    Czy silnik będzie tolerować wyższe napięcie ok 18V ?

Ad1. Po wykonaniu paru obliczeń (numerycznie policzona całka z sum wartości bezwzględnych trzech sinusów przesuniętych o 2/3π w przedziale od 0 do 2π podzielona przez zakres całkowania) wyszło mi, że wartość napięcia dla tak zbudowanego układu będzie średnio wynosić 1,9 wartości napięcia szczytowego (min. 1,75 max. 2).
    Dodatkowo napięcie szczytowe jest o √2 większe od skutecznego.
    Zatem napięcie wyjściowe jest 2,69 wyższe od napięcia skutecznego wychodzącego z transformatora minus strata na diodzie prostowniczej ok. 1V
    I tu się okazuje, że potrzebuje 3 transformatory 230V/(5,5÷6,0V) i jeszcze z potrafiącym dostarczyć min. 30A. I tu myślę nad zleceniem nawinięcia toroidalnych. lub zastosowaniem transformatorów 430-2029A z serwisu aukcyjnego który ma odczepy dwa po 8,4V bez obciążenia i 6,2V pod obciążeniem 32A.
    I tu pojawia się pytanie: czy nie zaszkodzi, że na zaciskach bez obciążenia będę miał napięcie 8,4V*2,69-1V = 21,6V, a pod obciążeniem 6,2V*2,69=1V=15,68V ?
    Czy odwijać transformator?
    Czy transformatory toroidalne są mniej "wrażliwe" na obciążenie?
    Koszt budowy na używanych transformatorach z serwisu aukcyjnego wyniesie łącznie z jakimiś bezpiecznikami, radiatorami przesyłkami ok. 200zł z małym hakiem.
    Na nowych transformatorach toroidalnych pewnie ponad 400zł.

Ad 2. W tym przypadku łatwiej kupić transformator ale potrzeba dobrać dość znacznych rozmiarów kondensator

Ad 3. Na wyjściu będzie 12V i jeszcze ok. 1V "zgubię" na przewodach. No i cała zabawa z przerabianiem i kłopot z brudzeniem się układu i reakcją na obciążenie silnikiem.

Ad 4. Pewnie najdroższe rozwiązanie to jakiś gotowy zasilacz 14V.

Z góry dziękuję za konstruktywne uwagi i propozycje

0 2
  • #2 13 Sty 2014 21:14
    arturavs
    Poziom 39  

W/g mnie zbędne obliczenia. Wystarczy zwykły transformator toroidalny do halogenów. Skoro pobór prądu będzie ok. 30 A, to taki 500 W będzie z zapasem. Do tego solidny mostek + kondensator/y i po sprawie. Tym że po mostku napięcie będzie większe możesz się nie przejmować. Jak dojdzie obciążenie to "siądzie". Z transformatora 500 W wyciągniesz ok. 40 A, to dość duży zapas. 12 - 1,2 (spadek na diodach mostka) x 1,44 ( √2 ) = 15,5 V .

W razie zbyt dużego spadku napięcia, można się pokusić o dowinięcie kilku zwojów drutem z przewodu DY 6 mm² w koszulce OSPU. Sam tak nawijam, jak potrzebna większa średnica drutu na transformatorze.

Mostek mimo że dostępne są 50 A, to jednak lepiej zrobić z pojedyńczych diod.

0
  • #3 13 Sty 2014 21:16
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Do tego mostka to proponowałbym dodatkowo radiator przykręcić.

0