Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa do ustawiania zapłonu Yato - z... regulacją?

xntxnt 24 Cze 2015 23:47 9099 40
    Cebix
    Poziom 11  
    Pawel wawa napisał:
    Cebix napisał:
    Na kole pasowym stroboskop pokazuje 10 stopni przed GMP
    I tyle masz.

To skąd przy "niższym" ustawieniu pokrętła (nie ruszając aparatem zapłonowym) jestem w stanie odczytać 18 stopni przed GMP, skoro świeca odpaliła dopiero 8 stopni w przyszłości? Jak to jest technicznie wykonalne? Czy układ w lampie na podstawie przeszłych impulsów przewiduje czas nastąpienia zapłonu danej świecy i faktycznie mruga stroboskopem przed oczekiwanym impulsem ze świecy? Czy tak jak sugerują inni użytkownicy układ tylko "opóźnia" odpalenie stroboskopu i w tym przypadku faktycznie mam 18 stopni przed GMP (lub jeszcze więcej)?
    Pawel wawa
    VIP Zasłużony dla elektroda
    balonika3 napisał:
    Nie da się.
    Pewnie, że się nie da. Załóżmy dla potrzeb zrozumienia, że błysk jest co 360 stopni. lampa ustawiona na zero, wskazuje zero stopni w chwili błysku. Ustawiona na 10 stopni wskazuje znak 10 stopni przed GMP. Natomiast jeśli ustawisz lampę na minusie, wskazuje znak np 350stopni. Co dla Ciebie znaczy 10 stopni PO GMP. Natomiast nie ma tu nigdzie błysku PRZED impulsem.
    Prościej się wyjaśnić nie da.
    Cebix
    Poziom 11  
    Jeśli dobrze rozumuję:

Sugerujesz, że układ pokrętła jest tak dokładny i zaprojektowany w sposób, że płynnie w momencie przekręcenia poniżej "0" skala zmienia się w ujemną i teraz układ czeka np. 355 stopni po dostaniu impulsu od świecy na odpalenie stroboskopu, kiedy milimetr dalej czeka powiedzmy 1 stopień, a dalej 2 centymetry czeka na przykład 10 stopni?
    Pawel wawa
    O, dokładnie tak to jest! Nareszcie zrozumiałeś. I wcale to nie jest skomplikowane ;)
    Cebix
    Poziom 11  
    Nie brałem w ogóle pod uwagę, że chińska lampka za 100 zł tak działa. Byłem przekonany, że bardziej prawdopodobne jest, że pokrętło jest krzywo założone lub skala krzywo naniesiona. Tym bardziej, że dzieje się to naprawdę płynnie.

Czyli mówisz, że śmiało tej skali można zaufać?
    Pawel wawa
    Tak, możesz.
    xntxnt
    Poziom 14  
    Od siebie dodam, że kupiłem dokładnie taką samą lampę i również zdziwiło mnie, że pokrętło schodzi poniżej zera.
    Nie porównywałem jej z lampą bez regulacji. Zakładam, że fabrycznie jest dobrze wyskalowana.
    patgc96
    Poziom 5  
    Sorry , że odkopuje temat tak późno lecz też mam wątpliwości co do tej lampy. Też zamierzam ją kupić, tylko wyczytałem w instrukcji ,że regulacja jest od 0 - 60 stopni i nic nie ma o ujemnym kącie... I nie wiem czy wasza teoria tych 350 stopniach na tej lampie może być słuszna. Chyba tylko sprawdzenie z drugą inną lampą mogło by pokazać różnicę.

Pozdrawiam.
    mihnik111
    Poziom 1  
    Mam pytanie czy sprawdziłeś swoją lampę z drugą bo też noszę się z zamiarem zakupu a mam pewne wątpliwości.
    tzok
    Moderator Samochody
    Sam jestem ciekaw, ale na logikę rzecz biorąc, żeby regulować kąt, a nie bezwzględne opóźnienie, lampa musi "znać" okres jednego obrotu wału. Zatem przesunięcie błysku lampy jest o 720° + kąt na skali. Podejrzewam, że lampa przy pierwszym (a może nawet dwóch) impulsie ze świecy w ogólne nie błyśnie.
    eve-nemen
    Poziom 7  
    Możliwe, że to mądra lampa.
    Ale możliwe też, ze Chińczyk pomysł miał dobry, ale wykonanie wariantu za 100 zł było do doopy. Podobnie, jak w ich kluczu dynamometrycznym za ok. 100 złotych - śruba do kalibracji była. A raczej łebek od śruby, bo przypadkiem zapomniało im się tę śrubę nagwintować.
    Sprawa jest prosta - do klucza trzeba założyć dobrą śrubę, a lampę sprawdzić z czymś pewnym z czasów komuny - i po swojemu przeskalować.