Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Glośny dysk WD Black w laptopie

15 Sty 2014 21:37 1815 19
  • Poziom 18  
    Mam HDD WD5000BEKT który jest tak głośny że musiałem go ustawić aby w ide był wyłączony Problem się pojawia gdy chcę skorzystać z tego dysku Trzeba chwilę odczekać aż się rozbuja Jest to niewygodne gdy potrzebny jest częsty dostęp do tego dysku
    AAM jest włączony i nadal słychać głośny szum gdy dysk się włączy

Czy jest jakiś sposób na zmniejszenie obrotów w tym dysku?
    Czy są jakieś "ciche" dyski do laptopów?

Dodam że system mam na SSD a ten dysk służy jako magazyn więc nie musi być wydajny byle był cichy
  • Poziom 18  
    Sprawdz go najpierw np victoria. smart i przeskanuje, moze sie okazać że dysk jest już na wykończeniu i przechowywanie na nim waznych danych grozi ich utratą
  • Poziom 18  
    Dysk ma trzy lata więc nie powinien "się kończyć" Sprawdzałem go HDTunePro wygląda że jest ok
    W necie czytałem że dyski WD są głośne Na forach też o nich piszą że są głośne
  • Poziom 12  
    Pewnie ramie odczytu głośno tłucze, bez ingerencji we wnętrze dysku nie uda nam się naprawić tego problemu, bo wątpię że hdd nie jest dokręcony do mocowania. :P No dobra w ostateczności możesz lekko dokręcić śrubę mocowania tego ramiona, śruba znajduje się na górnej obudowie dysku, jest pod naklejką, tylko teraz nie powiem Ci z której strony, bo nie znam modelu tej firmy. Ale trochę wątpię, że to coś zmieni.. I oczywiście robisz to na własną odpowiedzialność.
  • Poziom 43  
    Jaki problem, zakup nowego dysku twardego i przekopiowanie danych z starego.
  • Poziom 12  
    Wiadome jest, że to nie problem, lecz (wcielę się w rolę autora) szkoda kasy. :) Dlatego chłopak szuka pomocy..
  • Poziom 18  
    Zakup nowego dysku i pieniądze to nie problem Problemem jest wybór dysku pod kątem cichego działania Gdyby to była stacjonarka to by nie było problemu
    gadi20 napisał:
    Pewnie ramie odczytu głośno tłucze
    To jest jednostajny dość głośny szum Prawdopodobnie generowany przez talerz lub łożysko

Na stronce http://znak.pl/index.php?cid=6482 jest napisane że dyski WD mają 24-26dB a np. Segate tylko 2,6dB
    Błąd w opisie czy tak jest naprawdę?
  • Poziom 18  
    Błąd w opisie na 100% u SEAGATE, chyba ze mierzyli ze 100 metrów :D

Jak dla mnie dysk 3 lata to już jego emerytura. 3-4lata to średni okres życia większości dysków twardych.
  • Poziom 18  
    lukasrz napisał:
    Jak dla mnie dysk 3 lata to już jego emerytura. 3-4lata to średni okres życia większości dysków twardych
    W starym ośmioletnim laptopie toshiba siedzi Hitachi 60GB Dysku praktycznie nie słychać Jeśli już to tylko lekki szmer głowicy
    Dysk ma już bad sector i czasami wywali system ale jak na razie działa Żeby miał większą pojemność to bym go wsadził do MSI
  • Poziom 42  
    andrzejz78 napisał:
    Dysk ma trzy lata więc...

Zostało mu jeszcze 2 lata gwarancji.

Faktem jest, że dyski WD z serii Black (Scorpio Black) do cichych nie należą.

Jeżeli SMART nie budzi podejrzeń to sprzedaj ten dysk i zakup np: ST9500423AS
  • Poziom 43  
    Dysk WD z serii Black do laptopa jest baaardzo głośny. Ja jego pracę czuję nawet przez dotknięcie obudowy laptopa (wibracje obudowy dają dodatkowy efekt buczenia). Dosyć mocno także mi się grzeje. Ale coś za coś - wydajność, w porównaniu z oryginalnym dyskiem (WD 320GB, 5400 rpm, więcej nie pamiętam bo nie mam go - uległ uszkodzeniu) właściwie... nie ma porównania :-).

Od początku tak działał, ma już 3 lata i nic złego się nie dzieje, więc uznałbym, że to normalne. Laptop, jeszcze do niedawna, działał niemal 24 h/doba, z małymi przerwami na dojazd z/do pracy, oczywiście pełno otwartych aplikacji realnie wymagających pewnie 2x tyle RAM co posiadam, powoduje, że ten dysk ciężko pracuje niemal non stop (właśnie ze względu na tą okoliczność, czyli praca wymagająca szybkiego i pojemnego dysku, zdecydowałem się go kupić).
  • Poziom 18  
    Jak jak kupiłem laptopa to od razu wsadziłem SSD na system a tego w miejsce CD
    Dla mnie HDD może być wolny byle był cichy i pojemny
    helmud7543 napisał:
    Ja jego pracę czuję nawet przez dotknięcie obudowy laptopa (wibracje obudowy dają dodatkowy efekt buczenia)
    Faktycznie czuć wibracje

A nie ma jakiejś sztuczki aby mu obroty zmniejszeć? :wink:
  • Poziom 43  
    andrzejz78 napisał:

Dla mnie HDD może być wolny byle był cichy i pojemny (...)
    A nie ma jakiejś sztuczki aby mu obroty zmniejszeć? :wink:

Zamienić na "skorpiona" z serii green?
  • Poziom 18  
    helmud7543 napisał:
    Zamienić na "skorpiona" z serii green?
    Chcesz się wymienić dyskami?
  • Poziom 43  
    Nie, ja ma właśnie black (i wziąłbym kolejnego :-) ). Tylko chodzi mi o to, aby rozglądać się za dyskami z odpowiedniej serii - cichej i energooszczędnej (a przez to mniej wydajnej). Taka seria Western Digital to właśnie Green - Scorpio - do laptopów, Caviar - do desktopów.
  • Poziom 43  
    andrzejz78 napisał:
    Sprawdzałem go HDTunePro wygląda że jest ok

Pokaż SMART zamiast opowiadać.
    Tym:
    www.hdsentinel.com
  • Poziom 18  
    helmud7543 a co powiesz o Toshiba 500GB 2,5cala (MQ01ABD050) ?
    helmud7543 napisał:
    z odpowiedniej serii - cichej i energooszczędnej (a przez to mniej wydajnej)
    Mam laptopa z serii gamingowej i pewnie dlatego dali Black
  • Poziom 18  
    Robert B napisał:
    Pokaż SMART zamiast opowiadać
    Proszę bardzo

Glośny dysk WD Black w laptopie
  • Poziom 43  
    Z dyskiem jest wszystko ok.
  • Poziom 18  
    Z tego co się już trochę zorientowałem to WD Black jest wydajny ale głośny Seria Green jest wolna ale cicha Widocznie tak musi być ze jak wydajny to i głośny Oczywiście to nie jest regułą ale chyba przy WD tak jest

Zamówiłem Toshibę 500GB 5400obr. z jednym talerzem Myślę że jako dysk tylko na dane będzie odpowiedni no i cichy

Z mojej strony temat uważam za zamknięty Jednak niech moderator zadecyduje czy go zamknąć czy może ktoś coś jeszcze wniesie interesującego do tematu