Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik niskie napięcie wyj -

zzdzisiuu 14 Sty 2014 18:26 1959 9
  • #1 14 Sty 2014 18:26
    zzdzisiuu
    Poziom 9  

Witam.
    Mój prostownik 6A Turbo ma na wyjściu 10,5 V (zmierzone bez podpiętego akumulatora). Napięcie strony wtórnej transformatorka 12V. Czy jest to prawidłowy poziom napięcia do ładowania akumulatora?

0 9
  • #2 14 Sty 2014 18:35
    oldking
    Poziom 28  

Czym mierzyłeś, a akumulator ładuje ?
    Daj zdjęcie tego prostownika.

0
  • #3 14 Sty 2014 19:57
    trymer01
    Moderator Projektowanie

12VAC z transformatora to poprawne napięcie dla prostego układu bez regulacji.
    Pomiar napięcia na wyjściu (po diodach) jest obarczony dużym błędem, bo to ani zmienne ani stałe.
    12VAC daje prawie 17V napięcia szczytowego co po odjęciu spadków napięcia na diodach daje ponad 15V. To napięcie obniży się nieco przez spadek napięcia na Rwe transformatora, dając napięcie ok. 14,5-15V da naładowanym akumulatorze.

0
  • #5 14 Sty 2014 21:23
    trymer01
    Moderator Projektowanie

zzdzisiuu napisał:

Ponad godzinne ładowanie nie przyniosło żadnego rezultatu. Co prawda próbowałem go na starszym aku który miał około 5V przed rozpoczęciem ładowania.

Wskrzeszanie zmarłych?
    To jest trup a nie akumulator.

0
  • #6 14 Sty 2014 21:58
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

trymer01 napisał:
    To jest trup a nie akumulator.

Galwanizowanie zwłok...

zzdzisiuu napisał:
    Ponad godzinne ładowanie nie przyniosło żadnego rezultatu. Co prawda próbowałem go na starszym aku który miał około 5V przed rozpoczęciem ładowania.

Akumulator zanieś do punktu utylizacji - w takim stanie raczej nie nadaje się do niczego- a prostownik sprawdź czy aby bezpiecznik nie "wyszedł był".
    Próby ładowania akumulatora wyczerpanego tak głęboko (zakładając że mają jakikolwiek sens...) prowadzimy zawsze z żarówką w szereg.

0
  • #7 14 Sty 2014 22:13
    zzdzisiuu
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedzi - ten aku wiele lat mi służył do zasilania radyjka w garażu dlatego próbowałem go wskrzesić.

Czyli prostownik wychodzi na to że dobry :) Choć nie do końca przekonuje mnie te 10,5V.
    Kolego trymer01 pisząc 14,5-15V mam rozumieć że to wartośc napięcia mierzona przy podłączonym i ładowanym akumulatorze (zakładamy że nie złomem ;) ?

0
  • #8 14 Sty 2014 22:20
    trymer01
    Moderator Projektowanie

zzdzisiuu napisał:

Kolego trymer01 pisząc 14,5-15V mam rozumieć że to wartośc napięcia mierzona przy podłączonym i ładowanym akumulatorze (zakładamy że nie złomem ;) ?

Tak, w końcowej fazie ładowania akumulatora, przy prądzie ładowania rzędu 0,5-1A - prąd konserwujący.
    W początkowej fazie ładowania napięcie będzie niższe a prąd większy - zależne od stopnia rozładowania akumulatora, jego pojemności i stanu technicznego.
    Wiele tu też zależy od napięcia jakie masz w sieci (230VAC - ?)

0
  • #9 15 Sty 2014 19:32
    oldking
    Poziom 28  

Jak już tak bardzo martwi Cię to napięcie to podłącz do zacisków prostownika kondensator elektrolityczny większy niż 1 mikro farad (UWAGA na polaryzację +/-) i wówczas zmierz napięcie, a bardzo się zdziwisz.

0
  • #10 25 Mar 2015 13:04
    zzdzisiuu
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wywaliłem złoma :)

0
  Szukaj w 5mln produktów