Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Megaworks 550 - Buczenie głośników

12 Sty 2014 23:49 2100 6
 • Poziom 10  
  Witam,

  Szukam podpowiedzi związanej z lekkim, aczkolwiek bardzo denerwującym buczeniem głośników.
  Megaworks 550D, 8 letnie już.
  Głośniki cały czas lekko buczą, niezależnie czy komputer jest włączony czy nie. Przestają buczeć po odpięciu wszystkich kabli audio. Wystarczy, że jeden jest podpięty i buczy (niskotonowo, kilkadziesiąt Hz tak na ucho).

  Gdy podepne telefon, gra wszystko normalnie.
  Identyczny efekt buczenia występuje, gdy kabel sygnałowy dotknie się palcem...

  Może to być związane z brakiem uziemienia w głośnikach, ale wtyczka w nich ma tylko 2 piny więc nie da się tego i tak w prosty sposób zrobić.

  Jakieś pomysły?
 • Poziom 27  
  To co opisujesz, to tzw. przydźwięk sieciowy, ton o wysokości 100Hz przy prostowaniu dwupołówkowym lub 50Hz, przy prostowaniu jednopołówkowym. W Twoim wypadku, jest prawdopodobnie konsekwencja podłączenia komputera do gniazdka bez uziemienia lub złe połączenie masy z ekranem kabla w gnieździe audio komputera
 • Poziom 10  
  Dzięki za odpowiedź!

  Komputer jest podpięty przez UPS do gniazdka z uziemieniem (instalacja jest dość nowa). Jak nie idzie przez UPS, efekt ten sam.
  Dodam, że jak pracuje UPS na baterii to buczenie znika kompletnie.

  Teraz dalej, jak PC idzie bez UPS, efekt ten sam.
  A jak w ogóle odłączę PC z gniazdka zasilania, nic się nie zmienia - dalej buczy.

  Nie może to być coś z elektrolitami? Pare lat juz mają...

  Ewnetualnie się zastanawiałem, czy dałoby się jakoś wyprowadzić uziemienie z głośników - tylko do czego to dopiąć na PCB?
 • Poziom 27  
  Uziemienie głośników nie da Ci kompletnie nic, tam jest już za późno na eliminację zakłóceń. Źródła przydźwięku trzeba szukać dużo wcześniej. Jak sam piszesz, buczenie zanika przy pracy UPS-a na samej baterii, wynikało by z tego, że zakłócenia wprowadza zasilacz. Prawdopodobnie elektrolity "odparowały" pod wpływem ciepła wytworzonego w komputerze i mają mocno zmniejszoną pojemność. To, że komputer pracuje lub nie, nie oznacza, że w zasilaczu nie ma napięcia. Wyłącz komputer wyłącznikiem mechanicznym (sieciowym) a nie przyciskiem, wówczas zobaczysz, czy buczenie zanikło.
 • Poziom 10  
  Dzięki Nemonek.

  Nie sprawdzałem z wyłącznikiem, ale jak pisałem, jak wyciągnę wtyczkę komputera z gniazdka, dalej buczy, a to krok dalej w separacji PC od sieci...

  Jak będę z powrotem w domu, podobne głośniki do łapią, wtedy będę wiedzieć od reki czy to głośniki czy PC.
  Jak nie będzie to po kolei wyciągnę wszystkie elementy w PC na zasadzie eliminacji - może to coś da...
 • Poziom 10  
  Mały update: zrobiłem taki test - odpiąłem i monitory z gniazdka oraz PC. Buczenie ucichło. A teraz ciekawe, jak do gniazdka "podpiąłem" z PC tylko uziemienie bez + i -, znowu zaczłęo.
 • Poziom 32  
  Polecam autorowi i "specjaliście" obejrzeć ten filmik:

  Link