Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki laptop do gier do 3200?

siasku 14 Sty 2014 22:57 3348 16
  • #1 14 Sty 2014 22:57
    siasku
    Poziom 15  

Witam, od dłuższego czasu przeglądam oferty laptopów i znalazłem dwa które są dla mnie interesujące:

1. bardzo popularny na allegro ASUS K56CB z i7-3537U ok 2700

2. TOSHIBA Satellite L50-A-105 z i7-3630QM ok 3000

Nie ukrywam, że bardziej jestem skłonny kupić toshibę z uwagi na "lepszy" procesor. No właśnie.. lepszy? Według benchmark.pl 3630qm jest wyżej w rankingu ale.. włączając porównanie widzę co innego: http://laptopy.benchmark.pl/porowanie-proceso...ntel-core-i7-3630qm__intel-core-i7-3537u.html

Jedyny parametr wyższy od 3537u to ten z cinebench, a w reszcie testów 3537u wygrywa nad 3630qm.

Stąd pytanie, jak to w końcu jest z tymi procesorami, bo ja już głupieje.. 3630qm ma niby wyższą wydajność i wyższy zegar ale wg tych testów to 3537u jest lepszy.
    Czym różnią się procesory z końcówką U od tych QM i jaki i7 byłby najodpowiedniejszy do gier? Ewentualnie chętnie zapoznam się z opinią nt i5 czy są dobre do gier i konkretnie jakie modele tego procesora polecacie.

0 16
  • #2 15 Sty 2014 09:07
    metal69
    Poziom 17  

QM to Quad mobilny czyli procek 4 rdzeniowy, U to procesory nisko napięciowe mocno mobilne z małym poborem dzięki czemu laptop długo pracuje na baterii,
    i7-3537U ma 2 rdzenie.
    Jeśli to ma być głównie do grania to wystarczy 2 rdzenie, spokojnie i5 lepiej postaw na grafikę mocniejsza np taki laptop
    http://allegro.pl/lenovo-y510p-i5-15-6-8gb-1tb-ssd-gt755m-2gb-400zl-i3880278624.html

co do procków tu masz ranking z osiagami
    http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-procesory-rozpiska-osiagow.4344.0.html

Ten i7 z U jest znacznie niżej od zaproponowanej prze zemnie i5

a tu masz ranking i testy w grach krat graficznych
    http://www.notebookcheck.pl/Ranking-kart-graficznych-w-grach.31531.0.html

ogólnie te kart 7400 i 755 (trochę lepsza ale niedużo ) są średnie do grania, nie są to karty z wysokiej półki, ale kwota 3000zł jaką nasz do wydania jest kwotą nie wielką na laptopa do grania, w tych pieniądzach nie pakował bym się w laptopa tylko porządną stacjonarkę ale to tylko moja opinia. Karty te nie pociągną nowych gier na pełnych detalach a nawet na średnich mogą się dławić. Żeby grać na laptopie w najnowsze gry na pełnych detalach w full hd trzeba wydać przynajmniej 6000zł

Nie bardzo rozumiem ostatnią modę na granie na laptopie, jeśli ma się "skromny" budżet To już lepiej kupić konsole + taniego laptopa do netu i aplikacji

takie małe porównanie ze by osiągnąć wydajność w grach +- taką jak na pc za 3000zł powiedzmy takim http://allegro.pl/pc-do-gier-intel-i7-4770-8gb-1tb-gtx760-msi-i3851440560.html
    trzeba na laptopa wydać 6000zł
    http://www.x-kom.pl/p/165053-notebook-laptop-...gt60-2od-i7-4700mq-12gb-1000-gtx780m-fhd.html

0
  • #4 15 Sty 2014 12:04
    wariato
    Poziom 43  

Te MSI są słabo wykonane i mają kiepskie chłodzenia, na czymś muszą oszczędzać. Moim zdaniem poszukaj Lenovo Y510p.

0
  • #5 15 Sty 2014 12:11
    siasku
    Poziom 15  

Właśnie pomiędzy tym msi a y510p się zastanawiam.. w lenovo przemawia do mnie metalowe wykonanie i podświetlana klawiatura ale nie wiem jak wygląda sytuacja z ssd? jest slot na dod dysk? czy może msata?

UP
    Widzę, że w y510p nie ma msata ale jest ultrabay więc kosztem cd romu mogę mieć ssd.

0
  • #7 15 Sty 2014 15:27
    sw81
    Poziom 29  

Bez sensu jest kupować Y510p z GT755m- po prostu jest to mało opłacalne. Y510p tylko z 2x GT750m i i5 z i7 będzie za ciepło. Kolega kupuje laptopa za 3500zł a nie za 6K więc po co te porównania do Alienware m18?

Do autora:
    W tej cenie jest jeszcze taki Acer:
    http://www.x-kom.pl/p/159828-notebook-laptop-...2g-i5-4200m-8gb-1000-dvd-rw-win8-gtx760m.html
    Ale 17".
    Z 15" to jak mówiłem y510p z i5 i 2x GT750m lub Y500 z 2x GT650m

0
  • #9 16 Sty 2014 16:03
    metal69
    Poziom 17  

Badziewie jak wszystko teraz i tak skladaja w tych samych fabrukach z tych samych czesci dla mnie jeden h.. byle do gwarancji a potem padaka:-) niestety tak sie teraz robi sprzet.

0
  • #10 16 Sty 2014 16:09
    sw81
    Poziom 29  

Jest słabo wykonany i może być trochę ciepło no ale fakt jest wydajny.

0
  • #11 16 Sty 2014 17:21
    ogorek666
    Poziom 10  

siasku napisał:
    Wiem, że się przyczepiłem do tego msi ale czy to aż takie badziewie, że nie warto tego rozważać? Wyczytałem, że gwarancja jest normalnie 2lata a więc tyle mnie interesuje.

Znalazłem model z mocniejszą grafiką. Co o nim myślicie?
    http://allegro.pl/laptop-msi-ge60-i5-4200-4gb-500gb-gtx760-2gb-ddr5-i3851439976.html

siasku ja juz szukam laptopa 5 miesiecy :) na tapecie zawsze jest lenovo lub MSI, ewentualnie ACER, ale w acerach pada bateria wiec odpycha mnie to.
    tak wiec podsumowujac decyduje sie na 15cali i zamowie dzisiaj jeszcze prawdopodobnie MSI GE60 z 760m. W tej cenie oprocz ukladow SLI jest to najmocniejsza wersja w tej cenie. Nie mialem mozliwosci dotknac MSI, ale macałem Lenovo y510p i touchpad po prostu mnie odrzuca. Sprawia wrazenie strasznego badziewia, klawisze touchpada uginaja sie jak zwykly plastik sprawiajacy wrazenie ze za chwile peknie... Poza tym tak jak ludzie pisza, wszystko to praktycznie to samo...
    Za MSI przemawia jeszcze matowa matryca z calkiem niezlymi katami widzenia. Dodatkowo teraz MSI GE60 z 8GB ramu dostepne jest za 2900 co w ostatnich tygodniach jest o 300 zl juz taniej (3200zl).
    A tak juz calkiem na marginesie, to co nie wybierzesz to bedziesz zadowolony wg mnie, bo roznice miedzy tymi kartami graficznymi 755m, 760m i nawet 660m sa naprawde znikome, kilka fps (wg testow). Mysle ze z 760m zagram w tej chwili praktycznie we wszystko przynajmniej na medium.
    Zatem teraz jest dobry czas na kupno tych lapkow bo ceny spadaja.

Mam nadzieje, ze jakkolwiek pomoglem. Wiem jakie masz watpliwosci i dylematy :-)
    Pozdrawiam

EDIT: 17:31
    Zamowiony MSI :) W razie pytan pisz.

0
  • #12 16 Sty 2014 22:12
    siasku
    Poziom 15  

Ogorek.. macałem dziś lenovo i... przyciski na touchpadzie.. porażka.. dotykam przycisku to kursor się rusza. Nie wspomnę o wyładowaniach elektrycznych kiedy go dotykam. To strasznie wkurza i na pewno lenovo odpada jak dla mnie właśnie przez te dwie rzeczy. Nie wiem jak to jest w przypadku msi ale myślę, że nie będzie gorzej. Kiepskie wykonanie.. jakbym chciał "ładne wykonanie" to wziąłbym szajsunga, sony lub apple. Gratuluję decyzji Ogorek :) Może podesłałbyś jakieś fotki tego msi na pw, chętnie pooglądam bo z zakupem wstrzymam się jeszcze do wypłaty :P a co do grafiki to ten model msi, nad którym się zastanawiam ma GTX 760 która jest o niebo lepsza od gt740 50 i 55 :) Życzę zadowolenia z nowego sprzętu :)

aa właśnie.. jedną i to duuużą rzeczą na plus w msi jest złącze esata, które w przyszłości planuję uzupełnić w ładny ssd :) i do tego podświetlana na niebiesko klawa :P

0
  • #13 25 Sty 2014 03:10
    manekinen
    Poziom 29  

Gdyby ktoś miał dylemat o laptop do gier do 3000zł... szczerzę mogę polecić wspomnianego MSI GE60 2OD z 8GB ram, i5 4200 i dobrą grafiką GTX760. Karta graficzna to jedyna część jakiej nie da się wymienić na lepszą więc warto pomyśleć przyszłościowo. A GTX760 to już niezły potworek! Gry pokroju AC Black Flag chodzą jak szalone. i5 w zupełności wystarcza, dobrze radzi sobie z takim tworem jak BeamNG.

Na wykonanie narzekać nie mogę. Chłodzenie jest ok, nie robi się gorący tam gdzie nie trzeba, od biedy można nawet grać na kolanach. Jedyny gorący element to ta mała przestrzeń pomiędzy touchpadem a spacją, ale tam niechcący palucha się nie włoży. Grafika osiąga 85 stopni (przetaktowana o 135MHz), potem wentylator włącza się na chyba maksymalne obroty. Procesor ma słabsze chłodzenie bo jest dosyć daleko, ale grafika przegrzewać się nie powinna (a to ona jest z reguły powodem awarii).

Laptop jest mały zgrabny i lekki, podświetlana klawiatura bardzo się przydaje. Jedynie denerwują mnie mocne niebieskie diody na krawędzi, po uśpieniu laptopa jedna dioda migając potrafi rozświetlić pół pokoju. Gdyby miał klawiaturę podświetlaną na czerwono tak jak y510p... :) Z minusów także dziwne umiejscowienie prawego klawisza ALT, po 4 dniach nadal nie mogę się przyzwyczaić i wciskam "\" - po za tym klawiatura bardzo wygodna.

Po za tym google i "y510p vs ge60" i wszystko jasne. Jest to najwydajniejszy sprzęt za taką cenę, a jak będzie z awaryjnością to czas pokaże :) Jak są jakieś pytania to chętnie odpowiem, może puszczę jakiś 3D mark CPU+GPU i zobaczę jak będzie z tymi temperaturami.

0
  • #14 31 Sty 2014 15:03
    ogorek666
    Poziom 10  

To jak Ci się chce i masz czas to puśc 3dmarka bo jestem ciekaw wyników.

Ja na mojego czekam juz 2 tygodnie i cos wyslac nie moga.

0
  • #15 26 Lut 2014 11:32
    siasku
    Poziom 15  

Witam ponownie. Odkopując ten temat chciałem dodać parę szczegółów.
    Od 2 tygodni jestem w posiadaniu MSI GE60-2OE i5 4200m 8gb ddr3 gtx765m.
    Co do 3dmark vantage to nie pamiętam dokładnego wyniku ale było gdzieś w okolicach 15tys. Co do wykonania.. jestem mega zadowolony. Bardzo estetyczne wykonanie, metalowa obudowa świetnie się prezentuje,podświetlana klawiatura bardzo się przydaje, jedyny mały minus to widać odciski palców na przedniej obudowie ale to szczegół. Co do temperatur.. nie ukrywam, że laptop osiąga przy max obciążeniu temperatury rzędu 80st ale pracuje stabilnie. Nie parzy nóg, gorące miejsce jest jedynie w miejscu radiatora. Przycisk turbo chłodzenia jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Laptop w praktyce spisuje się bardzo dobrze. Jestem bardzo zadowolony, np. Far Cry 2 bez problemu chodzi na 1920x1080 na full detalach (ok 40fps, min ok 30), skyrim na pełnych detalach sprawuje się podobnie- zero przycięć. Co do matrycy.. matowa- nie odbija światła, obraz jest krystalicznie czysty, najczęściej pracuję na minimalnej jasności bo obraz jest bardzo jasny. Kwestia baterii.. przy powiedzmy biurowym użytkowaniu (na pełnej baterii) starcza mi na cały dzień w pracy. Podczas grania starcza na ok 1h pracy.

Plusy:
    -wygląd
    -wykończenie
    -obraz
    -osiągi
    -cena
    -pojemna bateria- długi czas pracy
    -podświetlana klawiatura
    -dioda przy włączniku pokazująca, który układ graficzny jest obecnie używany (niebieska- intel hd, pomarańczowa-nvidia gtx)
    -dysk twardy 7200rpm- tu zaskoczenie- myślałem, że dostanę 5400
    -wejście na msata- planuję założyć
    -temperatura podczas biurowego uzytkowania- laptop chłodny (35st cpu)

Minusy:
    -temperatura podczas obciążenia 80st
    -klawisz "\" między prawym altem a spacją, który wciskam przypadkiem pisząc polskie znaki
    -brak klawisza windows z lewej strony (w jego miejscu Fn)
    -dość głośny napęd dvd- który nie czyta(w moim przypadku) wszystkich płyt
    -touchpad.. dotyk działa na klawiszach przez co zamiast kliknąć np właściwości to przesuwa mi się kursor- mało precyzyjna- działa multitouch jednak nie działa (w moim przypadku przewijanie)
    -diody dysku bluetooth itp świecą bardzo mocno- przy nocnym użytkowaniu muszę je zasłaniać

Podsumowując, jeśli szukacie laptopa o dużym potencjale, solidną obudową, klawiaturą dla graczy oraz wydajną grafiką w cenie 3299 (tyle zapłaciłem w x-kom)
    to jak najbardziej polecam tego laptopa. Dodam, że o gwarancję też się nie martwię- jest door to door na 2 lata. Mogę sam ściągnąć tylną klapę i dołożyć dysk mSata i nie tracę gwarancji (taką dostałem odpowiedź z wsparcia msi)

0
  • #16 26 Lut 2014 12:43
    manekinen
    Poziom 29  

Ja po miesiącu używania w końcu przywykłem do tego alta, już nie przeszkadza :) Diodę uśpienia musiałem zakleić bo nie szło wytrzymać, ale chyba zakleję wszystkie bo trzymając laptopa na brzuchu, dosłownie "walą po gałach" - jakieś nieporozumienie, nie wiem co projektant miał na myśli.

Zachwyt minął i dostrzegam kiepskie wykonanie. Dolny pasek, tam gdzie jest logo MSI, był tylko przyklejony na taśmę dwustronną i się odkleił i odstaje, zbiera się pod nim syf. Krawędzie klapy też pozostawiają wiele do życzenia, nie są zbyt dobrze spasowane, a zatrzaski są na tyle słabe że wystarczy lekki nacisk paznokciem i ramka się odczepia. Te błyszczące elementy u dołu i góry klawiatury szybko się rysują, już po miesiącu są zauważalne ryski. "Główna" obudowa ogólnie sprawia bardzo pozytywne wrażenie, spód w niektórych miejscach za bardzo się ugina i przy tym trzeszczy, ale to już trzeba ścisnąć co rzadko się zdarza.

Napęd DVD faktycznie porażka, głośny i wibruje. Myślałem że to wina niewyważonej płyty którą dostałem z laptopem, ale nie, on tak ma. Po za tym cały napęd jest tragicznie spasowany i luźny (gdy zamknięty). A po otwarciu sprawia wrażenie jak by miał zaraz odpaść. Na szczęście tylko raz z niego musiałem skorzystać. Nie wiem czy tak teraz się robi laptopy, bo mam zupełnie odmienne wrażenia po modelach wcześniejszej daty.

Mam wrażenie że touchpad nie działa zbyt dobrze, czasem nie rozumie co chciałbym zrobić, czasem nie łapie, a czasem trzyma "wciśnięty" lewy przycisk (przy dotknięciu krótkie + długie, aby złapać i przenieść element, po puszczeniu drugiego dotknięcia nie upuszcza elementu - nie wiem może to funkcja której nie rozumiem a może bug). A przewija się dwoma palcami ale nie złączonymi, trzeba zostawić minimum 0,5cm odstępu. Ogólnie touchpad dziwnie rozwiązany, przy mocniejszych tapnięciach tak jak by cały się porusza i stuka. Po wciśnięciu przycisku nadal działa w jego miejscu dotyk i czasem to utrudnia operowanie, myślę że wtedy ten fragment pod palcem powinien być nieaktywny.

Bateria trzyma świetnie, przy maksymalnym oszczędzaniu energii + przeglądarka + wifi, pokazuje 6,5 godziny, choć aż tyle go nie trzymałem.

Mam dysk 5400 ale leci na poziomie 100MB/s przy kopiowaniu więc nie jest źle.

Ekran faktycznie jest bardzo jasny, ja pracuję na najmniejszej jasności, a chętnie bym jeszcze zjechał w dół, bo w nocy jednak trochę za jasno, niestety nie da się.

Brak skrótu FN do wyłączania ekranu, ale rozwiązałem to poprzez ustawienie własnej komendy pod konfigurowalnym klawiszem fn+f4. Nie wszystkie klawisze fn+f są oznaczone, np f8 i f9 to skróty do wifi i bluetooth, nawet w "instrukcji" tego nie ma. Podoba mi się działanie skrótu f6, całkowicie wyłącza sterownik wbudowanej kamerki także nie ma mowy że jakiś skype sobie ją włączy z zaskoczenia.

Potwierdzam że z chłodzeniem nie ma żadnych problemów, śmiało można grać trzymając go na kolanach. Również położony na łóżku z przytkanymi otworami nie marudzi, wentylator chodzi spokojnie, chyba te wypustki na spodzie obudowy pomagają w doprowadzaniu powietrza. Przy wyłączonej grafice (praca biurowa) jest chłodniutki, wentylator ledwie się obraca.

Kolego widzę że masz wersję z kartą GTX765, jest to to samo co moja GTX760 z tą różnicą że ma trochę wyższe zegary. Czy możesz napisać na jakich taktowaniach idzie fabrycznie, i o ile możesz ją podkręcić? (nowe sterowniki wymagają msi afterburner w wersji 3.0.0 beta, oficjalny nie działa) U mnie jest rdzeń na 718MHz i mogę to podnieść o 135MHz, dalej jest blokada w bios - choć są już zmodowane biosy które to zdejmują, nie chciałem ryzykować i bawić się w zmianę. Jak to się ma do matrycy FHD w Twoim przypadku? Celowo wybrałem HD aby karta miała lżej, z resztą przy tak małej matrycy nie widziałem potrzeby na FHD.

Rozmieszczenie gniazd jest dobrze przemyślane, wszystko z lewej strony, więc z prawej można swobodnie operować mychą. Nawet słuchawki z których często korzystam mają swoje gniazdo po boku więc kabelek nie plącze się z przodu. Dźwięk z głośników na plus, podbiłem lekko niskie tony i grają ładnie i wyraźnie.

Bluetooth ładnie śmiga, bez instalowania jakiegokolwiek dodatkowego softu jednym klikiem zestawiłem połączenie A2DP+AVRCP z komórką - tu już jakość dźwięku nie zachwyca ale to raczej wina kompresji kodeka SBC który jest jaki jest.

Puszczałem jakoś na początku 3Dmark ale na końcu wywaliło mi że moje sterowniki nie są oficjalnie przez nich wspierane i w końcu nie wiedziałem jak wyniki interpretować, tak, jak by nie mogli mi o tym napisać przed testem.

Pomimo tych wad które wyszły z czasem, nadal uważam że to laptop godny uwagi, głównie ze względu na parametry.

0
  • #17 26 Lut 2014 18:57
    siasku
    Poziom 15  

Więc tak, z wynikami 3d mark mi się pomyliło i faktyczny wynik sprzed 10minut to 12800pkt. Co do zegarów to jeszcze się w oc nie bawiłem i raczej puki co nie zamierzam- to co jest mi wystarcza na daną chwilę. Specjalnie dla kolegi pobrałem msi afterburner żeby sprawdzić zegary: gpu-901/mem-2005. Co do obudowy to czas pokaże :) touchpad- u mnie tak samo- porażka. Matryca? wszystko wyraźne, ostre.. jednym słowem super. Zależało mi na fhd. Tekst jest w sam raz chociaż z 1m już trzeba wytężyć wzrok :P

Z ciekawości wykręcę gpu na 1000mhz i zapodam wynik 3dmark.

edit:
    szału nie ma- 13020pkt

Kolego powiedz mi do czego służy program Supercharger? Jest on do pobrania ze strony msi ale nie wiem o co w nim chodzi.

edit:
    Już wiem, to do ładowania urządzeń usb przy wyłączonym laptopie.

0