Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RFID - pytania i możliwości

13 Sty 2014 13:20 1563 6
  • Poziom 16  
    Drodzy koledzy,

Poszukuję informacji od osób które miały/mają sporto styczności z układami RFID. Projektowały bądź wykorzystywały różne układy. Pracuje nad pewnym rozwiązaniem, ale poszukuję pewnych informacji, które mnie nakierują.

Może do rzeczy, szukam układu który pozwoli odczytać 8-10 tagów w czasie 0,5 do 1s. Ale oprócz odczytu taga potrzebuję też rozpoznać jego pozycję... (albo kolejnośc ułożenia tych tagów) i tu zaczyna się zabawa. Rozważam opcje wielu czytników, bądź wiele przełączalnych anten. Niestety nie mogę zdradzić docelowego zastosowania, więc proszę nie pytać :)

Pytanie, jak standardy zapewniają najszybszą wymiane danych - w sensie od wyrkycia karty(taga) do pełnego odczytu? Standartd unique (125kHz) to około 400ms na odczyt karty - stad max jaki da sie wycisnac np. z EM4095 to 2 razy na sekunde.
    Szukam układu który odczyta mi tag np. NFC powiedzmy w 0,1 s.

Będę wdzięczny za pomoc.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 30  
    Co to znaczy "rozpoznać jego pozycję" ?
    Z jaką dokładnością ? Z jakiej odległości ?
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    regrom napisał:

(...)
    Może do rzeczy, szukam układu który pozwoli odczytać 8-10 tagów w czasie 0,5 do 1s. Ale oprócz odczytu taga potrzebuję też rozpoznać jego pozycję... (albo kolejnośc ułożenia tych tagów)
    (...)

Moim skromnym zdaniem nie jest to kwestia układu jako takiego (standard np. EM4001 jest w sumie zawsze ten sam) ale szczegółów dopracowania konstrukcji.

Z doświadczenia wiem, że tagi pasywne RFID (przynajmniej w standardzie 125 kHz, bo z takimi miałem styczność) dość alergicznie reagują na bliskość innych tagów (brak odczytu, błędy) - co stawia pod znakiem zapytania odczyt serii z taką prędkością jak w założeniach i praktycznie wyklucza skanowanie grupy tagów.
    Nie sądzę, aby standardową anteną w postaci cewki-pętli dało się odczytywać z taką prędkością - konieczna byłaby konstrukcja o wąskiej wiązce - czyli np. antena na pręcie ferrytowym (to tylko pomysł), przed którą precyzyjnie przemieszcza się otagowany pojemnik czy towar.

Przykro mi bardzo, ale przy enigmatycznym opisie warunków pracy nie sposób dać odpowiedzi innej niż dość ogólnikowa.

A może kody kreskowe spisałyby się lepiej ?
  • Poziom 16  
    Dzięki za zainteresowanie.

Drodzy koledzy;
    :arrow: Pawel2420
    Tagi fizycznie docelowo będą się znajdować w odegłości około 5-10 cm od siebie (naklejki bądź coś innego). Rozpoznanie pozycji pozwoliło by na określenie w jakiej kolejności są ułożone są tagi. To ułożenie będzie pewną kombinacją, którą chce sprawdzać w te 0,5 do 1s.
    Czy znacie tagi, czytniki, systemy które poza identyfikatorem zwracają np. moc sygnału?
    Wiem że przmysłowe systemy potrafią odczytać kilkadziesiąt tagów naraz.. (paleta przejeżdzająca przez bramę z anten) ale nie o takie coś się rozchodzi.

:arrow: al777
    Tego się obawiałem, lecz te problemy da się pewnie ograniczyć,np. mocą nadajnika, bądź konstrukcją anteny, tak aby odczytywać najbliższy tag, i w danym kierunku? Wtedy zachowująć pewną mininalną odległość pomiędzy tagami unikniemy kolizji.

Kody kreskowe rozważałem ale zostały odrzucone, ze względu na możliwe ich uszkodzenie. Tagi rfid można "zalać" w tworzywie.
  • Poziom 30  
    regrom napisał:
    Czy znacie tagi, czytniki, systemy które poza identyfikatorem zwracają np. moc sygnału?

Właśnie o tym myślałem. Taką funkcjonalność pozwalają uzyskać tagi aktywne. Akurat takimi się teraz zajmuję. Wysyłają swój identyfikator np. co 60mS. Mają wbudowany akcelerometr więc jak się ich nie rusza to w celu oszczędzenia baterii mogą zmniejszyć częstotliwość rozgłaszania do 1 sek. Przy pomocy 3 odbiorników teoretycznie można określić ich położenie. Taki aktywny tag ma średnicę 32mm i grubość 9.5mm. Jest więc większy niż pasywny.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Tak czysto teoretycznie podrzucę jeszcze pomysł wart zastanowienia - czytnik jest pojedynczy, ale współpracuje z grupą przełączanych elektronicznie anten (taka "szachownica").
    Drogą eksperymentów należałoby dobrać właściwości każdej anteny, tak żeby miała dostatecznie selektywną wiązkę - ale tu już powinien wypowiedzieć się jakiś specjalista od anten - ja nim na pewno nie jestem (założyłem jedynie, że jest to wykonalne - co wcale nie musi być prawdą).

Potencjalne problemy tego rozwiązania - typowy układ czytnika RFID w standardzie 125 kHz (np. EM4095) wykorzystuje antenę jako fragment oscylatora - jej przełączanie wymagać będzie :
    1. precyzji (powtarzalności) parametrów anteny
    2. czasu na ustabilizowanie oscylacji zanim wykonamy odczyt
  • Poziom 16  
    Dzięki za pomysł,
    przełączanie anten jest jedną z opcji, ze względu na niską cene samej anteny, ale powoduje problem zbudowania układu kluczującego anteny, niewielka zmiana parametrów anteny nie wpływa mocno na pracę demodulatora, - zmiena się nieznacznie nośna.
    Jednak skłaniam się przy rozwiązaniu gdzie zastosuję wiele czytników, będę je odpytywał o dane z karty, powinno się wyrobić.