Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bambino 3 WG 263 - Zamiana prostownika SPS-6B na lampę AZ1/AZ4 itp.

scigacz220 12 Jan 2014 23:01 2943 15
Relpol
 • #1
  scigacz220
  Level 12  
  Witam, jako że wykorzystuję wzmacniacz z gramofonu Bambino 3, chciałbym zastosować w zasilaniu lampę AZ1. Jednak czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak ją wpiąć zamiast mostka prostowniczego?? Co musiałbym zmodyfikować, żeby lampa pracowała dobrze w w/w wzmacniaczu?? Bardzo proszę o podpowiedzi, pozdrawiam Damian.
 • Relpol
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Zły pomysł!
  Lampa AZ1 potrzebuje OSOBNEGO uzwojenia do żarzenia (4V/1A), dobrze izolowanego od reszty uzwojeń, oraz 2 uzwojeń anodowych - nie zmieścisz tego na oryginalnym transformatorze (zobacz schemat http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_az1.html ).
  Zamiast mostka SPS... daj mostek z 4 diod 1N4007, i szeregowy opornik 100Ω/5W między mostkiem a elektrolitem.
 • #3
  scigacz220
  Level 12  
  Właśnie że chcę zachować lampowy klimat... Zrobiłem wskaźnik sygnału na lampie EM84 i EBF89 wg. schematu z elektrody i również prostownik chciałem jakoś zrealizować w stylistyce lampowej. Z całym szacunkiem ale nie chcę go unowocześnić diodami... Może jednak da się jakoś coś wykombinować?
 • #6
  Futrzaczek
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jeżeli na siłę musisz mieć tę lampę prostowniczą (co, jak moi przedmówcy, uważam za bezsens) możesz zastosować oddzielny transformator sieciowy do zasilania jej żarnika.
 • #7
  Rzuuf
  Level 43  
  Futrzaczek wrote:
  ...możesz zastosować oddzielny transformator sieciowy do zasilania jej żarnika...
  i dodatkową drugą "połówką" napięcia anodowego, bo na lampach "mostek" wychodzi koszmarny ...

  A praktycznie: drugi taki sam transformator sieciowy, jaki już jest w Bambino, z odwiniętą częścią uzwojenia żarzenia.
 • #8
  scigacz220
  Level 12  
  Zatem: drugi transformator TG40... i pod AZ1 wtedy co? 230V z jednego trafka na lampę i to samo z drugiego? czy 220V z jednego na lampę AZ1 i z tego drugiego transformatora tylko samo żarzenie? No i jeszcze- czy koniecznie odwijać czy stłumić napięcie jakimś rezystorem, dławikiem?? Czy jednak źle kombinuję:)

  P.S.ja wiem, że ze mnie kominator prawie alpejski ale chcę tak bardzo mieć ładnie palącą się tą AZ1 że ... no muszę, zrozumcie Panowie, urok lamp jest ogromny.
 • #9
  Rzuuf
  Level 43  
  scigacz220 wrote:
  ... urok lamp jest ogromny ...
  - to daj jakiś mały transformator do żarzenia AZ1 (wystarczy TS5), a prostowanie zrób na mostku diodowym.

  Popatrz jeszcze raz na schemat w załączniku do postu #2, w jakim układzie pracuje AZ1.

  I zacznij myśleć, zanim temat wyląduje w koszu ...
 • #10
  scigacz220
  Level 12  
  tylko źe ten ts5 ma 0,3A i 15V na wyjściu...czyli też lipa.
 • #12
  aksakal
  Tube devices specialist
  Szanowne, kolegi! Wasze twierdzenia, że z AZ1 i jednym uzwojeniem niemożliwie otrzymać pełnowartościowy prostownik-błąd!Dla tego należy jeden koniec uzwojenia podłaczyć do jednej z anod lampy, drugi koniec uzwojenia do drugiej anody. Do każdej anody AZ1 podłacza się półprzewodnikowa dioda.Anody półprzewodników. diod podłaczają się na masę.Przy przedstawieniu przemiennego napięcia, każdy z końców uzwojenia kolejno będzie zjednoczony przez diodę z masą, oznacza anody lampy będzie pracowały kolejno, że równoznaczny pracy za klasycznym schematem z dwoma uzwojeniemi.Pozostanie rozstrzygnąć pytanie napięcia lampy 4V. Уважаемые, коллеги!Ваши утверждения,что при помощи AZ1 и одной обмотки трансформатора нельзя получить двухполупериодный выпрямитель являются ошибкой. Для этого необходимо один конец обмотки соединить с одним из анодов лампы,второй конец обмотки с другим анодом лампы. К каждому из анодов лампы подключить полупроводниковый диод,анод диода соединить с массой . При подаче переменного напряжения один из концов обмотки всегда будет соединён с массой.Таким образом аноды лампы поочерёдно будут выпрямлять оба полупериода переменного напряжения ,что и соответствует двухполупериодному выпрямителю. Останется решить вопрос напряжения накала лампы 4V.

  Dodano po 47 [minuty]:

  PS- Taki schemat włączenia AZ1 i diod pozwala otrzymać pełnowartościowy prostowniczy mostek. http://forum.guitarplayer.ru/index.php?topic=169639.0
 • #13
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  Można jeszcze inaczej - połączenie szeregowe mostka i lampy. Mostek Si (w tym przypadku musi być krzemowy a nie selenowy) załatwia całość prostowania i napięcie wchodzi na lampę której diody są połączone równolegle. Jest to jednak tak samo nieeleganckie jak mostek hybrydowy już tu zaprezentowany. Żarzyć w każdym przypadku tą lampę jednak trzeba, a więc i tak dodatkowe trafo musiało by się znaleźć. Najelegantszym rozwiązaniem jest wymiana trafa na takie pod AZ1. Cała reszta to rzeźbienie w... brązie.
 • #14
  aksakal
  Tube devices specialist
  Te udoskonalenia schematy gramofonu, które planuje zrobić autor tematu,jednoznacznie zażądają zamiany sieciowego transformatora, ponieważ transformator takiego prostego gramofonu jak BAMBINO 3 WG nie ma dostatecznego zapasu mocy, co doprowadzi do jego uszkodzenia.
 • #15
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Właściwy lampowy klimat nada wzmacniaczowi z lampą ECL82 (lub ECL86) novalowa lampa prostownicza EZ80, lub heptalowa 6Z31, 6Ц4П, a nie bocznostykowa AZ1. pasująca epokowo w najlepszym razie do serii loktalowej (EBL21, ECH21). W/w novalowe i heptalowe lampy prostownicze mają dobrą izolację katoda-grzejnik, oraz napięcie żarzenia 6,3V, Nie wymagają zatem osobnego uzwojenia żarzenia, i mogą być żarzone wspólnie z lampami wzmacniającymi serii "E". Wymagają natomiast transformatora z podwójnym uzwojeniem anodowym, jako że prostownik półokresowy nie tylko dostarcza napięcia o znacznym poziomie tętnień, ale i cechuje się znaczną rezystancją wewnętrzną (co może zmusić do użycia kondensatorów filtru na dużo wyższe napięcie od znamionowego) przede wszystkim jednak - przyczynia się do przegrzewania transformatora, z uwagi na nasycanie rdzenia składową stałą wyprostowanego prądu w uzwojeniu anodowym. Ta ostatnia wada pozostaje aktualna także w przypadku zasilania anod lampy prostowniczej z dwóch osobnych transformatorów. Wyjątek stanowi popularny transformator TS30/1/676 (stosowany w odbiornikach "Kankan", "Klawesyn" itp.). Dwa takie transformatory doskonale nadają się do użycia z lampą prostowniczą. Trzeba jednak rozłączyć połówki ich uzwojeń anodowych (znajdujące się na osobnych karkasach), wykonać dodatkowe, osobne wyprowadzenia każdej z nich, po czym połączyć je w szereg parami: każdą połówkę jednego transformatora z odpowiednią połówką drugiego. Dopiero takie zespoły uzwojeń należy połączyć raz jeszcze w szereg, uzyskując napięcia 230V-0-230V. Chodzi o to aby każdy z transformatorów był jednakowo obciążony w obu półokresach, tylko pod tym warunkiem uniknie się nasycania rdzenia. Uzwojenia żarzeniowe można wykorzystać osobno, albo też połączyć równolegle (uwaga: należy zwracać szczególną uwagę na poprawne fazowanie, ewentualna pomyłka będzie tu tożsama ze zwarciem; wskazane jest też porównać oba napięcia, aby mieć pewność że połączenie równoległe uzwojeń żarzenia nie poskutkuje pojawieniem się prądów wyrównawczych, co mogłoby mieć miejsce gdy jeden z transformatorów ma zwarcie międzyzwojowe, lub też łączy się podobne transformatory różnych typów, np. TS30-1-676 z TS30-2-676 przy czym ten ostatni z uzwojeniem sieciowym połączonym na 240V). Będzie to poprawne technicznie rozwiązanie, podczas gdy proponowany wyżej prostownik bida-lampowy zawierający duodiodę prostowniczą i dwie diody 1N4007 (już bardziej epokowo pasowałyby diody germanowe DZG7 lub radzieckie Д7Ж względnie krzemowe DK61, DK62 lub radzieckie Д226Б w ładnych metalowych obudowach), należy traktować jako ersatz, rozwiązanie przejściowe póki nie zdobędzie się lub nie wykona odpowiedniego transformatora. Ot coś w rodzaju stylowego kominka ogrzewanego wkładem elektrycznym :oops:
  Inna rzecz że taka bateria dwóch transformatorów TS30-1 będzie dysponowała znacznym nadmiarem mocy; aż się prosi w tym momencie dobudowac drugi kanał uzyskując wzmacniacz stereo, co mogłoby mieć nawet sens gdyby starą, częstokroć niesprawną wkładkę UK-3 lub UK-8, do tego jeszcze niszczącą współczesne płyty stereo zastąpiłoby się nowszą i trwalszą piezoceramiczną wkładką UF-70.
 • #16
  scigacz220
  Level 12  
  Witam, dziękuję za wszystkie opinie, każdą biorę pod uwagę, prawdopodobnie zastosuję podwójny transformator jak posiada właśnie radio Aga i podobne. Lub jak też kolega wyżej napisał- lampę EZ80, gdyż wtedy mogę zastosować transformatory pod 6,3V tak jak pozostałe lampy (ECL86, EM84). Temat uważam za zamknięty, pozdrawiam.