Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Symbol PCK-91xx - czy da się do tego znaleźć oprogramowanie do konfiguracji?

_jta_ 13 Jan 2014 17:38 2205 23
 • #1
  _jta_
  Electronics specialist
  PCK-91xx to jest sprawdzarka cen - podobna do tych, które wiszą na ścianach w wielu supermarketach, można do tego podejść, zeskanować kod towaru, a to pokazuje cenę; ta akurat została wyprodukowane przez firmę Symbol. Do tej sprawdzarki było oprogramowanie, używane do jej konfigurowania - w szczególności do wpisania do niej obrazków i fontów. W tym był program, nazywany w dokumentacji "Resource Manager", który z obrazków, fontów i innych danych tworzył plik, przeznaczony do załadowania do tego urządzenia; do tego programu był opis, w postaci pliku na dyskietce z oprogramowaniem. Potrzebuję zawartość tej dyskietki, albo dokładny opis struktury tego pliku (jak będę dokładnie wiedział, co w nim ma być, to mogę sobie sam napisać). Może ktoś ma takie oprogramowanie, albo wie, gdzie znaleźć? Ewentualnie, ma namiary na dokumentację struktury tego pliku? Firma, która to zrobiła, chyba już nie istnieje; pytałem również kilka firm oferujących taki sprzęt, bez powodzenia.
 • #3
  _jta_
  Electronics specialist
  Chyba do informacji, że produkty firmy Symbol przejęła Motorola, dotarłem już jakiś czas temu, ale nie udało mi się znaleźć żadnej informacji o wsparciu Motoroli dla tego produktu - tak jakby o nim zapomnieli. Napisałem teraz do sklepu, który ma w swojej ofercie oprogramowanie SWE-63665-01 - zobaczymy, może odpowiedzą.

  Znalazłem jeszcze ofertę czegoś podobnego (SWE-63662-01) z ceną http://www.zebra-equipment.com/catalog/symbol...ware-mk1000;-pck91xx-storewave-4690-16539.php - to chyba 690$, sporo. Orientujesz się, co to jest, czy tylko znalazłeś używając wyszukiwarki?
 • #4
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Nie wiem co to dokładnie jest - wpisałem w wyszukiwarkę oznaczenie czytnika i wyskoczyły mi wyniki z part numberem oprogramowania - SWE-63665-01.
  Ale $640 to drogo - widziałem chyba za niecałe $300.

  Nie miałem do czynienia z konkretnie takimi czytnikami, ale te które "ćwiczyłem" (firmy Metrologic) były programowalne za pomocą kodów kreskowych. Ja do Metrologic-a miałem program na PC gdzie ustawiałem sobie co chcę, on (w sensie program) mi generował kod kreskowy, który następnie drukowałem i skanowałem czytnikiem.
  Przypuszczam że podobnie może być w tym przypadku, tylko że kody trzeba czymś wygenerować - być może właśnie z tego oprogramowania które można kupić za te dolary.
 • #5
  Tommy82
  Level 41  
  _jta_

  A koniecznie chcesz uruchomić to urządzenie czy chodzi Ci o funkcjonalność.
  Bo jak wariant b to można to zrobić na milion sposobów. Na przykład ręczny czytnik kodów honywella taki jak jest przy kasach w sklepach działa tak że udaje klawiaturę USB i wysyła kod cyfrowy i enter.
  Za tez biblioteki do urządzeń mobilnych. Zresztą dekodowania barcodów na kamerce podpiętej do PC to tez pestka tez jest pełno bibliotek.
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  To jest nie tylko czytnik, ale i wyświetlacz, obudowa, interfejs do łączności - całość wisi na ścianie, podtyka się pod to towar z kodem kreskowym, a na wyświetlaczu pojawia się nazwa towaru i cena. I niestety w nazwie nie ma "ogonków" - po to, żeby je mieć, trzeba do tego przesłać fonty z polskimi znakami (bo tam są fonty, w których są inne znaki). Poza tym czytnik jest wielokierunkowy, nie trzeba pilnować, żeby kod był w odpowiednim kierunku - towary mają podtykać klienci i trudno od nich wymagać, żeby pilnowali kierunku kodu. Samo czytanie działa niezależnie od załadowania fontów, one są potrzebne tylko do wyświetlania. Więc jakby nie dało się wpisać do tego fontów, to chyba by wypadało zbudować własny interfejs do wyświetlacza (albo i wymienić wyświetlacz, jakby do tego, co jest, nie dało się znaleźć opisu).

  To jest programowalne przy użyciu kodów kreskowych (można w ten sposób skonfigurować ustawienia do łączności), ale nie wszystko można w ten sposób wpisać - wyobrażasz sobie ładowanie fontu przez przesyłanie pikseli każdej litery jako kodu kreskowego? No, może na kilkudziesięciu stronach wydruku dałoby się zmieścić jeden font... To oprogramowanie nie ma generować kodów kreskowych, tylko plik (nazywają go "Resource File"), który można "załadować" do tego urządzenia, i to ma definiować fonty, obrazki i standardowe komunikaty. Na razie na mojego maila dostałem chyba automatyczną odpowiedź - że w ciągu 1 dnia roboczego skontaktują się ze mną. Jakaś alternatywa, to wyciągnąć z tego urządzenia pamięć, odczytać ją i "rozgryźć" strukturę zawartych w niej danych - kiedyś tak robiłem z drukarką i to było sporo roboty.
 • #7
  Tommy82
  Level 41  
  Ten resource file pewnie musi się dać jakoś zładować może tam jest jakiś interface komunikacyjny/serwisowy nie wyprowadzony na zewnątrz. Jakiś JTAG albo serial.
  No bo co będziesz miał plik i co programowanie pamięci w zewnętrznym programatorze?
  A jak jest interface i da sie wgrać to pewnie da sie zbackupować.
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  PCK-91xx mają polecenie do załadowania "Resource File" (z komputera do urządzenia), ale nie do "zładowania" (z urządzenia do komputera) - a jak się dostać do tego, co to urządzenie ma w swojej pamięci, trzeba by dopiero dojść, i to zapewne bez dokumentacji serwisowej, bo skąd taką wziąć? Na ile udało mi się zorientować, zarówno zawartość "Resource File", jak i firmware są zapisywane w pamięci Flash - ale nie wiem, gdzie ona fizycznie siedzi, jakiego jest typu, jaki ma interfejs...
 • #10
  _jta_
  Electronics specialist
  Oczywiście. To z niego wiem, że jest/było coś takiego, jak Resource File i Resource Manager. Niestety nie ma tam informacji, której potrzebuję: jaka jest struktura Resource File, albo skąd wziąć Resource Manager-a, który utworzy Resource File - piszą, że Resource Manager miał być na dyskietce, a ja tej dyskietki nie mam - gdybym ją miał, pewnie nie miałbym powodu, by pytać.
 • #11
  pimpuk
  Level 22  
  A czy w takim razie kolega korzystał z tego oprogramowania?
  Link

  Bo jeśli tak to nie wiem co jeszcze można zrobić.
  Może za parę godzin, jak wrócę do cywilizacji.
 • #13
  Tommy82
  Level 41  
  _jta_
  Masz to pod ręka? To zacznij od dobicia się do tego telnetem
 • #14
  _jta_
  Electronics specialist
  Nie telnet-em, tylko wget-em (albo i ftp-em) - to są pliki do ściągnięcia, zresztą warto ściągnąć tylko pck-9100.zip, bo w nim jest cała reszta. Informacja z SETUP.INI
  Code:
  [Startup]
  
  AppName=PCK9100 Resource Manager
  czyli wygląda na to, że to jest to, o co chodzi, jeszcze tylko będę chyba musiał poszukać Windows 3.11, albo jakiegoś emulatora... Dzięki, pimpuk.
 • #15
  Tommy82
  Level 41  
  Jak się dobijesz telnetem albo RSem to zobaczysz co tam siedzi
 • #17
  Tommy82
  Level 41  
  Do tego czegoś. Od tego się zaczyna.
 • #19
  saskia
  Level 39  
  Raczej trzeba zmienic wersje programu.

  Podobnie jak w windowsach, czy office, jesli nie masz zaladowanej odpowiedniej wersji jezykowej , to z opcji managera niewiele da sie zrobic.
 • #20
  _jta_
  Electronics specialist
  Jakiego programu wersję twoim zdaniem trzeba zmienić? Resource Manager-a nie da rady - firma mi odpisała, że już tego nie ma. Ale na razie mam co sprawdzać... przez najbliższe tygodnie. Na szczęście ten Resource Manager z linku od pimpuk-a działa pod Windows XP - dziś to sprawdziłem - nie muszę szukać Windows 3.11.
 • #21
  _jta_
  Electronics specialist
  Wygląda na to, że oprogramowanie, które wskazał pimpuk w #11, jest rzeczywiście do tego, próbowałem je instalować pod 'wine' (to jest narzędzie, które pozwala wykonywać pod Linux-em programy zrobione do Windows) i pod Windows XP - wygląda na to, że działa, można stworzyć Resource File.

  Niestety, nie do końca - nie udało mi się załadować "Resource File" do PCK-91xx - próbowałem tylko pod Windows XP, program pokazuje numer linii pliku, który aktualnie wysyła, z pliku DEMO wysyła 4 linie, ze zrobionego przeze mnie 8 linii, potem zatrzymuje się i po kilku sekundach pokazuje komunikat o błędzie.

  Samo ładowanie jest dość skomplikowane: wybieram plik, potem wybieram port COM1, potwierdzam, następnie przełączam kabel z portu Host na port Aux (ładowanie ma być przez port Aux), skanuję kod Resource File Download, potwierdzam ładowanie pliku - jeśli robię to w innej kolejności, albo nie przełączam kabla, to błąd występuje wcześniej.

  Czy ktoś ma sugestię, co z tym można zrobić, żeby ten plik załadować? Nie znalazłem niestety programu, który by pokazał (a jeszcze lepiej zapisał) komunikację Resource Manager-a z PCK-91xx - więc nie wiem, co się tam dzieje, co jest przesyłane do PCK-91xx i co wysyła PCK-91xx w odpowiedzi. A dokumentacja jest dość niejasna.
 • #22
  pimpuk
  Level 22  
  No niestety, ja już w niczym nie pomogę, ponieważ od niedawna jestem "szczęśliwym" posiadaczem Win8.1, i nic mi się nie uruchamia, nawet w trybie zgodności. Jedynie Code Vision i Atmel Studio się ostały.,
 • #23
  _jta_
  Electronics specialist
  A czy wcześniej, jak miałeś wersję Windows, pod którą Resource Manager działał, ładowałeś Resource File do PCK-91xx? Jeśli tak, to jak to robiłeś, co trzeba było zrobić, żeby to zadziałało? Aha, jaką masz wersję firmware na PCK-91xx?
 • #24
  _jta_
  Electronics specialist
  Doszedłem w końcu, jak się wysyła Resource File do PCK-91xx - udało mi się to zrobić. Przy okazji ustaliłem, że można używać większości polskich znaków (bez 'Ś' i 'Ź'), w kodowaniu Windows (CP1250).

  Połączenie: port RS-232 komputera z portem AUX PCK-91xx (to zależy od wersji firmware'u, dla najstarszej używa się portu HOST i być może innych ustawień). Port RS-232 trzeba ustawić na 9600,o,7,2 (choć porty w PCK-91xx domyślnie są ustawione na 9600,e,7,2 - inna parzystość - dlatego próby wysyłania się nie powiodły), zeskanować kod "Download Resource File" i wysyłać kolejne linie tego pliku w następujący sposób:
  * wysłać: <STX> <Esc> '[' 'q' <zawartość linii> <ETX> <LRC>
  * odebrać odpowiedź <ACK> - jeśli jest <NAK>, albo nie ma jej przez 2 sekundy, powtórzyć wysyłanie tej linii od początku;
  * wysłać <EOT>, następnie wysłać <ENQ> - na to powinna być odpowiedź <STX> <tekst> <ETX> <LRC>,
  * jeśli <LRC> jest poprawna, to wysłać <ACK>, na które dostanie się <EOT>,
  * jeśli <LRC> jest błędna - wysłać <NAK>, po którym pakiet zostanie wysłany ponownie;
  * jeśli <tekst> jest "OK", należy odczekać 50ms i wysłać następną linię;
  * jeśli inny, zakończyć wysyłanie i pokazać <tekst> - jeśli nie było błędu, będzie to "DONE".
  Jeśli wystąpił błąd, albo wysyłanie zostało przerwane z innego powodu, należy powtórnie zeskanować kod "Download Resource File", żeby wrócić do normalnego trybu działania PCK-91xx.
  <zawartość linii> - linie Resource File zaczynają się od dwukropka, po którym są znaki hex, po nich <CR> i <LF> - wysyła się wszystko oprócz <CR> i <LF>.
  Wygląda na to, że komunikat 1003 jest używany jako nazwa Resource File - można ją odczytać wysyłając pakiet z danymi <Esc> "[V", ale należy w nim używać tylko znaków ASCII z zakresu 0x20-0x7E.

  Resource Manager nieprawidłowo próbuje ładować Resource File do PCK-91xx - nie wysyła <ENQ>, a potem PCK-91xx po otrzymaniu <LRC> o wartości <ENQ> odpowiada pakietem z "OK", którego Resource Manager nie rozumie i przerywa ładowanie.