Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate Momentus/250 gb/2,5\\ - Bad sectory, problem z zerowaniem - zacina, błąd

neopoll 14 Sty 2014 14:35 1332 8
  • #1 14 Sty 2014 14:35
    neopoll
    Poziom 11  

Witam wszystkich. Przeczytałem wiele różnych tematów na kilku forach i nie mogę odnaleźć tego co mnie interesuje. Problem polega na tym, że dysk który posiadam ma bad sectory które chciałbym jakoś ominąć, żeby żadne dane nie zostały zapisywane w tym miejscu. Postanowiłem zrobić niskopoziomowe formatowanie programem HDDLLFT i innymi programami i niestety każdy się zacina po kilku procentach zerowania. Próbowałem także innymi programami i ciągle albo wywalają błąd albo się zacinają, procedurę wykonywałem w kilku programach i kilka razy z włożonym dyskiem w kieszeń usb a kilka w laptopie. W programie KILLDISK (dos) zerowanie jakoś idzie ale już bardzo długo, mimo że wywala co jakiś czas write error pewnie przez te bad sectory. Chciałbym się dowiedzieć czy coś z tego dysku jeszcze będzie. Tak wiem, że pora już go wymienić ale potrzebuję, żeby jeszcze podziałał z miesiąc w laptopie, gdyż nowego laptopa mam właśnie za ten czas kupić.

Moje pytania:
    1. Czy podziała jeszcze jakiś czas
    2. Czy da się jakoś ominąć te bad sectory żeby żadne pliki nie zostały zapisane w tym obszarze
    3. Jakimi programami i co mam w nich zrobić, żeby wszystko wykonać.

Dysk to Seagate Momentus 5400.6 250GB 2,5" st9250315as

Bardzo proszę o pomoc.

Poniżej podaję screeny z HD Tune - dysk w kieszeni usb.

Seagate Momentus/250 gb/2,5\\ - Bad sectory, problem z zerowaniem - zacina, błąd

0 8
  • #2 14 Sty 2014 14:44
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

neopoll napisał:
    1. Czy podziała jeszcze jakiś czas

Może tak, może nie :-)
    Może to być dzień, miesiąc...

neopoll napisał:
    2. Czy da się jakoś ominąć te bad sectory żeby żadne pliki nie zostały zapisane w tym obszarze

neopoll napisał:
    3. Jakimi programami i co mam w nich zrobić, żeby wszystko wykonać.

Już są pominięte tj. realokowane (parametr 05). Ale kolejne czekają na realokację (parametr C5)

Reasumując dysk może odmówić posłuszeństwa w każdej chwili.

0
  • #3 14 Sty 2014 14:48
    neopoll
    Poziom 11  

a czy po przerwaniu zerowania dysku nic mu się nie stało? wystarczy założenie partycji ?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Sty 2014 14:51
    helmud7543
    Poziom 42  

Nie ma możliwości formatowania niskopoziomowego - z racji budowy samych dysków. Programy low level format tylko zerują - co możesz zrobić dowolnym programem.

Odpowiedzi na Twoje pytania:
    1. W dysku uszkodzonym fizycznie prawdopodobieństwo dalszych uszkodzeń i całkowitego padnięcia jest bardzo wysokie. Ale przewidzieć tego nie sposób.
    2. Tak, sprzętowo remapując, dopóki nie wyczerpie puli zapasowych. Programowo:
    a) Zakładając partycje z ominięciem uszkodzonego obszaru (oraz z ominięcie obszaru o bardzo spowolnionym odczycie - po wcześniejszym sanowaniu MHDD), jeśli to możliwe.
    b) Używając do sformatowania partycji tak zwanego formatowania pełnego (ze skanowaniem powierzchni).
    c) Gdyby i po tym były problemy (czasem w pierwszym przebiegu nie wykluczy wszystkich uszkodzeń, jeśli dany sektor jest na granicy odczytu) użyć checkdiska (zakładam, że będzie używał Windows nie starszego niż XP) z opcją sprawdzania powierzchni. Działa na uszkodzenia tak samo jak formatowanie pełne (wyklucza z użytku uszkodzone sektory na poziomie partycji) tylko nie formatuje i nie usuwa danych.
    Najpewniej jest użyć wszystkich dostępnych opcji jednocześnie, co i tak nie gwarantuje że zamierzony skutek zostanie osiągnięty (dysk będzie działał w miarę sprawnie).
    3. Do remapowania MHDD albo Vivard. Do formatowania - dowolny menadżer partycji z taką opcją - wystarczy zwykły instalator Windows, można też to sobie wyklikać w "Mój komputer". Do sprawdzenia już sformatowanej partycji - checkdisk, zawarty we wszystkich współczesnych wersjach Windows (można go aktywować we właściwościach danej partycji, jest tam taki przycisk Sprawdź).

0
  • #5 14 Sty 2014 15:32
    neopoll
    Poziom 11  

Dobrze Kolego tak zrobię, a jaki znasz szybki przyjemny sposób na utworzenie partycji z pominięciem uszkodzonych sektorów? :)

0
  • #6 14 Sty 2014 15:40
    helmud7543
    Poziom 42  

Tylko "ręczne" sprawdzenie (skanowanie) gdzie są ich skupiska i takie zakładanie partycji aby ich nie obejmowały, bądź założenie na nich partycji a potem jej ukrycie.

0
  • #7 14 Sty 2014 16:12
    neopoll
    Poziom 11  

To jeszcze 2 pytanka mam:) Po skanowaniu mhdd które właśnie jest w trakcie rozumiem, że wyskoczy mi komunikat które sektory są uwalone i które zbyt wolne? Oraz po utworzeniu partycji pomijając oczywiście uszkodzone sektory, mogę je połączyć ze sobą tak żebym miał normalnie dwie duże partycje? a na uszkodzonych sektorach po prostu nie zakładałbym partycji.

0
  • #8 14 Sty 2014 16:22
    helmud7543
    Poziom 42  

W trakcie skanowania to widać, w zapisywanie tego w logu niegdy się nie bawiłem, więc nie podpowiem. To pomijanie ma sens, jak uszkodzenia tworzą skupiska w określony obszarze dysku.
    Dwóch partycji, rozdzielonych nieprzydzielonym obszarem (pominiętym obszarem uszkodzonym) lub inną partycją (partycją ukrytą obejmującą uszkodzone sektory jeśli wybiera się to rozwiązanie) nie można połączyć.

0
  • #9 14 Sty 2014 16:28
    neopoll
    Poziom 11  

No to za bogato to nie wygląda, da się jakoś przewinąć listę tych error-ów? Stan aktualny na foto:

Z góry przepraszam, że tak męczę pytaniami, ale muszę na szybko zrobić laptopa i nie miałem kiedy zagłębić się bardziej w temat:/

Dobra uważam że temat można zamknąć, ponieważ okroiłem dysk i utworzyłem partycję na wolnej od bad sectorów części dysku. Dysk póki co działa - z 250 gb 80 gb mam do wykorzystania. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi

0
  Szukaj w 5mln produktów