Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus F5Z - nie włącza się po wymianie gniazdka zasilania

Luzak007 14 Sty 2014 16:19 1428 15
  • #1 14 Sty 2014 16:19
    Luzak007
    Poziom 7  

Dzień dobry
    To mój pierwszy raz gdy udzielam się na forum. Proszę więc o wyrozumiałość co do jej treści.
    Mam taki problem. Wymieniłem w Asus F5Z gniazdko zasilające. Po złożeniu laptopa chciałem sprawdzić czy się włączy. Podczas włączenia występuje krótki pisk (lub piknięcie) i od razu się wyłącza.
    Gdy mam podłączone zasilanie, to wyświetla mi się tylko na czerwono znak baterii z piorunem - to znaczy że się ładuje?
    Przepraszam za brak dokładniejszego opisu, ale to mój pierwszy temat na forum. Proszę o jakieś porady i schematy do tego.

0 15
  • #2 14 Sty 2014 16:53
    Epox
    Poziom 38  

Luzak007 napisał:
    Wymieniłem w Asus f5z gniazdko zasilające.
    Jaka lutownica została użyta do tego zabiegu? Zamieniał kolega ram miejscami? Próbował odpalać bez podpiętego dysku? Wentylatory startują?

0
  • #3 14 Sty 2014 17:45
    Luzak007
    Poziom 7  

Użyłem za pierwszym razem lutownicy transformatorowej, ale ona nie potrafiła rozgrzać cyny w gnieździe zasilającym na płycie głównej. Potem użyłem lutownicy oporowej o mocy 40W i to pomogło.

Co do ramu. To nie wymieniałem pozycjami. Jakbym to zrobił to co z tego wynika?

Z dyskiem nie próbowałem, bo nie mam zasilacza.

Co do wentylatorów, to nie pamiętam. Wydaje mi się jednak, że wentylatory nie działały.

Z laptopem było to tak, jak już pisałem. Jak włączałem laptopa, to włączało się światło procesora, po dosłownie kilku sekundach było piknięcie i potem laptop si wyłączył.

Słyszałem, że może to być wina źle wkręconej kolejności śrubek podczas składania. To prawda, czy bujda?

0
  • #4 14 Sty 2014 17:54
    boro1234567
    Spec od komputerów

Jak zachowywał się przed wymianą?
    Wrzuć foto gniazda.

0
  • #5 14 Sty 2014 19:41
    Luzak007
    Poziom 7  

Asus F5Z - nie włącza się po wymianie gniazdka zasilania
    W starym gnieździe był prawie wyłamany bolec. Gdy się chciało włożyć zasilacz do gniazda to bolec się wciskał do środka.

Sorry za słabej jakości zdjęcie. Słabe światło. Jutro wyśle lepsze.

0
  • #7 14 Sty 2014 20:23
    boro1234567
    Spec od komputerów

Polutuj to porządnie z użyciem topnika.

0
  • #8 14 Sty 2014 20:57
    Luzak007
    Poziom 7  

To źle zrobione luty są tego powodem?

Podczas lutowania używałem kalafonii jako topnika, dlatego takie ciemnawo jest w miejscu gniazdka na płycie. Jak ten topnik jest zły, to co mam użyć zamiast niego?

Którą lutownicą z tych prze ze mnie posiadanych, mam lutować?

0
  • #9 14 Sty 2014 21:22
    boro1234567
    Spec od komputerów

Luzak007 napisał:
    To źle zrobione luty są tego powodem?

Ba, to nie jest prawidłowo polutowane.

0
  • #10 14 Sty 2014 21:28
    marek216

Poziom 43  

Luzak007 napisał:
    Użyłem za pierwszym razem lutownicy transformatorowej

Zlituj się nad sprzętem.
    Słyszałeś o ładunkach elektrostatycznych, ESD :?:

Kalafonią rynny się lutuje, a nie płyty PCB z elementami SMD.
    Popraw luty, jeśli nie pomoże to zacznij mierzyć napięcia na płycie, bo masz spore szanse na uwalenie czegoś na płycie.

Przenoszę do piaskownicy - jaki poziom taki dział.

0
  • #11 16 Sty 2014 17:24
    Luzak007
    Poziom 7  

Rozumiem.
    Po zapoznaniu się z materiałem w internecie, stwierdzam, że nie mam odpowiedniego sprzętu do tego. Planuje uzupełnić moje braki. Proszę o propozycje co do wybranych rzeczy:
    1. Pędzelek
    2. Cyna
    3. Miedziana plecionka
    4. Topnik
    5. Alkohol izopropylowy wysokiej czystości
    6. Lutownica do 50zł
    7. Groty do lutownicy
    W internecie różnie na temat tego piszą, a chcę kupić dobre rzeczy a nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Jakieś propozycje?

0
  • #12 16 Sty 2014 21:09
    marek216

Poziom 43  

Luzak007 napisał:
    6. Lutownica do 50zł

Luzak007 napisał:
    W internecie różnie na temat tego piszą, a chcę kupić dobre rzeczy a nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Jakieś propozycje?

Sam sobie przeczysz. Za kolbę licz sobie 150 zł + groty. I nie będzie to górna półka.
    Plecionki za 3-5 zł sobie daruj.

Luzak007 napisał:
    Planuje uzupełnić moje braki.

Reasumując: brakuje bezcennego: wiedzy i doświadczenia.

0
  • #13 16 Sty 2014 21:30
    boro1234567
    Spec od komputerów

Najpierw określ jakiego rodzaju naprawy chcesz wykonywać za pomocą skompletowanego sprzętu.

0
  • #14 18 Sty 2014 19:30
    Luzak007
    Poziom 7  

Chcę jak piszę wstawić nowe gniazdko zasilające w tym Asusie.
    Zauważyłem podczas pierwszego wylutowywania gniazdka, że w tym miejscu cyna się ciężko nagrzewa i ciężko się ją zdejmuje. Jest tam cyna jakaś specjalna. Próbowałem dzisiaj wylutowywać za pomocą miedzianki, ale ona się prawie nic z tej cyny nie ściągneła, choć cynę miałem rozgrzaną dobrze? Dlaczego?

0
  • #15 18 Sty 2014 19:45
    marek216

Poziom 43  

Luzak007 napisał:
    Próbowałem dzisiaj wylutowywać za pomocą miedzianki, ale ona się prawie nic z tej cyny nie ściągneła, choć cynę miałem rozgrzaną dobrze? Dlaczego?

Bo nie masz pojęcia o lutowaniu :)
    Cyna fabryczna to zwykła cyna bezołowiowa - nic specjalnego.

0
  • #16 18 Sty 2014 19:59
    boro1234567
    Spec od komputerów

Luzak007 napisał:
    Chcę jak piszę wstawić nowe gniazdko zasilające w tym Asusie.
    Zauważyłem podczas pierwszego wylutowywania gniazdka, że w tym miejscu cyna się ciężko nagrzewa i ciężko się ją zdejmuje. Jest tam cyna jakaś specjalna. Próbowałem dzisiaj wylutowywać za pomocą miedzianki, ale ona się prawie nic z tej cyny nie ściągneła, choć cynę miałem rozgrzaną dobrze? Dlaczego?

Bo do wymiany gniazda sama lutownica nie wystarczy.

0