Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa autka...

scorb 29 Mar 2005 15:30 2591 2
    scorb
    Level 1  
    Witam, jako początkujacy konstruktor mam do Was prośbe. Wiem, ze jest duzo innych tematów na tym forum odnosnie budowania czegos w tym wypadku robotów. Przejzalem prawie wszystkie interesujace tematy, ale niestety nie znalazlem tego co mnie interesuje. Mam zamiar zbudowac autko, najlepiej zdalnie sterowane, poruszajace sie na 2 gąsienicach bez zadnych kamer, ramion czy czegos takiego, bo to wydaje mi sie, ze moge zamontowac. Wiec czego potrzebuje do zbudowania takiego robicika autka. Najlepiej jakby byl na 2 silniczkach 12V od wycieraczek np. z malucha :). Pomóżcie i od czego mam zacząc...
    pieszek
    Level 11  
    Tu problem jest bardziej "modelarski" niż elektroniczny. Jeśli to ma być zwykły samochodzik to najlepiej byłoby zastosować oprzyrządowanie modelarskie (aparatura + serwa + odbiornik itp.) przy odpowiedniej konstrukcji i budżecie mozesz z tych rzeczy zbudować naprawde odjazdowe autko na silnik spalinowy lub elektryczny (modelarskie silniczki sa naprawde odjechane, wierz mi) .( To oczywiście byłoby auto ze skręcanymi kołami)

Jesli natomiast chcialbys zbudować coś, co jeździ i skręca dzięki dwóm niezaleznym silnikom to zmiast serw będziesz potrzebował odpowiedniego sterownika co przerobi sygnały z odbiornika na odpowiednie sterowanie dla silników ( chyba ze kupisz aparaturę modelarską króra ma takie funkcje wbudowane, to masz problem z głowy- wtedy wystarczy do silników kupić modelarskie regulatory i podłaczyć je prosto do odbiornika).
  • Helpful post
    MirekCz
    Level 35  
    Tak jak przedmowca wspomnial, mozna zbudowac to na bazie modelarskiej, koszt czegos takiego to kilkaset zl za uzywane autko rc + drugie tyle za akumulatory i zdalne sterowanie.
    Jezeli interesuje ciebie cos takiego to zawitaj na http://rcauto.pl/

A jak chcesz na dwoch silnikach z malucha to musisz...

1.Sprawdz jakie maja natezenie pradu. Jezeli kilka amper to jako sterowanie do nich mozesz wykorzystac uklady typu L298 (prad ciagly jednego ukladu to 2A na silnik z obsluga 2 silnikow (lub 3ampery jak polaczysz caly uklad pod jeden silnik))

Jezeli wiecej pradu potrzebujesz to najlepiej byloby zbudowac wlasny tzw. H-bridge na kilku mosfetach.

2.Zeby plynnie sterowac moca silnikow do takiego ukladu podlaczyc najlepiej mikroprocesor z wyjsciem PWM , dzieki czemu masz plynne sterowanie mocy na silniku

3.W twoim przypadku jako baterie najlepiej chyba bedzie wykorzystac akumulator zelowy, cena ok 50zl (zalezy od modelu)

4.Jezeli chcialbys miec takie dane lub w przyslosci chcial, zeby twoj robot byl autonomiczny to przyda sie jakis system pomiaru predkosci.
    Najlatwiej zamontowac jakis enkoder obrotow (taki z myszki) lub podobny uklad, rozwiazan tego problemu jest cale mnostwo. Zapewnia to dosyc dobry pomiar przebytej odleglosci dla kazdego kola (tak dlugo, az nie zaczniesz wpadac w poslizg, co raczej nie nastapi)

5.Do zdalnego sterowania jak chcesz zbudowac sam to jakis uklad na czestotliwosc 433khz powinien byc odpowiedni (zajrzyj na http://www.kubaw.it.pl/aparatura_433mhz.html

6.Do sterowania tego wszystkiego oczywiscie potrzebujesz procesora, ktory bedzie przetwarzal dane ze zdalnego sterowania, zamienial je na odpowiednie sygnaly do sterowania silnikami i ewentualnie odsylal spowrotem sygnaly z enkodera.