Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Edifier s730 - Buczenie i inne dziwne dźwięki z subwoofera

KrizPS 14 Jan 2014 10:25 2598 4
    KrizPS
    Level 9  
    Witam

Okazało się za za szybko pochwaliłem s730. Od jakiegoś czasu borykam się z problemem buczenia suba. Zwykle po jakimś czasie znikał (przełączałem wejścia, włączałem i wyłączałem, odpinałem kable) ale teraz buczy cały czas. Jak się okazało jest to problem powszechny. Korzystając z innych tematów tego typu doszedłem do pewnych wniosków :

- niezależnie od podłączenia głośników do prądu buczą tak samo (na listwie, na gniazdku, same lub z innymi urządzeniami)
    -buczenie dobiega nie z membrany ale z tyłu suba więc pewnie ze wzmacniacza
    -buczy nawet bez podłączonych głośników i źródeł dźwięku
    -czasem przez pierwsze kilka sekund od włączenia nie buczą (słychać buczenie przez ułamek sekundy sub się włącza a potem przez kilka sekund buczenie robi się coraz głośniejsze)
    -gdy zestaw był nowy dokładnie go osłuchałem i buczenia nie było jedynie cichutki szum z satelit i membrany suba
    -gdy głośniki są w standby mode sub wydaje ciche ale słyszalne wysokoczęstotliwościowe piszczenie (dłuższe i krótsze pulsujące piski)

To wszystkie objawy jakie udało mi się zaobserwować. Ma ktoś pojęcie co jest tego przyczyną i jak to naprawić ?
    sebek555cool
    Level 16  
    Spróbuj odlutować głośnik w subwooferze, żeby mieć 100% pewność, że to nie on "buczy".

Mniej więcej jakiej częstotliwości są te dźwięki ("buczenie") ?
    KrizPS
    Level 9  
    Póki co zestaw jest na gwarancji ale mam absolutną pewność że buczenie nie dobiega z membrany. Sub zaczyna buczeć gdy tylko pójdzie prąd na wzmacniacz a po chwili wchodzi cichy szum z membrany (szumy własne ampa).

Rozmawiałem z przedstawicielem polskiego importera i dystrybutora tego zestawu. Według niego tak długo jak buczenie nie przeszkadza w odbiorze muzyki (a nie przeszkadza bo wkurza tylko w absolutnej ciszy) to całkowicie normalne. Mimo wszystko wydaje mi się że sprawny transformator nie musi buczeć choć mój poprzedni sub buczał dużo głośniej. Z resztą powiedział że jak mam jakieś zastrzeżenia to wysyła do mnie kuriera i przyjrzą się głośnikom. Póki co wstrzymam się jeszcze z gwarancją.

Ps. Buczenie jest raczej na niskich częstotliwościach.
    sebek555cool
    Level 16  
    KrizPS wrote:
    Póki co zestaw jest na gwarancji

To po co sobie życie utrudniać? :) Na gwarancji za naprawy nie płacisz, za kuriera również... Ale jeśli to nie przeszkadza podczas słuchania muzyki, to podejrzewam, że gwarancja tego nie uzna - każdy ma jakieś sposoby na wymiganie się :) Kiedyś do autka zamontowałem jakieś tańsze światła LEDowe ( około 100zł kosztowały ), w sklepie przy zakupie dostałem informację: gwarancja nie obejmuje "zaparowania" światełek. Jedno mycie samochodu i światła zaparowane... Długo nie trzeba było czekać, żeby któryś z LEDów się przepalił ;) Oddałem światła w sklepie na gwarancje i otrzymałem spowrotem z mniej więcej taką informacją: światła zostały uszkodzone w skutek niewłaściwego użytkowania, które spowodowało zaparowanie świateł, a to doprowadziło do przepalenia LEDów. - coś takiego, aż się ucieszyłem :) :)

A nie buczy czasem sam transformator? Jeśli jest przykręcony do obudowy to automatycznie buczy głośniej... Panelu wzmacniacza odkręcić nie możesz (gwarancja), ale przez głośnik można się dostać do wnętrza i zobaczyć czy pod transformatorem jest jakaś podkładka.
    Tomasz_491
    Level 8  
    witam
    mam również problem z tymi edifierami. Zaczęły buczeć a teraz nie grają już wogóle. Uszkodzona jest jakaś cześć w wyjściu mocy czy coś takiego, jednak edifier nie daje schematów ani nie ma częśći zamiennych do nich, Czy ktoś z Polski potrafi przywrócic je do zycia? pisałem do edifiera mówia, że takich już nie naprawiaja. Glosniki grały bardzo mało pod telewizorem.
    Proszę o pomoc