Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka Canon IP4850 - Poziom tuszu w pojemniku - chip - odłączenie

pawelwolanczuk 15 Sty 2014 21:45 3747 4
  • #1 15 Sty 2014 21:45
    pawelwolanczuk
    Poziom 13  

Witam serdecznie!

Ostatnio wszedłem w posiadanie używanej drukarki Canona IP4850. Drukarka od razu miała usterkę: mimo, że 4/5 zbiorników z tuszem były w ok. 70% pełne, to drukarka wyświetlała komunikat, że występuje problem z tuszem(to było 4 lub 14 mrugnięć pomarańczową diodą). Rzeczywiście, 5. zbiornik(grubszy, koloru czarnego) był pusty.

Rozwiązałem to w ten sposób:

Kupiłem zamienniki na allegro, wymieniłem ten grubszy, czarny, ale błąd pozostał. Tutaj należałoby wspomnieć, że tylko lampka z wymienionego pojemnika świeciła. Reszta po prostu mrugała. Postanowiłem zresetować licznik. Drukarka nadal mrugała, więc znowu zresetowałem licznik i włożyłem wszystkie nowe tusze. Teraz wszystko gra i brzęczy.

Wcześniej jednak próbowałem rozwiązać to w taki sposób, jak kiedyś zrobiłem z drukarką Brother DCP 115C(występowały podobne objawy - tusz był, drukarka nie chciała drukować). Tam załatwiłem to w ten sposób, że odłączyłem czujnik wykrywania ilości tuszu w pojemniku. Drukarka po dziś dzień działa oraz drukuje(chociaż cały czas na komputerze jest pokazane, że wszystkie tusze są w 100% pełne, co nie jest do końca prawdą). Tutaj chciałem zrobić to samo, ale:
    a) zamiast pływaka jest chip
    b) na prowadnicy jest jakaś fotokomórka, która (moim zdaniem) sprawdza umiejscowienie pojemników z tuszem. Odłączenie jej nic mi nie bardzo dało, bo do płyty głównej dochodzi z innymi kablami. Gdy je odłączyłem, drukarka pokazywała sygnały, że trzeba zwrócić się do specjalisty.

Tutaj padają moje pytania: czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć czy jest jakieś obejście od tego chipa? Za co odpowiada ta fotokomórka? Co by się stało, gdybym ją zakleił czarną taśmą(nie dawałaby zmiany sygnału do płyty głównej)?

Chciałbym, żeby drukarka(tak samo jak Brother) ukazywała stan tuszu 100% i niech drukuje tak długo, aż fizycznie zabraknie jej tuszu. Jest to możliwe?

P.S Czy można zabezpieczyć w jakiś sposób stare zbiorniki z tuszem? Jeżeli uda mi się obejść ten głupi chip, to mógłbym jeszcze z nich skorzystać w przyszłości...

Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam za długą lekturę, ale chciałem dokładnie opisać historię drukarki i próby naprawy.

0 4
  • Pomocny post
    #2 15 Sty 2014 22:20
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 16 Sty 2014 11:10
    pawelwolanczuk
    Poziom 13  

Sługa WSI napisał:

Nie, nie da się tak zrobić, aby pokazywała 100% tuszu cały czas. Da się natomiast zrobić tak, aby drukowała cały czas niezależnie od poziomu tuszu. Sam Canon daje taką możliwość, gdy pojawiają się pierwsze komunikaty o kończącym się tusz, to klika się OK, a gdy to przestaje pomagać, to wciska się "stop/resume" (drugi klawisz na obudowie pod "power") przez minimum 5 sekund (w tym czasie sterownik odgraża się, że traci się gwarancję itp.) - to się nazywa wyłączeniem monitora stanu tuszów (dla każdego oddzielnie).

Za to serdecznie Ci dziękuję, wypróbuję następnym razem, jak taki komunikat się pojawi.

Muszę przyznać, że zaciekawiłeś mnie tymi słowami:
    Sługa WSI napisał:

Na drukowanie bez niektórych tuszów (lub z częściowo uszkodzoną głowicą) też są sposoby z wykorzystaniem taśmy izolacyjnej :)

Zdradzisz taką tajemnicę takiemu laikowi, jak ja, czy to zabawa dla poważniejszych pod względem elektroniki chłopców?

Jak wrócę do domu dziś wieczorem, to sprawdzę tą głowicę. Rozumiem, że czujnik sobie odpuścić, ale jeszcze dokładnie przyjrzę się tym "czarnym oczkom" na metalowej płytce. Dodatkowo Twoja wypowiedź stworzyła moje kolejne pytanie: jak sprawdzić co to za błąd(ja sprawdzałem po ilości mrugnięć pomarańczowej diody, w instrukcji obsługi)? Ty podajesz tutaj jakieś nazwy/numery błędów. Czy za odczytywanie takowych jest odpowiedzialny software: Service tool v3400 ?

Rozumiem, że zabezpieczenie starych kartridżów mogę sobie także odpuścić ?

Z góry dzięki wielkie jeszcze raz za odpowiedź :)

0
  • #4 16 Sty 2014 14:02
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 16 Kwi 2014 14:36
    zbigniewchudy
    Poziom 1  

Mogę tylko podpowiedzieć iż wszelkie ingerencje w tusze - zamiast oryginałów od wersji IP 4500 kończą się awarią elektroniki płytki lub głowicy.Są pewne procedury wymiany tuszy zamienników których należy przestrzegać.Między innymi wymienia się wszystkie jednocześnie.O tym fakcie sprzedawca tuszy nie informuje.Ingerując w tusze zepsułem-uszkodziłem CANON 4500,4700,4900.Obecnie pracuje na IP7250.

0