Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP350E5C-A05PL - Laptop sam się wyłącza, niskie taktowanie procesora

peker1910 14 Sty 2014 14:24 5871 15
  • #1 14 Sty 2014 14:24
    peker1910
    Poziom 6  

Witam, jestem posiadaczem laptopa Samsung NP350E5C-A05PL. Był w nim procesor Intel Pentium B980, który wymieniłem na Intel i5 2520M ze względu na wysokie zużycie procesora oraz bardzo duże temperatury przy mało wymagających grach czy programach. Po zamontowaniu nowego CPU zaktualizowałem biosa z wersji P04ABE do wersji P09ABE bo myślałem że to rozwiąże mój problem, niestety nic to nie dało.
    Komputer sam po jakimś czasie się wyłącza (czasem po 5 min. czasem po 15) bez względu na to co na nim robie - czy gram czy nic nie robie i tak się wyłącza. Temperatury nie przekraczają 55 stopni w stresie nawet przy zużyciu procesora 100% przez program OCCT temperatura procesora wynosiła 54 stopnie.
    Drugim problemem który zauważyłem jest niskie taktowanie ~800Mhz kiedy powinno być 2500Mhz. Obciążając procesor do 100% taktowanie nadal się nie zmienia, cały czas jest ok. 800.

Laptop działa bez baterii która się zepsuła jakiś czas temu, system Windows 8.
    Jak rozwiązać moje problemy? Czego to może być wina? Czy może to być uszkodzony procesor?

Daję screena z CPU-Z

0 15
  • #2 14 Sty 2014 22:23
    jowyma
    Poziom 22  

Podobne objawy kiedyś u nas generował Dell po przelutowaniu gniazda USB (też mu przy okazji wymieniliśmy procesor). Na początku działał nawet dłużej niż godzinę po tej naprawie, a kilka dni potem już kilka minut i się wyłączał.
    Okazało się, że winne było niedociśnięte chłodzenie karty graficznej. Po rozkręceniu, wyczyszczeniu i przesmarowaniu chłodzenia grafiki laptop działa jak złoto.

1
  • #3 14 Sty 2014 22:39
    peker1910
    Poziom 6  

Niestety tutaj grafikę mam zintegrowaną z procesorem :/

0
  • #4 14 Sty 2014 23:21
    tomiok
    Poziom 33  

Próbował kolega zacząć od Program Support Center - i zrobić diagnostykę ?
    Warto użyć też SW Update na początek.
    Możliwe że nie będzie współpracował poprawnie z tą płytą, może kiedyś będzie odpowiednia aktualizacja BIOSu.

0
  • #5 14 Sty 2014 23:33
    jowyma
    Poziom 22  

A jaki procesor widać w Biosie? Czy Bios jest ustawiony na ustawienia domyślne?
    Przy starcie Biosa przed załadowaniem Windows po zmianie procesora nie pojawiał się jakiś dodatkowy komunikat?
    Czy wyłączenie i włączenie w Biosie technologii SpeedStep nie pomogło (pewnie nie, ale co szkodzi spróbować).
    Co do baterii, to zepsuła się w sensie, że nie trzyma już napięcia, czy też uległa awarii? Zasilacz jak rozumiem jest oryginalny i nie jest uszkodzony? Brak ładowania baterii to częsta reakcja płyty głównej na zepsuty zasilacz. I wtedy też laptop pracuje wolniej, bo płyta główna w ten sposób chce uchronić podzespoły od uszkodzenia w wyniku niewłaściwego lub wadliwego zasilacza.

0
  • #6 14 Sty 2014 23:47
    tomiok
    Poziom 33  

Tutaj ma kolega różnice w procesorach ... http://ark.intel.com/pl/compare/52229,69669
    Ponadto pytanie co płyta obsługuje, czy HT jest włączony w BIOS ?
    Może zakładkę z płytą główną itp.

Możliwe że masz kłopoty bo :
    Intel® Core™ i5-2520M Compatible Chipsets :

Mobile Intel® HM65 Express Chipset
    Mobile Intel® HM67 Express Chipset
    Mobile Intel® QM67 Express Chipset
    Mobile Intel® QS67 Express Chipset

A u Ciebie siedzi ( o ile się nie mylę) bo nie ma zakładki z płyty,
    Intel HM76 Express Chipset

Więc to pewnie jest przyczyna ...

0
  • #7 15 Sty 2014 11:21
    peker1910
    Poziom 6  

jowyma napisał:
    A jaki procesor widać w Biosie? Czy Bios jest ustawiony na ustawienia domyślne?
    Przy starcie Biosa przed załadowaniem Windows po zmianie procesora nie pojawiał się jakiś dodatkowy komunikat?
    Czy wyłączenie i włączenie w Biosie technologii SpeedStep nie pomogło (pewnie nie, ale co szkodzi spróbować).
    Co do baterii, to zepsuła się w sensie, że nie trzyma już napięcia, czy też uległa awarii? Zasilacz jak rozumiem jest oryginalny i nie jest uszkodzony? Brak ładowania baterii to częsta reakcja płyty głównej na zepsuty zasilacz. I wtedy też laptop pracuje wolniej, bo płyta główna w ten sposób chce uchronić podzespoły od uszkodzenia w wyniku niewłaściwego lub wadliwego zasilacza.

W biosie widać normalnie ten nowy procesor i taktowanie pokazuje 2,5Ghz.
    Bios ustawiony domyślnie.
    Nic po zmianie się nie pojawiło wszystko było normalnie.
    Bateria po prostu trzymała coraz krócej aż w końcu pojawiła się informacja że bateria już nie ładuje się i nie działa poprawnie.
    Zasilacz oryginalny i jest sprawny bo nic się nie działo na starym procesorze.

tomiok napisał:
    Tutaj ma kolega różnice w procesorach ... http://ark.intel.com/pl/compare/52229,69669
    Ponadto pytanie co płyta obsługuje, czy HT jest włączony w BIOS ?
    Może zakładkę z płytą główną itp.

Możliwe że masz kłopoty bo :
    Intel® Core™ i5-2520M Compatible Chipsets :

Mobile Intel® HM65 Express Chipset
    Mobile Intel® HM67 Express Chipset
    Mobile Intel® QM67 Express Chipset
    Mobile Intel® QS67 Express Chipset

A u Ciebie siedzi ( o ile się nie mylę) bo nie ma zakładki z płyty,
    Intel HM76 Express Chipset

Więc to pewnie jest przyczyna ...

Tak HT w biosie jest włączony.

A tutaj zakładka z CPU-Z z płytą główną

Dodam jeszcze że zauważyłem że podczas wyłączania się słychać ciche pojedyncze piknięcie.

0
  • #8 15 Sty 2014 12:06
    tomiok
    Poziom 33  

No niestety Intel HM76 Express Chipset.

0
  • #9 15 Sty 2014 12:09
    peker1910
    Poziom 6  

Czyli nie ma szans na poprawne działanie?

0
  • #10 15 Sty 2014 12:28
    tomiok
    Poziom 33  

W tej konfiguracji raczej nie.
    Choć to wyłączanie jest dziwne.

0
  • #11 15 Sty 2014 12:48
    peker1910
    Poziom 6  

A mógłby mi ktoś podać jakie procesory będą na pewno działały z moim laptopem pod ten chipset?

0
  • #13 15 Sty 2014 13:18
    peker1910
    Poziom 6  

Dzięki ale co dziwne nie ma tam mojego starego procesora czyli Intel Pentium B980 w kompatybilnych z tym chipsetem. Jeszcze może głupio pytam ale skąd wiesz że akurat mam taki chipset jak w cpu-z piszę tylko Intel Sandy Bridge? Pytam bo nie chcę znowu kupić takiego który nie zadziała.

0
  • #15 15 Sty 2014 15:21
    peker1910
    Poziom 6  

Eh.. w everescie pisze że nieznana nazwa płyty głównej, ani mikroukład też nie znany. Da się jeszcze jakoś inaczej sprawdzić?

0