Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo W530 - Słaba wydajność i problem z wentylatorem

Magnum 44 14 Sty 2014 09:21 984 2
  • #1 14 Sty 2014 09:21
    Magnum 44
    Poziom 15  

Witam!

Mam problem z moim W530. Nagle spadła mu strasznie wydajność grafiki (Win 8.1 x64, Quadro K2000M, i7) wraz z pojawieniem się dziwnego "terkotania" wentylatora. Po wnikliwej analizie, zauważyłem, że karta graficzna chodzi o 340 MHz (!) za wolno na rdzeniu. Dodatkowo znacie jakiś program, którym można spokojnie sobie podbić prędkość wentylatora?

Tutaj screen:

Lenovo W530 - Słaba wydajność i problem z wentylatorem

Udało mi się ten dźwięk nagrać. Nagrania w załączniku.

Pozdrawiam,
    Magnum 44

0 2
  • #2 14 Sty 2014 10:00
    gremio86
    Poziom 13  

Przestawianie samemu prędkości wentylatora nie jest wskazane. Urządzenie samo powinno sterować obrotami.
    Jeśli już bardzo chcesz pokombinować, to jest taki program i nazywa się Speed Fan.
    Wiesz... z nagrania, to mało można wywnioskować. Spróbuj wyczyścić wentylator i żeberka radiatora. Przy okazji nałóż też nową pastę na procesor, bo to też może być tak, że wentylator zwiększa obroty, ponieważ procesor ma większą temperaturę.
    Może być też tak, że łożysko wiatraczka uległo zmęczeniu materiału i dlatego po prostu chodzi już głośniej.

0
  • #3 14 Sty 2014 10:12
    Magnum 44
    Poziom 15  

Dziwne jest to, że po wywindowaniu prędkości wentylatora na full, sytuacja nie zmienia się. Temperatura nie przekracza 60 stopni, więc jest ok, a obniżenie taktowania powinno następować dopiero po przekroczeniu 80 stopni (tak przynajmniej twierdzi specyfikacja). Da się jakoś wymusić 745 MHz na rdzeniu?

0