Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra WS 418 + FS032 - Jak podłączyć

Rostnow 15 Sty 2014 18:46 5700 15
  • #1 15 Sty 2014 18:46
    Rostnow
    Poziom 2  

Witam,
    Posiadam wzmacniacz i korektor firmy unitra.
    Lecz nie mam pojęcia jak to podłączyć przeszukałem dużo stron i nie potrafię znaleźć prostego opisu (lub zdjęcia jak to jest podłączone).
    W przyszłości będzie do tego podłączony gramofon a jak na razie podłącze PC przez jack==> 2x RCA.

oczywiście chce użyć do podłączenie kable RCA a nie DIN.

Pozdrawiam
    Tak wygląda zestaw:

1 15
  • Pomocny post
    #2 16 Sty 2014 08:39
    Polon_us
    Poziom 41  

Przede wszystkim potrzebujesz 2 pary przewodów CINCH - zakładam, że wtyki będą miały kolor biały i czerwony.

Do połączenia korektora użyj gniazd MAG1 w wzmacniaczu i TAPE w korektorze:

1 para CINCH
    korektor -gniazdo TAPE - REC - G (lewy) - czerwona wtyczka
    korektor - gniazdo TAPE - REC - R (prawy) - biała wtyczka

drugi koniec tego samego przewodu

- wzmacniacz - gniazdo MAG1 - REPR - G (lewy) czerwona wtyczka
    - wzmacniacz - gniazdo MAG1 - REPR - D (prawy) - biała wtyczka

Drugi przewód podłączasz wg tej samej zasady do gniazd Tape - Play w korektorze i MAG1 ENREG. w wzmacniaczu

Teraz, aby to grało z korekcją dźwięku, w korektorze musisz mieć wciśnięty klawisz TAPE/MONITOR, a w wzmacniaczu wybrany magnetofon 1 ("Sortie Enreg").
    Dla włączenia/wyłączenia korekcji najlepiej używać klawisza TAPE/MONITOR w korektorze.

Powodzenia :)

P.S. Tak z własnej ciekawości - te urządzenie w ogóle działa?

0
  • #3 16 Sty 2014 16:09
    Rostnow
    Poziom 2  

Tak, przez 20 lat było używane przez mojego ojca.
    Mam cały zestaw nawet gramofon gdzieś jest. Ojciec zakupił wreszcie lepszej klasy sprzęt, a ten oddał mnie.

Wielkie dzięki za tak łopatologiczne wytłumaczenie.

0
  • #4 04 Lut 2014 10:46
    Pawel200_20
    Poziom 14  

Nie wiem czy ktoś mnie nie zbluzga za dołączenie się z moim pytaniem do tego postu ale nie widzę potrzeby zakładania takiego samego posta z inną nazwą klocków.
    Nazwy nie podam bo nie zwróciłem uwagi. Ale jak będe w domu to mogę dopisać nazwy i zrobić jakieś lepszej jakości zdjęcia.

Czy kolega mógłby też mi pomóc w podłączeniu sprzętu?
    Do sprawdzenia to wiadomo-laptop i tak jak autor postu mini jack-->2xRCA tylko do czego wpiąc te rca? Domyślam się ze do korektora a następnie korektor z amplitunerem-tylko nie wiem pod które wejścia/wyjścia. Prosze o pomoc.
    Unitra WS 418 + FS032 - Jak podłączyć Unitra WS 418 + FS032 - Jak podłączyć Unitra WS 418 + FS032 - Jak podłączyć Unitra WS 418 + FS032 - Jak podłączyć

0
  • #5 04 Lut 2014 12:01
    Polon_us
    Poziom 41  

Pawel200_20 napisał:
    Ale jak będe w domu to mogę dopisać nazwy i zrobić jakieś lepszej jakości zdjęcia.

Proszę to zrobić.

0
  • #6 04 Lut 2014 18:06
    Pawel200_20
    Poziom 14  

Dodaje zdjęcia w lepszej jakości i proszę o poradę jak podłączyć to do laptopa-->amplituner, korektor i odtwarzacz cd, decka raczej nie potrzebuje więc można go pominąć.
    Kolumny są dwie nie mają średnich bo były uszkodzone ale nówki kosztują 111 więc nie będzie z nimi problemu. Jedynie można je uszczelnić i watoliną wyłożyć w środku ale jak je podłączyć wiem. Chodzi mi tylko o segmenty z laptopem i czy byłaby możliwość podłączenia mikrofonu.

Z góry dziękuje

0
  • #7 05 Lut 2014 08:22
    Polon_us
    Poziom 41  

Pawel200_20 napisał:
    czy byłaby możliwość podłączenia mikrofonu.

Ten sprzęt nie ma możliwości obsługi mikrofonu. Może podłączenie do laptopa pomoże, ale gwarancji nie daję.

Z tym korektorem mam mały problem. Nie wiem, do czego służą przyciski pod wyświetlaczem. Zdjęcie jest niewyraźne i nie daję rady odczytać, co tam jest napisane. Nie udało mi się znaleźć instrukcji korektora, która by zawierała opis tych klawiszy. Może zamieścić pytanie w dziale "Elektronika Retro"?

W sumie podłączenie będzie bardzo podobne jak poprzednim przypadku.

Do połączenia korektora użyj gniazd TAPE A w wzmacniaczu i TAPE w korektorze:

1 para CINCH
    korektor -gniazdo TAPE - REC -G (lewy) - biała wtyczka
    korektor - gniazdo TAPE - REC - D (prawy) - czerwona wtyczka

drugi koniec tego samego przewodu

- wzmacniacz - gniazdo TAPE A - PLAY- L (lewy) - biała wtyczka
    - wzmacniacz - gniazdo TAPE A - PLAY - R (prawy) - czerwona wtyczka

Drugi przewód podłączasz wg tej samej zasady do gniazd Tape - Play w korektorze i TAPE A REC. w wzmacniaczu

Teraz, aby to grało z korekcją dźwięku, w korektorze musisz mieć wciśnięty klawisz TAPE/MONITOR (prawy), a w wzmacniaczu wybrany magnetofon A + monitor tzn. klawisze TAPE MONITOR -> lewy -> wciśnięty (Monitor ON), prawy -> wyciśnięty (TAPE A wybrany)
    Dla włączenia/wyłączenia korekcji najlepiej używać klawisza TAPE/MONITOR w korektorze.

Ten zestaw ma praktycznie, w Twoim przypadku, tylko jedne gniazdo wejściowe na urządzenia zewnętrzne - CD/AUX. Nie możesz użyć wejść PHONO, chyba że masz zamiar podłączyć gramofon.
    Spróbuj tak:

CD – podłącz do gniazd CD w amplitunerze.
    PC do gniazd w korektorze -> Amplifier Input > G – lewy, D – prawy kanał.

Przyciśnięcie lewego klawisza w korektorze powinno włączyć sygnał z PC.

Teoretycznie, można by wykorzystać gniazdo TAPE B w wzmacniaczu, ale chyba straci się korekcję wtedy. Choć można spróbować :)

Daj znać, jak to wszystko zagrało.

Powodzenia :)

0
  • #8 05 Lut 2014 08:54
    Pawel200_20
    Poziom 14  

Dzięki bardzo. Wieczorem to posprawdzam, tylko muszę jeszcze zaślepić otwory po średnich w kolumnach.

Polon_us napisał:

Z tym korektorem mam mały problem. Nie wiem, do czego służą przyciski pod wyświetlaczem. Zdjęcie jest niewyraźne i nie daję rady odczytać, co tam jest napisane.

Niestety tego co tam jest napisane raczej już nikt nie odczyta :)
    Są prawie w całości starte. Ale jak będzie grało to je powciskam :) i może okaże się od czego są....mam nadzieję że w ten sposób niczego nie zepsuję. :?

0
  • #9 06 Lut 2014 14:56
    Pawel200_20
    Poziom 14  

Wczoraj to wszystko podłączyłem i na szczęście działa :D
    Jak to zagrało to trudno powiedzieć, kolumny stare, nie wyciszone, średnich nie ma (sprawnych) ale nie było najgorzej. Jakość pewnie wynika też z tego że muza leciała z telefonu, z tunera było znacznie lepiej na antenie ze śrubokręta :D. Nie udało mi się jeszcze podłączyć odtwarzacza cd ale wtedy na pewno będzie jeszcze lepiej. Przy regulacji poziomu basu, sopranu czy samej głośności występuje charczenie, ale wyczyszczenie tu chyba nic nie da...potencjometry do wymiany :?:
    Wszystko podłączone na RCA najtańszych, chińskich(czyt.najgorszych) co pewnie też ma jakiś wpływ na jakość. Będzie można więcej powiedzieć po wymianie/regeneracji dwóch GDM 12/60/4, z tym że nigdy jeszcze tego nie robiłem i mimo tego, że przeczytałem kilka tematów związanych z tym zagadnieniem mam jeszcze sporo wątpliwości ale no temat oddzielny....

Zasada działania equalizera nie jest do końca jasna-te nie opisane przyciski pod wyświetlaczem są od....nie wiem do końca ale po "powciskaniu" ich w losowej kolejności zaczęło się coś pojawiać i znikać na wyświetlaczu po czym zaczęło odmierzać czas...

Poniżej zdjęcie (niezbyt dobrej jakości) w sytuacji w której to wszystko działa z korektorem.

Może opisze jak to działa:
    pod wyświetlaczem pięć przycisków a pod nimi dwa większe
    -górny po prawej wciśnięty, dolny lewy wciśnięty, prawy nie wciśnięty-gra,korektorem aktywny(sytuacja na zdjęciu)
    -górny po prawej wyciśnięty, reszta bez zmian-brak dźwięku
    -górny po prawej wciśnięty, dolne wyciśnięte-gra ale korektor nie aktywny,
    -wszystkie wyciśnięte i też gra ale korektor nie aktywny.
    Chyba tak to było, trochę dziwne jak dla mnie ale widocznie tak ma być...ważne że działa.

0
  • #10 06 Lut 2014 23:25
    Polon_us
    Poziom 41  

Cóż, cieszyć się trzeba, że działa. Ale niezbędne rzeczy trzeba wykonać, aby to działało lepiej. Wiek tego urządzenia wyraźnie jest odczuwalny.

Dumałem nad wyświetlaczem i robiłem poszukiwania. Nic nie wiadomo o takiej wersji korektora z wyświetlaczem. Doszedłem w w sumie do wniosku, że prawdopodobnie jest to samoróbka. Któryś z poprzednich właścicieli dorobił ten układ. Moim zdaniem jest to zegar, który generalnie nie ma pływu na działanie korektora :)

Przyciski pod nim służą zapewne do ustawienia godziny/daty i ewentualnie trybu pracy zegara. Wcale bym się nie zdziwił, jakby układ zegara był zbudowany na popularnym ówcześnie układzie scalonym MC1203 lub MC1206. Przy pracy nad regeneracją tego korektora będzie można to łatwo sprawdzić.

Załączam instrukcję tego korektora - może pomoże coś w "gałkologii" :)

0
  • #11 22 Maj 2014 17:58
    dcc1
    Poziom 12  

Sorry, że odkopuję, ale nie chcę zakładać kolejnego tematu, a mój problem dotyczy bliźniaczego modelu, a mianowicie WS-318. Jak go podłączyć bez korektora? Próbowałem podłączać kabel cinch->minijack pod wejście AUX, mag1 i mag2, drugi koniec do komputera; wszystkie możliwości pokrętła sources(niestety starły mi się podpisy nad pokrętłem) itd. ale nic nie skutkuje. Wzmacniacz sygnalizuje włączenie środkową czerwoną diodą, ale mimo puszczania muzyki poprzez kabel cinch->minijack, z głośników nie wydobywa się żaden dźwięk, diody sygnalizacyjne też nie świecą. Czy to może być uszkodzenie wzmacniacza(ma już swoje lata), czy może ja źle podłączam?

0
  • #12 22 Maj 2014 18:45
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

A masz takie zworki na portach korektora we wzmacniaczu?.

0
  • #13 22 Maj 2014 19:01
    dcc1
    Poziom 12  

KOCUREK1970 napisał:
    A masz takie zworki na portach korektora we wzmacniaczu?.

Wewnątrz, czy na zewnątrz obudowy? nie zaczaiłem trochę

0
  • #14 22 Maj 2014 19:52
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

dcc1 napisał:
    Wewnątrz, czy na zewnątrz obudowy?

0
  • #15 22 Maj 2014 22:04
    dcc1
    Poziom 12  

KOCUREK1970 napisał:
    dcc1 napisał:
    Wewnątrz, czy na zewnątrz obudowy?

nie, mam tak zrobić na tych wejściach mag1 repr i energ?

0
  • #16 22 Maj 2014 23:04
    Polon_us
    Poziom 41  

Ten wzmacniacz nie wymaga zworek na tylnich gniazdach. Odpowiednie ustawienie przełączników mag1 lub mag2 powinno pomóc - klawisz w pozycji "wyciśnięty". Zakładając, ze wzmacniacz jest sprawny.

0