Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega16] - Oscylator i podstawowe działanie

Jakusa 13 Sty 2014 14:02 999 4
 • #1 13 Sty 2014 14:02
  Jakusa
  Poziom 2  

  Cześć, chciałem się dowiedzieć czy dobrze rozumiem, że zaznaczony na zdjęciu element to oscylator? Z definicji jego zadaniem jest wytwarzanie drgań elektrycznych, ale jaką funkcję spełnia to w mikrokontrolerze.
  [Atmega16] - Oscylator i podstawowe działanie

  Ciekawi mnie też, co robi mikrokontroler kiedy już go uruchomimy. Mamy zasilanie i podłączenie do komputera, ale nie wgraliśmy jeszcze żadnego programu, co wtedy się z nim dzieje?

  0 4
 • Pomocny post
  #2 13 Sty 2014 14:15
  Bartusjusz
  Poziom 24  

  Raczej rezonator, drgania występują w równych odstępach czasu, służy jako taktowanie, co takt wykonywane są jakieś obliczenia, a także można dzięki niemu określić upływ czasu.

  Atmega ma też wbudowany oscylator, działa, ale jest mniej dokładny.

  0
 • Pomocny post
  #3 13 Sty 2014 14:16
  lodrex
  Poziom 9  

  Tak, to jest oscylator (na kwarcu piezoelektrycznym, są inne oscylatory, wygogluj sobie "oscylator mostek wiena" np).

  Jest on podstawą czasu dla procesora. Informuje procesor że skończył mu się czas na wykonywanie instrukcji, czas przejść do następnej. Jeśli uC pracuje, a ty na żywca wyjmiesz oscylator - zamrozisz procesor. Będzie czekać w nieskończoność.

  Cóż za filozoficzne pytanie. Zależy od fabryki, czy mu coś wgrała czy nie. Mogę się mylić ale jeśli procesor dojdzie do końca instrukcji - zawiesza się albo resetuje(skacze do pierwszego rozkazu). Więc być może jest w ciągłym resecie.

  0
 • #4 13 Sty 2014 15:44
  Jakusa
  Poziom 2  

  A czego będę potrzebował oprócz zasilania do włączenia mikrokontrolera, jeżeli nie będzie połączenia z komputerem?

  0
 • Pomocny post
  #5 13 Sty 2014 16:17
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Mikrokontroler jest skomplikowanym synchronicznym układem sekwencyjnym, którego wewnętrzne moduły muszą być "popędzane" i synchronizowane przez sygnał taktujący: http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_sekwencyjny

  Sygnał taktujący może być uzyskany z wewnętrznego źródła jakie z reguły w mikrokontrolerze występuje czyli generatora RC, ale może być także z zewnętrznego kwarcu.

  Zanim zaczniesz zadawać kolejne pytania poświęć trochę czasu na lekturę: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html

  0
  Szukaj w 5mln produktów