Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linux - jak zrealizować funkcję automatycznego obracania ekranu ?

0ceanborn 15 Sty 2014 11:01 1338 0
 • #1 15 Sty 2014 11:01
  0ceanborn
  Warunkowo odblokowany

  Witam wszystkich.

  Od pewnego czasu, chodzi mi coś takiego po głowie. Chciałbym zrobić funkcję automatycznie obracającą ekran w systemie, wtedy gdy ekran monitora zostanie fizycznie obrócony (pivot). Są oczywiście monitory wyposażonę w tą funkcję pod różnymi nazwami handlowymi, jednak nie wszystkie monitory to mają. Wielu z Was pewnie uzna, że to się nie opłaca, za dużo zachodu... no cóż - trochę się nad tym by trzeba nagłowić, za to z gotowego rozwiązania skorzysta dużo osób.
  Przepraszam jeśli umieściłem ten temat w niewłaściwym dziale ale doprawdy nie wiem gdzie by go dać. Projekt związany jest zarówno z softwarem jak i hardwarem czy elektroniką.
  Czekam na Wasze ciekawe pomysły i uwagi.
  1. Zaczynając od monitora potrzebny jest oczywiście (prze)łącznik uruchamiany obrotem monitora. Można by dodatkowo zastosować automatyczne obracanie ekranu ale to rozwiązanie zostawmy sobie na deser.
  2. Wybór sposobu przekazania tej informacji do komputera. Pierwsze sposób wg mnie trochę zbyt toporny to dobranie się do klawiatury i zastosowanie jakiegoś skrótu klawiszowego lub przycisk multimedialny. Skrót ten z łatwością można obsłużyć za pomocą xbindkeys. Jeśli nie klawiatura to wykorzystanie kontrolera gier pod usb. Metoda ta jest wg mnie o tyle ciekawa, że z jej pomocą można by przy okazji dodać zupełnie nowe przyciski - jak w klawiaturach multimedialnych - umożliwiające sterowanie komputerem. Zamiast USB można też wykorzystać serial.
  3. Sterowanie komputerem. Jaki program zastosować? Xbindkeys działa na klawiaturze lub myszy ale nie wiem czy obsługuje inne urządzenia.

  Czy dobrze kombinuję ?

  0 0