Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus FC 2520 S - Zmiana termostatu pokojowego

14 Sty 2014 23:23 2406 7
  • Poziom 11  
    Posiadam od kilkunastu lat piec Buderus FC 2520 S i służy mi dość dobrze. Sam piec działa prawidłowo. W pokoju mam zamontowany dwuczęściowy energomierz i clockmodule. Z pieca doprowadzony 4-żyłowy przewód do zacisków 1,2,3 i 4. Ostatnio uszkodził mi się tygodniowy programator temperatur. Chciałem kupić inny nowy, tzn. Auraton 2030. Czy można wykorzystać któryś z tych przewodów 1-4 czy inny termostat pokojowy trzeba podłączyć pod zaciski 5-6 na piecu i użyć innego przewodu? Chciałbym pozostawić działający energomierz i dodatkowo podłączyć jedynie Auraton 2030 jako programator zadanych temperatur na określone dni. Energomierz musiałby pozostać także dlatego, że na tej części jest wyłącznik c.w.u. Po zdjęciu obudowy od uszkodzonej części do programowania temperatur, widać dochodzące z zacisków 1,4 oraz 5 trzy cienkie przewody. Zacisk 5 jest chyba z niczym nie połączony. Czy można Auratona podpiąć pod te zaciski 1 oraz 4?
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Nie mogą być podłączone dwa rodzaje regulatora.
    Albo odłącz oryginalny i w to miejsce podłącz Auratona albo zakup oryginalny sprawny.

Jeżeli interesowałby Cię używany to takowy powiadam. Reszta na PW
  • Poziom 11  
    OK. Ale regulator czasowy, czyli clockmodule chciałbym odłączyć i wypiąć te 3 cienkie przewody. Czy można w to miejsce podłączyć np. Auraton, który pełniłby funkcję wyłącznika czasowego i termostatu pokojowego? W instrukcji czytałem, że termostat pokojowy na 2 przewody podłącza się do pinów 5 i 6 listwy na piecu. Dlatego pytam jako fachowca, czy takie coś jest możliwe? Z oryginalnego chciałbym pozostawić tylko funkcję diodowego wskaźnika pracy kotła i wyłącznik c.w.u. Resztę przejąłby Auraton.
    Zawsze możesz spróbować. Zamiast Auratona możesz wpiąć mostek (5, 6) aby kocioł grzał lub wypiąć aby przestał grzać.
    Zobaczysz jak się zachowuje w tej sytuacji wskaźnik mocy.

Nigdy nie stosowałem takiego rozwiązania.
  • Poziom 11  
    A za co konkretnie odpowiadają zaciski na listwie montażowej pieca o numerach od 1 - 6? W specyfikacji widzę, że dochodzą chyba do sterownika do pinów kolejno 15,2,7,16,12 i 14. Jest też tam napisane, żeby termostat pokojowy (dwuprzewodowy) podłączyć do numerów 5 i 6. Także termostat czasowy. Nie rozumiem dlaczego ten oryginalny jest podłączony do 1 i 4. Jednak ma on dodatkowe trzecie wyprowadzenie i tu pewnie jest rozwiązanie tajemnicy...
    Oryginalny komunikuje się winny sposób niż zwykły auraton.
    Nie można zawierać tych styków.
  • Poziom 11  
    Rozumiem. Czyli inny, nie firmowy regulator można podłączyć jedynie do zacisków 5 i 6 na listwie pieca.
    Oryginalny regulator Buderusa z energomierzem i wyłącznikiem c.w.u podłączamy do zacisków 1,2,3 i 4 natomiast bez energomierza i wyłącznika c.w.u do zacisków 2 i 4. Czy to oznacza, że wskaźnik diodowy pracy pieca i wyłącznik c.w.u komunikują się poprzez przewody z zacisków 1 i 3?
    Jeśli by tak było i nie można stosować dwóch regulatorów jednocześnie, to czy dobrze rozumuję, że po wypięciu przewodów z zacisków 2 i 4 działać będzie sam wyłącznik c.w.u i energomierz?
    Gdyby takie rozwiązanie było możliwe, to zostałyby 2 przewody wolne do których można byłoby podłączyć inny czasowy termostat pokojowy do zacisków 5 i 6 na listwie pieca. Czy takie rozwiązanie jest technicznie możliwe?
    Obawiam się, że nie jest to takie proste ale próbować zawsze można.