Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HUAWEI E3276 LTE -NetGear - Połączenie modemu LTE (USB) do routera. Konfiguracja

12 Sty 2014 21:23 13281 15
  • Poziom 7  
    Mam pytanie. Czy mógłby ktoś opisać krok po kroku procedure w jaki sposób podłączyć/skonfigurować modem HUAWEI E3276 LTE do routera NetGear3700? Z góry zakładam że jest to możliwe, aby internet radiowy odbierany przez wspomniany model udostępnić poprzez router drogą WiFi? Jakie oprogramowanie jest wymagane? Z góry dziękuję za pomoc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak każde połączenie 3/4G trzeba ustawić APN.
    Rozumiem, że sprawdzałeś czy modem jest na liście obsługiwanych przez router ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Nie podałeś dokładnie jaki to model i wersja NetGeara 3700. Występuje z modemem ADSL i bez. Są różne wersje różniące sie chipsetem, stąd różne Open WRT na nie. Ogólnie jeśli nie masz pojęcia o alternatywnym sofcie to nie polecam zmian. Na oryginalnym sofcie nie obsługuje modemów 3G.
  • Poziom 7  
    mbo -> Hmm... znalazlem taka informację na forum: Obsługiwane i przetestowane modemy Ile w tym prawdy to nie wiem.

matek451 --> Chciałem kupić ten router.
    Jeżeli polecacie cos innego, co na pewno sie nada to bede wdzieczny za każda wskazowke.
    O alternatywnym sofcie co prawda nie mam za duzego pojecia, natomiast nie jest to problem aby wgrac i na tyle na ile potrafie skonfigurowac. Dlatego tez przed zakupem routera dla ojca chce zasiegnac Waszej porady i procedury jego konfiguracji.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    To co zacytowałeś dotyczy routera WNR3700 v1 i v2.( CPU Atheros AR7161) Obsługują one modemy 3G na alternatywnym sofcie Gargoyle http://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl. Wersje tego routera v3 i v4 są zbudowane na innych chipsetach( CPU Broadcom BCM4718A i Atheros AR9344) i wymagają wgrania innego alternatywnego firmware( DD-WRT ). Jeśli nie masz doświadczenia z alternatywnymi softami a w przypadku tego Netgara jest kilka wersji i wgrywając zły soft mozesz uwalić router to nie polecam tego sprzętu. Jest kilka routerów, które pracuja na oryginalnym FW lub Gargoyle z E-3276 i lepiej przy braku doświadczenia je kupić.Koszt od 120 zł do 550 zł.
  • Poziom 7  
    A mógłbys któryś polecić? Cena do 300zł. odpowiadający jakościowo NetGearowi.
  • Pomocny post
    Dobrymi routerami do obsługi modemów 3G/LTE sa produkty firmy Dovado. Ta firma aktualizuje często FW i dodaje obsługę nowych modemów. Cenowo za ok.380 zł kupisz Dovado Doma. Modele ze switchem gigabit np. DovadoPRO to koszt 550 zł. Z tańszych routerów na oryginalnym FW z E-3276 dobrze działa MR-3420v2. TP-Linka( koszt 140 zł). Ewentualnie możesz kupić TP-Linka WDR-3600 lub WDR-4300 i wgrać mu Gargoyle od Cezarego. To najlepszy soft jeśli chodzi o Open WRT, stale udoskonalany i dobre wsparcie. Oba te routery działają z modemami LTE. Wielu użytkowników je chwali . Koszt 220-280 zł.
  • Poziom 7  
    Dzięki wielkie!

Porównałem sobie routery które wymieniłeś. Wybór padł na TP-Link TL-WDR4300.
    Miałbym więc jeszcze jedną prośbę, którą wersję oprogramowania Gargoyle powinienem zainstalować?

oraz ewetualnie jeżeli ktoś pamięta, jak powinno sie go skonfigurować do uruchomienia WiFi wlasnie poprzez modem HUAWEI E3276 LTE.
  • Poziom 7  
    Zrobiłem wszystko zgodnie z tym lub tym, lecz niestety wciaz nie działa :(

Co moge dodac to to, ze w sekcji Internet/WAN, klikajac na opcje "skanuj" przy urzadzeniu pojawia mi sie komunikat: "nie znaleziono urzadzen" i domyslnie wpisany jest interfejs: /dev/ttyUSB0
    Moze to kwestia, ze nie widzi urzadzenia? Co zatem nalezy zrobic?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Co to za modem E-3276, skąd pochodzi ? jak działa wpięty bezpośrednio do USB kompa?
  • Poziom 7  
    Problem rozwiązany.

Uruchomiłem wieczorem ponownie i ot "tak" zaczelo działac :)
    Wielkie dzieki Panowie za pomoc!! :)
  • Pomocny post
    No to super. Miłego użytkowania.
  • Poziom 17  
    matek451 napisał:
    Dobrymi routerami do obsługi modemów 3G/LTE sa produkty firmy Dovado. Ta firma aktualizuje często FW i dodaje obsługę nowych modemów. Cenowo za ok.380 zł kupisz Dovado Doma. Modele ze switchem gigabit np. DovadoPRO to koszt 550 zł. Z tańszych routerów na oryginalnym FW z E-3276 dobrze działa MR-3420v2. TP-Linka( koszt 140 zł). Ewentualnie możesz kupić TP-Linka WDR-3600 lub WDR-4300 i wgrać mu Gargoyle od Cezarego. To najlepszy soft jeśli chodzi o Open WRT, stale udoskonalany i dobre wsparcie. Oba te routery działają z modemami LTE. Wielu użytkowników je chwali . Koszt 220-280 zł.
    Dovado rzeczywiście są dobre dla laików i tych którym zbywa kasy lub są tak zapracowani że nie mają chwili czasu na poczytanie na temat możliwego do zastosowania sprzętu i jego konfiguracji (stricte do obsługi modemów LTE polecał bym Dovado Tiny). Co do MR-3420 v2 jest wyjątkowo kiepskim egzemplarzem do obsługi modemów LTE (co prawda ma szybki CPU, niestety zbyt mało RAM i flash i klasyka przy "prawie" każdym TL mało wydajne w zasilanie USB) które wg danych producenta wymagają dobrego zasilania po USB
    Code:
     Maximum power consumption

<4W
    Power supply
    4.75V-5.25V / 800mA
    czyli o wiele więcej od standardu USB 2.0 (do większości routerów wskazany aktywny HUB na start), uruchomiony sterownik NCM i duże prędkości sieci powodują że następuje wysycenie RAM i problemy ze stabilnością MR3420 v2. Co do softu OpenWRT-Gargoyle Cezarego w obecnych wersjach dysponuje narzędziami podobnymi do produktów Dovado a zawiera w sobie o wiele większą funkcjonalność. Routery obsługujące modemy LTE pod OpenWRT mogę podzielić na dwie grupy: 1) econo-obsłużą na start modem LTE bez aktywnego HUB-a TL-WR710N i Ubiquiti Networks-AirRouter (ten model w przypadku braku RAM pięknie się zrestartuje nie powodując żadnych zwisów), osiągana prędkość to ponad 40Mbps 2) wydajne jednostki to np. wymieniony w pierwszym poście Netgear WNDR3700 v1 i 2 (ze względu na cenę mało dziś popularne) TL WR1043ND V2, WDR3500, WDR3600, WDR4300…, D-Link DIR-825 (również cena zniechęca). Oczywiście to nie wszystkie produkty, zwłaszcza z klasy econo jest dużo więcej. Osobiście używam 2 nie wymienionych wyżej TL WR703N z RAM MOD 64MB (wyciąga ponad 50Mbps, oczywiście modem podłączony poprzez aktywny HUB) i D-Link DIR-505 wyciąga do 60Mbps. Sieć LTE CP/Plus jest dziś organizacyjnie rozpracowana (nie tak jak 2 lata temu że operator wymieniał 2 karty SIM, miał ciągle jakieś problemy, dziś nawet jak przekroczę limit to połączenie jest utrzymywane z dostępem do plus.pl, a po odnowieniu limitu transmisja wraca bez żadnych kombinacji z restartowanie sprzętu). Teraz w godzinach szczytu sieć na WR703N/E398 wyciąga http://www.speedtest.net/my-result/3285187852, po północy w czasie nielimitowanym http://www.speedtest.net/my-result/3283176899, http://www.speedtest.net/my-result/3283211686. :D