Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ardo silnik M2/16/158 - Parametry silnika z tabliczki znamionowej

15 Sty 2014 14:34 2694 4
 • Poziom 24  
  Witam!
  Proszę "znawców przedmiotu" o wyjaśnienie znaczenia parametrów VL na tabliczce znamionowej silników. Proszę też o potwierdzenie, lub zaprzeczenie: HP to moc silnika w KM? Ardo silnik M2/16/158 - Parametry silnika z tabliczki znamionowej
  Pozdrawiam,
  Lee
 • Poziom 24  
  Sorry, nie rozumiem.
  Kondensator dla wirowania ma być na 500V AC, zaś dla pracy "rewers" wystarczy na 320V AC :?:
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Silnik indukcyjny dwufazowy z kondensatorem pracy przy wirowaniu pracuje w w układzie dwóch par biegunów przy wirowaniu, co przy 50Hz oznacza 3000 obr/min -synchroniczna prędkość wirowania pola magnetycznego ( i odpowiednio z tabliczki zn. 2850 obr/min - asynchroniczna). Praca rewersyjna (wolniejsze obroty) to przełączenie ilości par biegunów na 16 (patrz tabliczka-"pole"). Wtedy prędkość synchroniczna jest relatywnie ośmiokrotnie mniejsza 375 obr/min ( i odpowiednio z tabliczki zn. 310 obr/min to prędkość asynchroniczna).
  Faza z kondensatorem w tych dwóch układach pracy w bardzo dużym uproszczeniu stanowi szeregowy układ połączeń kondensatora - C i indukcyjności- L . Znajomość elementarnej elektrotechniki wyjaśniłaby Ci, że przy zasilaniu ze źródła 50Hz, suma spadków napięcia na kondensatorze- C i indukcyjności- L, jest różnicą , a więc przy zasilaniu 230-240V~ , napięcia kondensatora i uzwojenia są większe od zasilającego. Układ wirowania ma większą impedancję ( upraszczając większą indukcyjność- L). Co za tym idzie większe spadki napięcia wymagają zastosowania kondensatora o większym napięciu pracy VL ( V- napięcie; L- Lavoro , maszyna made in italy).
  Reasumując: Przy wirowaniu, większe napięcie pracy kondensatora VL= 500 V, jest w/g projektanta silnika niezbędne. I na tym kończę i polecam poczytaj coś z elektrotechniki o prądach zmiennych (AC)
 • Poziom 24  
  Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia i zachętę do pogłębiania wiedzy.
  Temat zamykam.