Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator dmuchawa WPA 06 nie zawsze po uruchomieniu startuje

Zdzisław1950 15 Sty 2014 18:22 13038 10
  • #1 15 Sty 2014 18:22
    Zdzisław1950
    Poziom 1  

Wentylator dmuchawa WPA 06 po uruchomieniu nie zawsze startuje, czy wentylator jest do wymiany , co może być przyczyną takiego zachowania.Gdzie ewentualnie można najtaniej kupić taki wentylator.

3 10
  • Pomocny post
    #2 15 Sty 2014 20:19
    kajec
    Poziom 13  

A sprawdzałeś kondensator w nim?

0
  • #3 29 Mar 2014 09:13
    techlock
    Poziom 11  

Te dmuchawy tak mają.
    Sterownik ma napięciową regulację obrotów.
    Dmuchawa ma określoną moc, chyba 70 wat.
    Obniżając procentowo obroty dmuchawy obniżamy napięcie.
    Kondensator zamontowany w dmuchawie powoduje przesunięcie w fazie, co powoduje że silnik w ogóle kręci. Bez niego silnik nie będzie się obracać.
    Kondensator ten dobrany jest ściśle do napięcia i mocy dmuchawy i w tych dmuchawach jego pojemność wynosi 2 mikro Farady.
    Przy zmianie napięcia parametry te zostają zachwiane i z tego powodu silnik nie może wejść w obroty.
    Tu opis modelu matematycznego takiego silnika:
    http://www.old.imnipe.pwr.wroc.pl/wydawnictwa/PNIMNIPEnr63/Maszyny/pdf/11.pdf
    Z moich doświadczeń wynika, że należy zamontować kondensator o pojemności 1 mikroFarada. Wtedy dmuchawa rozkręca się już przy 25% obrotów.
    Zależy to jednak od sterownika, w każdym może być inaczej.

Poza tym zależy też od ciągu w kominie.
    Ciąg silny silnik rozkręci się szybciej, słaby wolniej lub wogóle.

Przyczyna druga:
    Ciąg komina - przy wysokim ciągu dmuchawa się rozkręci, przy małym nie będzie mogła wystartować.
    Na ciąg nie mamy wpływu, zależny od przekroju komina i różnicy temperatur. Zimą będzie większy, latem mały.
    Regularnie czyścić komin, żeby średnica nie była zmniejszona.

Przyczyna trzecia:
    zapchana wyczystka komory powietrza w palniku.
    Pod spodem palnika jest klapka do czyszczenia.

Generalnie z moich obserwacji praktycznych wynika,
    Ze najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontować w dmuchawie silnik prądu stałego.
    Rozkręcałby się zawsze niezależnie od ustawionych procentowo obrotów dmuchawy.

Docelowo pomaga jedynie zmiana parametrów w ustawieniach serwisowych:
    minimalne obroty dmuchawy
    maksymalne obroty dmuchawy

Jak się podwyższy silnik się rozkręca , ale kręci za szybko i mamy spieki na palniku.
    Osobiście myślę nad wymianą silnika na prąd stały.
    Tylko gdzie taki kupić na napięcie 230v?

0
  • #4 29 Mar 2014 09:31
    jack63
    Poziom 42  

Ciekawy wywód. :D
    Dodam tylko, że porządne sterowniki do silników indukcyjnych jednofazowych najpierw podają pełne napięcie na silnik aby ruszył a dopiero potem go zmniejszają do potrzebnej w danej chwili wartości. Przykladem sa wentylatory skraplaczy agregatów skraplających lub chillerow. Niestety z reguły czas podania dużego napięcia jest za długi i układ zostaje przechłodzony (prze-przedmuchany). Ogólnie sterowanie takimi silnikami przy napędzie wentylatorów to wielki problem.
    Obecnie z wzgledu na ogólnoeuropejskie (Unia) oszczędzanie energii modne stało się używanie silników BLDC zamiast tradycyjnych indukcyjnych. Dotyczy to pomp, wentylatorów ale i silników sprężarek klimatyzatorów. Niestety takie silniki a w zasadzie konieczna do nich elektronika jest bardzo droga i awaryjna (niestety).
    Jednak koledze techlock proponuję użycie takiego silnika. Proponuję poszukać i "wydłubać" z np. uszkodzonego klimatyzatora tzw. inwerter. Tam z reguły sa 3 silniki BLDC na 230 V. Gorzej ze sterowaniem - konieczną elektroniką.
    Można też próbować użyć silnika krokowego. Zależy jaka moc jest potrzebna. Przy czym trzeba brać pod uwagę że stare silniki indukcyjne jednofazowe miały koszmarnie niską sprawność rzędu 40-60 % i uwzgledniać to przy poszukiwaniach. Często zamiast silnika dmuchawy 60W wystarczyłby silnik BLDC, krokowy 30-40W.

0
  • #5 29 Mar 2014 19:37
    techlock
    Poziom 11  

Wszystko przećwiczyłem w praktyce.
    Mój sterownik niestety podaje zadane napięcie w granicach 80v.
    Optymalne napięcie wymagane do prawidłowego ustawienia spalania węgla.
    Te dmuchawy maja zbyt dużą moc do właściwego ustawienia nadmuchu.
    Obecnie u mnie dmuchawa (WPA06) pracuje na 30 % mocy przy kondensatorze 1,5 miF i tylko dlatego, że się ociepliło i nie może wejść na obroty.
    Całą zimę pracowała na poziomie 18% mocy z kondensatorem 1,1 miF.
    Wtedy spalanie idealne, żadnych spieków.
    Teraz spieka mi węgiel, ale nic nie mogę zrobić, grzeję tylko wodę użytkową i komin jest niewygrzany, mniejszy ciąg, więc zmieniłem na kondensator 1,5 miF i ustawiłem większe obroty, gdyż dmuchawa nie chciała ruszyć i spadał niespalony węgiel. Po prostu buczała i grzała się nie mogąc wejść w obroty, ruszała dopiero jak w ustawieniach serwisowych ustawiłem min 37% max 55%.

Te silniki pracują idealnie jeśli maja 100% mocy.
    Zmiana napięcia powoduje zachwianie przesunięcia fazowego.

Sterowania nie trzeba zmieniać, ani stosować zaawansowanej elektroniki.
    Wystarczy wyprostować napięcie ze sterownika, ustawić w parametrach maksymalną moc dmuchawy na tyle %, żeby nie przekroczyć napięcia dopuszczalnego dmuchawy na prąd stały i pamiętać, żeby regulować tylko w dół.
    Mam taki wentylator od serwera na 24v, ma większą wydajność w m3 niż ta dmuchawa, lecz wymiarowo nie pasuje do obudowy wentylatora WP-06.

2
  • #6 27 Kwi 2014 16:49
    techlock
    Poziom 11  

I jeszcze jedno, dmuchawę trzeba wyczyścić z kurzu.
    Jeśli na łopatach wirnika zbierze się za dużo kurzu, zwłaszcza nierównomiernie, dmuchawa nie możne wejść na obroty, gdyż tarcza dmuchawy ma nierównomiernie rozłożoną masę, traci wyważenie. W tego typu dmuchawach ma to duże znaczenie jeśli pracuje w pozycji pionowej do płaszczyzny ziemi. Nagromadzony, stwardniały kurz na łopatach powoduje, nierównomierne rozłożenie masy.

1
  • #7 27 Kwi 2014 17:04
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

Miałem taki problem z dmuchawą-"podbiłem" niskie obroty a potem przyduszałem przysłona by wyregulować potrzebną ilość powietrza.

0
  • #8 29 Maj 2014 13:51
    techlock
    Poziom 11  

Główna przyczyna - wadliwy sterownik. U mnie w sterowniku LIDER mostek prostowniczy (DB107S) wadliwie prostował napięcie. Przy pomiarach na zwykłym mierniku pokazywał wszystko OK. Dopiero pod oscyloskopem można zobaczyć, że prostuje napięcie jednopołówkowo. Po wymianie na inny wszystko wróciło do normy. Można sterować dowolnie. Dmuchawa startuje przy minimalnych obrotach. :)

0
  • #9 07 Cze 2014 09:30
    techlock
    Poziom 11  

Dodatkowo okazało się, że w moim sterowniku uszkodził się optotriak (MOC3023), koszt 3 zł. Po wymianie wszystko działa super.
    Dmuchawy i same silniki można kupić w u producenta http://mplusm.com.pl/ .
    Moim zdaniem ustawianie silnika na wyższe obroty a potem zduszanie go przesłoną to tylko rozwiązanie doraźne. Dmuchawa pracuje z większym obciążeniem i szybciej się zużyje zupełnie niepotrzebnie. Z tego co czytałem na różnych forach to dużo osób ma problemy z wentylatorami - objaw jak przy pierwszym poście, niezależnie od marki sterownika. W większości rozwiązania są takie same, tylko inne obudowy i producenci.

1
  • #10 16 Sty 2016 21:57
    techlock
    Poziom 11  

Zapomnijcie o wszystkich powyższych postach. Należy wymienić w sterowniku wszystkie kondensatory 100nano/400V - 4 szt. Nie wiem, który jest odpowiedzialny za dmuchawę więc lepiej wymienić wszystkie.
    W moim sterowniku i u kolegi te same objawy i po wymianie problem ustąpił.

2
  • #11 21 Mar 2018 17:49
    pitt82
    Poziom 13  

Witam
    Dmuchawa WPA120, sterownik Defro opti.
    Dzisiaj rozwiązałem ten problem u siebie. Nie ma co mierzyć pojemności starego kondensatora. U mnie jak byk z pomiarów wychodziło idealne 2,0uF jak na etykietce. Silnik dmuchawy czasami nie startował. Zamontowany nowy kondensator 2uF i wszystko działa.

1